Роберт Льюїс Стівенсон. Поняття про пригодницький роман..
Роберт Льюїс Стівенсон. Поняття про пригодницький роман..
: розповісти про незвичайну долю письменника; поглибити знання про пригодницьку літературу; в ході бесіди розпочати підготовку до характеристики героїв (складання таблиці); виховувати кращі риси людського характеру; розвивати логічне мислення, зв'язне мовлення, навички аналізу літературного твору, узагальнення.
Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Просмотр содержимого документа
«Роберт Льюїс Стівенсон. Поняття про пригодницький роман..»
Тема уроку: Роберт Льюїс Стівенсон. Поняття про пригодницький роман..
Мета:розповісти про незвичайну долю письменника; поглибити знання про пригодницьку літературу; в ході бесіди розпочати підготовку до характеристики героїв (складання таблиці); виховувати кращі риси людського характеру; розвивати логічне мислення, зв'язне мовлення, навички аналізу літературного твору, узагальнення.
Обладнання: малюнки учнів, карта світу, портрет Р.Л.Стівенсона.
Хід уроку
І. Домашнє завдання: життєвий і творчий шлях Стівенсона.
ІІ. Розповідь про письменника може вести сам учитель або ж йому можуть допомагати учні.
Є на півночі Британського острова сувора, скеляста, неродюча країна — Шотландія. Вона невелика і небагатолюдна. Живе в ній упертий, мужній і волелюбний народ.
Шотландці часто вишивають на своїх прапорах квіти вересу і чортополоху. Верес — скромне вбрання прибережних пагорбів і гірських схилів цього краю; чортополох — це втілення життєвої сили її народу.
Шотландці віками боролися за свою незалежність з англійцями. Коли вони одержували поразку — а це, на жаль, траплялося часто — вони вирушали за море. У середні віки багато шотландців було в гвардії французького короля Людовіка XI, про що розповідає Вальтер Скотт у романі "Квентін Дорвард". Пізніше їх можна було зустріти і в Росії, і в Північній Америці,
і в різних колоніях.
Поступово англійці прибрали Шотландію до рук. Великі землевласники Південної Шотландії домовилися з фабрикантами Англії, а зубожілі горці і вдома, а особливо в колоніях, ставали найманцями англійських багатіїв — чиновниками, військовими. Багато хто з них втрачав зв'язок зі своєю країною, забував рідну мову, але більшість зберегла любов до вітчизни, до всього рідного.
Не вмирало і мистецтво Шотландії: чудові пісні, старовинні балади, а пізніше — вірші і пісні Бернса, романи Вальтера Скотта.
У Шотландії література була одним із засобів збереження національної самобутності, письменники зверталися до історії, до славного минулого народу. Вони намагалися виявити і зберегти те, що їм дороге було в характері шотландців. Релігія протестантизму зневажала церемонії і примушувала шотландця більше турбуватися про боротьбу добра і зла в самій людині. Основні риси свого народу успадкував і Роберт Стівенсон. Не дісталося йому в спадок тільки фізичної витривалості його одноплеменників.
Роберт Льюїс народився в 1850 році. Він був сином і внуком шотландських інженерів, знаменитих будівельників маяків. Він і сам мріяв стати борцем з морською стихією, рятівником кораблів, яким загрожували тумани і бурі, мілини і скелі. Він готувався до цього, написав роботу про нове джерело світла для маяків-мигалок, вивчав вплив лісів на берегові тумани. Але слабкі легені, а потім і сухоти примусили його не змагатися з шотландськими туманами, а, за рекомендацією лікарів, тікати від них до теплої Південної Франції.
Коли йому ставало краще, він ішов пішки за нав'юченим осликом дорогами Франції, плавав човном по ріках і каналах Бельгії і Голландії.
Першою з надрукованих книг Стівенсона і була розповідь про ці подорожі. Сімейні обставини змусили його здійснити складну на той час поїздку до Північної Америки, де він перетнув всю країну і дістався до Каліфорнії. Але після цього хвороба загострилася, і лікарі відправили його на високогірний швейцарський курорт Давос. Решту свого недовгого життя Стівенсон провів у боротьбі зі страшною хворобою, мужньо переборюючи слабкість і безпорадність.
Він мріяв бути мандрівником, солдатом, будівничим, а був роками прикутий до л'жка. Замість участі у справжній війні Стівенсон керував війнами іграшкових солдатиків, розважаючи маленького пасерба Ллойла Озборна. На темному і низькому горищі його будинку підлога була розкреслена на зразок карти, влаштовані гори, річки, дороги, болота, проходячи через які, війська втрачали через хвороби солдатів. Визначалась швидкість пересування піхоти і кінноти, вплив погоди, забезпеченість продуктами; видавались укази, газети, один "редактор" за розголошення військової таємниці "був навіть повішений" генералом Озборном, і замість його газети став виходити новий, менш говіркий орган. Ця кімнатна війна велася "по-справжньому". Замість будівництва справжніх міст або маяків Стівенсон учив свого пасерба будувати "міста із шматочків деревини".
