Рецепти мужності в поезії Шандора Петефі «Коли ти муж — будь мужнім...»
Рецепти мужності в поезії Шандора Петефі «Коли ти муж — будь мужнім...»
перевірити рівень засвоєння учнями навчального матеріалу; допомогти школярам усвідомити рол ь художніх засобів у розкритті авторського задуму; формувати у них розуміння поняття “партитура тексту”; розвивати навички дослідницької роботи; відпрацьовувати практичні навички виразного читання поезії, її аналізу; виховувати прагнення набувати справжні людські чесноти.
Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Просмотр содержимого документа
«Рецепти мужності в поезії Шандора Петефі «Коли ти муж — будь мужнім...»»
Тема.Рецепти мужності в поезії Шандора Петефі «Коли ти муж — будь мужнім...» .
Є дві дії у мужності: терпіти і нападати.
Г. Кониський
Вінець мужності — скромність.
Арабське прислів’я
Мета: перевірити рівень засвоєння учнями навчального матеріалу; допомогти школярам усвідомити рол ь художніх засобів у розкритті авторського задуму; формувати у них розуміння поняття “партитура тексту”; розвивати навички дослідницької роботи; відпрацьовувати практичні навички виразного читання поезії, її аналізу; виховувати прагнення набувати справжні людські чесноти.
Обладнання: ілюстрації до міфів із зображеннями Геракла, Прометея; інформаційні картки «Виразне читання художніх творів», інформативні лексичні картки.
Тип уроку: урок виразного читання.
Хід уроку
І. Актуалізація опорних знань.
Презентація теми, мети уроку.
Слово вчителя. Зверніть увагу на те, як звучить тема нашого уроку — «Рецепти мужності в поезії Ш. Петефі «Коли ти муж — будь мужнім...».
Бесіда за запитаннями.
З чого ж складається мужність ?
Як стати мужнім ?
Чи відповідає дана поезія біографічним відомостям про самого поета?
Запишіть рецепт мужності за поезією Шандора Петефі.
(Самостійний вибір життєвого шляху + вчинки + скромність + боротьба за правду + свобода + непро- дажність + вірність + стійкість = мужність).
Доповніть, коли бажаєте, рецепт мужності Ш.Петефі власними складовими або запишіть свій варіант
Перевірка домашнього завдання — письмової відповіді на запитання «Навіщо бути мужнім?».
Обговорення проблемного запитання.
Чи необхідні дані риси сучасній дівчині, жінці:сміливість, мужність, тобто риси характеру, які завжди були, визначальними для характеристики справжніх чоловіків.
Робота над епіграфами.
II. Робота над темою уроку.
Експериментальна робота.
Слово вчителя .До слова “мужній” можна дібрати такий синонімічний ряд: мужній — сміливий, відважний, хоробрий... Інформативні картки допоможуть нам розібратися в тлумаченні даних слів.
Словникова робота (використання інформативної картки).
Сміливий— 1. Який не знає страху, не боїться небезпеки; відважний, хоробрий.
Сміливість— смілива поведінка, рішучість у вчинках; хоробрість, відвага.
Відважний — той, який не боїться небезпеки, безстрашний, сміливий, хоробрий.
Хоробрий — який не піддається стресу; сміливий, відважний; який не боїться труднощів, небезпечних наслідків; рішучий, сповнений дерзань, поривань, безстрашний.
Дослідницька робота № 1 (у групах).
Спробуйте замінити слово “мужність” в поезії Ш. Пе-
тефі на синоніми.
І група — сміливий.
ІІ група — відважний.
ІІІ група — хоробрий.
Читання учнями віршів із зміненими словами.
Бесіда за запитаннями.
Чого ви очікували від експерименту?
Чи справдилися ваші сподівання?
Як вплинув даний експеримент на поезію Ш. Петефі?
Чому автор використовує у вірші слово “мужність” ?
(Воно виражає узагальнююче поняття).
Охарактеризуйте ліричного героя вірша.
Опрацювання елементів теорії літератури. Робота зі словником літературних термінів.
Ліричний герой — образ поета (його ліричне «я»), чиї переживання, думки та почуття відображено в ліричному творі. Уявлення про ліричного героя виникають на основі ознайомлення з його внутрішнім світом, який розкривається не через вчинки, а через переживання, душевні стани.
Небайдужий чесний
Ліричний Герой поезії «Коли ти муж, будь мужнім...»
Боретесь за правду непідкупний
Сам обирає життєвий шлях Стійкий
Дослідницька робота № 2 (індивідуальна).
Творче моделювання характеру ліричного героя (записи до зошитів).
Дослідницька робота №3( індивідуальна ).
Які види речень за метою висловлювання використовує ІЛ. Петефі ?
Будь мужнім
знайди життєву путь;
твори у вирі битви;
вмій правду боронить;
борися і страждай;
своєї волі нікому не віддам;
будь дубом, який не гнеться під вітром, як трава.
(Спонукальні речення. Містять заклик, наказ, прохання).
Підготовка до складання партитури вірша.
Слово вчителя. Вірш Шандора Петефі є взірцем Громадянської лірики. Він надихав людей на боротьбу за правду, свободу, честь, незалежність.
Перед початком Полтавської битви Петро І, щоб підняти бойовий дух армії, виголосив перед воїнами прекрасну промову про необхідність даної битви в ім’я слави батьківщини. Вона змусила бійців знайти в собі сили битися проти армії Карла XII і перемогти. В доленосні для кожної країни роки завжди з’являлися сміливці, які за допомогою слова зміцнювали надію. Такими були, наприклад, Демосфен, Тарас Шевченко, Шандор Петефі.
