Романтичні і реалістичні риси неодноразового образу «філософа та скнари» Гобсека.
Романтичні і реалістичні риси неодноразового образу «філософа та скнари» Гобсека.
у процесі роботи над образом головного героя повісті О. Бальзака «Гобсек» з’ясувати, чи дійсно гроші дають людині можливість бути володарем життя; відповісти на запитання: «Що відбувається з людиною, коли вона підпадає під владу грошей?»; розвивати критичне мислення учнів, мовленнєві вміння, емоційну сферу особистості дітей;
Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Просмотр содержимого документа
«Романтичні і реалістичні риси неодноразового образу «філософа та скнари» Гобсека.»
Тема: Романтичні і реалістичні риси неодноразового образу «філософа та скнари» Гобсека.
Мета: у процесі роботи над образом головного героя повісті О. Бальзака «Гобсек» з’ясувати, чи дійсно гроші дають людині можливість бути володарем життя; відповісти на запитання: «Що відбувається з людиною, коли вона підпадає під владу грошей?»; розвивати критичне мислення учнів, мовленнєві вміння, емоційну сферу особистості дітей; сприяти вихованню найкращих моральних якостей дітей: відразу до скупості, черствості, бездуховності.
Обладнання: монолог Скупого рицаря з трагедії О. Пушкіна «Скупий Рицар», уривок з поеми М. Гоголя «Мертві душі», фрагмент кінофільму «Майстер і Маргарита» — «Сеанс чорної магії у Вар’єте».
Тип уроку: урок компаративного аналізу твору з використанням технології інтерактивного навчання.
ХІД УРОКУ
1.Мотивація
Слово вчителя
Булгаковський Воланд каже, що «люди завжди любили гроші».
Давайте переглянемо фрагмент кінострічки «Майстер і Маргарита».
(Перегляд фрагменту кінострічки «Майстер і Маргарита».)
— Якими побачив Воланд мешканців Москви?
Так, люди втрачають здоровий глузд через те, що можуть отримати гроші й речі задарма, забувають про елементарну пристойність, перетворюються на жадібний натовп.
А навіщо людині гроші? Що вони можуть дати?
Прийом «Мікрофон»
Гроші можуть дати: домівку, їжу, одяг, навчання, предмети розкоші, ВЛАДУ. Ось влада, виявляється, дуже часто є найсильнішою потребою людини.
Оголошення теми та мети уроку
Учител ь. На прикладі героїв, які у світовій літературі є символом жаги до «жовтого металу», спробуємо розібратися, чи справді гроші правлять світом, чи є вони умовою
щасливого життя, якими є наслідки «сліпого кохання» до «золотого теляти». Це і є темою нашого уроку.
3. Основна частина уроку
Повідомлення інформації для роботи
Упізнай героя (на ілюстраціях — Гобсек, Скупий Рицар, Скрудж, Плюшкін).
Учитель. Так, саме ці герої і допоможуть І нам у вирішенні проблеми.
Інтерактивна робота в групах
Об’єднання учнів у групи. Кожна група отримує необхідну для роботи інформацію: картки з уривками з художніх текстів: монолог Скупого Рицаря, опис зовнішності Плюшкіна, текст повісті «Гобсек».
Завдання: прочитати монолог Скупого Рицаря, висловлювання Гобсека про можливості, які надають людині гроші; порівняти і життєве кредо обох героїв; зробити висновки щодо сенсу існування людини; презентувати відповідь.
На виконання — 10 хв.
Презентація відповідей дітей
Матеріалі для учителя
УРИВОК ІЗ ТВОРУ О. ПУШКІНА «СКУПИЙ РИЦАР»
«Так я... вознес мой холм
(денежный,— Прим, авт.) —
и с высоты его
Могу взирать на все, что мне
подвластно.
Что не подвластно мне?