Бери деревяшки и строй городок:
Дома и театры, музеи и док.
Пусть дождик прольется и хлынет опять:
Нам весело дома дворцы созидать:
Диван — это горы, а море — ковер.
Мы город построим близ моря, у гор.
Вот мельница, школа, здесь — башня, а там
Обширная гавань — приют кораблям.
Дворец на холме и красив, и высок;
С террасой широкой, он сам городок,
Пологая лестница сверху ведет
К морю, где в бухте собрался наш флот.
Идут корабли из неведомых стран;
Матросы поют про седой океан
Ив окна глядят, как по залам дворца
Дары из-за моря несут без конца.
Переклад В.Брюсова
Із подібної гри виник і "Острів скарбів" — книга, яка зробила Стівенсона знаменитим.
А сталося це так. Одного разу Стівенсон намалював для пасерба карту острова, який існував тільки в уяві, стала складатися розповідь про людей, які побували на цьому острові. Знадобилися оповіді моряків, сторожів, яких слухав у дитинстві Стівенсон, супроводжуючи батька в його інспекційних поїздках по маяках. Саме батько Стівенсона підказав "скарб" піратської скрині та назву корабля капітана Флінта. Реальні речі: карта, скриня — породили вигадану історію про піратів, пам'ять про яких була ще жива у тогочасній Англії.
До Стівенсона прийшла письменницька слава, але водночас загострилася його хвороба. У пошуках м'якого клімату він потрапив на тихоокеанські острови Самоа. Йому подобалися чесні, довірливі і горді самоанці, які важко переносили впровадження нового погляду на зміст життя і "встановлення" комерційного ладу замість ладу патріархального. Вони для Стівенсона були носіями культури, а не торговці горілкою, опіумом і зброєю, які представляли на островах європейську цивілізацію.
На островах Самоа письменник проводить останні чотири роки життя, оточений любов'ю аборигенів, котрі охрестили його почесним прізвиськом "Творець історій".
Стівенсон заступався за них, коли вони потрапляли в біду, відчуваючи на собі важку руку англійських, американських і німецьких колонізаторів. Консули і радники постійно втручалися у сварки тубільців, саджали їхніх вождів за грати, організовували каральні експедиції. Добиваючись звільнення заручників, Стівенсон написав декілька листів в англійські газети. Згодом він описав ці події у книзі "Примітки до історії". Він звертається в ній до німецького імператора із закликом втрутитися в справи чиновників і захистити права тубільців. Цей заклик залишився без відповіді, якщо не вважати відповіддю те, що в Німеч
чині книга була спалена, а на видавців був накладений штраф.
З грудня 1894 року на сорок п'ятому році життя Стівенсон помер. На його могилі написані останні рядки вірша "Реквієм":
Под широким и звездным небом Выройте могилу и положите меня, Радостно я жил и радостно умер, И охотно лег отдохнуть. Вот что напишите в память обо мне. "Здесь он лежит, где хотел он лежать; Домой вернулся моряк, Домой вернулся он с моря, И охотник вернулся с холмов.
Тубільці турботливо охороняли пагорб, де поховали Стівенсона, і заборонили полювання в цій місцевості, щоб птахи зліталися на могилу "Творця історій".
Опрацювання питання з теорії літератури.
Учитель. Мабуть, немає в світі жодної людини, яка б не мріяла про далекі подорожі, дивовижні пригоди. Ми маримо невідомими країнами, екзотичною природою, мужніми, впевненими в собі героями. Пригодницька література завжди приваблює читачів.
ІІІ. Відеоурок з фільму «Острів скарбів» (5хв)
Попробуйтесформулювати що таке пригодницький роман?
Давайте спробуємо сформулювати поняття "пригодницький роман". Це прозовий твір, сюжет якого наповнений пригодами та незвичайними подіями. Відзначається нанизуванням безкінечної кількості окремих цікавих епізодів, у яких героєві раз у раз загрожує нагла загибель, але несподівано настає бажане спасіння.
Разом із героями Стівенсона вирушимо і ми з вами у небезпечну подорож на пошуки скарбів.
Опрацювання тексту твору. І частина.
Бесіда за запитаннями з використанням цитатного матеріалу до образів героїв.
Учитель.Читаємо І абзац І розділу "І в цьому трактирі поселився старий засмаглий моряк з шабельним рубцем на щоці".
Чим вражає людей, які його оточують?
Кого він боїться?
Чому на слухачів наводили жах його розповіді?
Яка виникає конфліктна ситуація?
Що можна сказати про доктора Лайвсі?
Розкажіть про прихід Чорного Пса до Біллі Бонса. Які наслідки цієї пригоди?
ІУ. Інтерв'ю з автором.
Чи передбачали ви таку шалену популярність своєї книги?