Поезія «Коли ти муж — будь мужнім...» вимагає особливого виконання від тих, які його читають для слухачів. За настроєм вірш дуже схожий на військовий марш. Щоб передати слухачам настрій, зміст твору, необхідно насамперед добре зрозуміти самому текст, уявити зображені події, героїв, усвідомити ставлення автора до них. Важливо знати засоби виразного читання і вміти ними користуватися. Справжні майстри декламування враховують і вік слухачів, і місце, де виконується твір, та ін. Кому ж не хочеться стати майстром виразного читання? Уже відомий нам Демосфен оволодів засобами виразного мовлення шляхом титанічної роботи над собою. Відпрацювання навичок виразного читання ми розпочнемо з ознайомлення із засобами виразного мовлення.
Самостійна робота з інформаційною карткою «Виразне читання художніх творів». (Таку картку отримує кожний учень і вклеює вдома її до зошита).
Орієнтовний варіант інформаційної картки «Виразне читання художніх творів»
Дорогий учню!
У початковій школі тебе вчили читати швидко, ти навіть складав нормативи на кількість прочитаних слів за одну хвилину. Швидко читати — це не означає вміти читати. Необхідно усвідомити зміст прочитаного, вміти донести до слухачів головну думку тексту. Згадай, ми вже присвячували уроки виразному читанню художніх творів. Сьогодні я ознайомлю тебе із засобами виразного читання. Я дам тобі до рук могутню зброю в оволодінні майстерністю живого слова.
Теоретичні основи виразного читання.
Виразне читання — це комплекс засобів, якими керуються під час читання будь-якого тексту.
Мовленнєвий текст — частина речення між двома паузами.
Пауза — зупинка між реченнями, групами слів або окремими словами.
Логічні
Синтаксичні
Віршовані або ритмічні
Фізіологічні
Зупинка голосу між словами або групами слів, де немає розділового знака.
Зупинка голосу на розділових знаках.
Мають місце наприкінці кожного віршованого рядка, інколи всередині рядка.
За допомогою них передається фізичний стан персонажа: страх, бадьорість..., що характеризується переривчастістю мови.
Короткі за тривалістю.
Середні, довгі за тривалістю.
Короткі за тривалістю.
Різні за тривалістю.
Тривалість паузи:
довгі- 3-4 сек.
середні - 2 сек.
короткі- 1 сек.
На письмі паузи позначаються вертикальними лініями.
Синтаксичні ( паузи ) довгі \\\
Граматичні ( паузи ) середні , — \\
Логічні (змістові, смислові) короткі між словами або групами слів \
Важливою умовою виразного читання є глибоке осмислення кожної фрази тексту.
План підготовки виразного читання творів.
1.Перечитайте текст, уявіть, про що у ньому йдеться.
2.Основна тема, думка.
3.З якою метою ви читатимете текст ?
4. Виділіть найважливіші у змісті слова.
5. Визначте паузи.
6. Подумайте, як можна використати інші засоби виразності. мовлення: темп мови, гучність голосу тощо.
Майстерності тобі у виконанні художніх творів!
Твій учитель.
Опрацювання елементів теорії літератури.
Інтонація — точна і правильна передача змісту і настрою художнього твору
Логічний наголос — вимовляння важливого слова,в мовленнєвому тексті з трохи більшою силою голосу.
Темп — швидкість виразного читання (повільний, середній, швидкий). Темп допомагає краще зрозуміти зміст твору, настрій героїв, ставлення автора до героїв і подій.
Слово вчителя. Музиканти, щоб правильно виконати твір, створюють його партитуру, тобто записують нотами весь твір. Для читців теж можна створити партитуру літературного твору.
Презентація знакової партитури (запис до зошитів).
— логічний наголос.
_ _ _ - уповільнення темпу.
- підвищення голосу.
^ - зниження голосу.
_ - зміна інтонації
ритмічна пауза (зупинка після кожного віршованого рядка, незалежно від того, є там розділовий знак чи немає).
На яких словах слід поставити логічний наголос читця? Чому ?
Як, на вашу думку, краще читати анафору ?
Колективне складання партитури вірша. У переписаному вдома до зошитів вірші Ш. Петефі олівцем позначити за допомогою логічних позначок:
логічні наголоси;
паузи;
темп;
інтонацію.
Пауза, логічний наголос
Темп
Інтонація
Коли ти муж — || будь мужнім, |||
Швидкий
Швидкий
Знайди життєву путь, |||
А лялькою на шворках 0
В руках судьби не будь. |||
Середній
Середній
Пес недолугий || —доля. |||
Лякає навісна й . 0
Лиш кволих || — і тікає 0
Від сміливих вона. |||
Самостійний запис партитури вірша інших строф.
Робота в парах. Тренувальне виразне читання вірша за партитурою.
III. Етап рефлексії.
З яких інгредієнтів складається рецепт мужності Ш. Петефі ?
Робота з ілюстраціями до міфів про Геракла, Прометея.
Практична робота.
І варіант. Записати «Рецепт мужності від Геракла».
ІІ варіант. Записати «Рецепт мужності від Прометея».
Підсумкова бесіда.
У чому полягає роль виразного читання?
Які засоби виразності вам відомі?
З якою метою створюється партитура вірша ?
Очікувані результати.
Учень аналізує поезію Ш. Петефі;
розробляє партитуру вірша;
виразно читає поезію «Коли ти муж — будь мужнім».
Домашнє завдання. Вивчити вірш напам’ять; підготувати аргументовану відповідь на запитання «Що таке справжня мужність? », спираючись на тексти творів, вивчених раніше.