Как некий демон
Отселе править миром я могу;
Лишь захочу — воздвигнутся
чертоги:
В великолепные мои сады
Сбегутся нимфы резвою толпою,
...И вольный гений
мне поработится;
...Я свистну — и ко мне
послушно, робко
Вползет окровавленное
злодейство...
Мне все послушно, я же —
ничему;
Я выше всех желаний, я спокоен;
Я знаю мощь мою: с меня
довольно
Сего сознанья...
Я царствую...
О, если б мог от взоров
нсдостойных
Я скрыть подвал! О, если б
из могилы
Прийти я мог,
сторожевою тенью
Сидеть на сундуке й от живых
Сокровища мои хранить,
как ныне!»
УРИВОК З ПОВІСТІ О. БАЛЬЗАКА «ГОБСЕК»
«Я достаточно богат, чтобы покупать совесть человеческую, управлять всессильными министрами... Я могу, если пожелаю, обладать красивейшими женщинами...
Таких, как я, в Париже человек девять- десять; мы — властителя ваших судеб.
Разве не любопытно проникнуть в чужую жизнь?
Вот здесь, в зтой холодной комнате, молит меня и спесивый купец, и самая надменная красавица, и самый гордый военный».
Висновок
Герої О. Пушкіна й О. Бальзака дуже схожі, У них однакова життєва філософія: головне, заради чого варто жити,— це гроші.
Чи згодні ви з ними? Поясніть свою думку.
(На перший погляд, вони дійсно — «володарі» і світу, і чужих таємниць, і чужих життів. Але... тільки на перший погляд.
Якщо придивитися уважніше, томи побачимо, що життя насправді іде повз наших героїв: і красиві жінки, і таланти, і таємниці — усе чуже, бо все це відбувається з іншими, а вони запишаються на узбіччі великого шляху під назвою «життя», хоч і з великими грошима. Немає в них ані любові, ані ненависті, ані рідних, нікого й нічого. Тільки купа грошей.
Виявляється, що всі необмежені можливості, могутність, влада — це все омана, яка яскраво розкривається в кінці життя наших героїв: їхня смерть як кінець земного шляху, якщо так можна висловитися, некрасива, неестетична, самотня і жахлива, бо позбавлена елементарного людського співчуття. І це — найпереконливіший доказ того, що життя пройшло марно. Наші герої помилилися у виборі свого кредо. Гроші — не все, що є важливим для людини.)
Учитель. Ще один яскравий приклад на доказ ілюзії про владу грошей — горезвісний Плюшкін. Прочитайте опис його зовнішності.
Читання уривку з поеми І М. Гоголя «Мертві дуті»
— Про що говорить той факт, що Чічіков ніяк не може збагнути, чоловік чи жінка перед ним? ( Про те, що один з найбагатших поміщиків Росії внаслідок скнарості втратив людське обличчя.)
Гоголь з болем говорить про те, якою страшною є така старість, і звертається до молоді: «Забирайте с собой в жизнь самое лучшее, что у вас есть, потеряете не поднимете потом».
4.Підсумки
- То що ж утілює образ Гобсека?
(Гобсек, як і інші згадані персонажі, утілює в собі, або символізує собою, згубну силу грошей, які непомітно для людини оволодівають нею: уже не вона володіє грошима, а вони — нею. Вони, гроші, стали її хазяїном, керують її життям: воно втратило всі свої барви, перетворилося на «колекціонування» грошей.)
Учитель. Дервіль із жахом дивиться інколи на «папашу Гобсека» і запитує: «Невже все зводиться до грошей?»
Але життя самого Дервіля, Фанні Мальво, закоханої в молодого графа де Ресто Каміли Гранльє і є відповіддю на це запитання: «Ні, не все зводиться до грошей».
А життя скнар — це лише одна зі сторін життя, темна і безрадісна.
Домашнє завдання
Підготуватися до контрольного твору за повістю «Гобсек»; скласти, за бажанням, монолог від імені Гобсека про нього самого; розповісти «приховану» біографію Гобсека.