kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Открытый урок в 10 классе Азан шақырып ат қою

Нажмите, чтобы узнать подробности

урок казахского языка в 10 классе. учащиеся знакомятся с традициями казахского народа.

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Открытый урок в 10 классе Азан шақырып ат қою»

Қысқа мерзімді сабақ жоспары

САБАҚ: Азан шақырып ат қою

Мектеп: 7

Күні:

Мұғалімнің аты – жөні:

Алимгазинова Гульнар Сапарбековна

СЫНЫП: 10

Қатысқан оқушылар саны:15

Қатыспағандар:

Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары

«Азан шақырып ат қою» тақырыбы бойынша

А4 Сөйлеседі және өз ойын жеткізеді.

Сабақ мақсаттары:


Барлық оқушылар орындай алады: мәтінді түсініп, сөз тіркестерін құрай алады. Сұрақтарға жауап бере алады.

Оқушылардың көпшілігі орындай алады: мәтін бойынша сөйлеседі, сұрақтарға жауап бере алады, өз ойларын жеткізе алады.

Кейбір оқушылар орындай алады: «Балаға азан шақырып ат қою» мәтіні бойынша өз ойын ауызша жеткізеді, шығармашылық тапсырмалар орындай алады.

Тілдік мақсат:








Оқушылар орындай алады: оқылған мәтін бойынша өз көзқарастарын, ойларын дәлелдеп, қорытынды жасай алады.

Пәнге қатысты сөздік қор ( сөз тіркестері) мен терминдер: азан, ақсақал, айқайлады, лайықты, көңіл бөлу.

Талқылауға арналған сұрақтар: Қазақтың салт – дәстүрлері не білесің?

Қазақтың қандай салт-дәстүрлерін білесіңдер?

Сәби дүниеге келген кезде өткізілетін салт – дәстүр қандай?

Нәрестеге атты кім қояды?

Атты тәуліктің қай кезінде қойған?


Пәнаралық байланыстар:


Өзін-өзі тану

Алдыңғы оқу:



«Қазақтың салт - дәстүрлері» туралы алдыңғы тақырыпты «Миға шабуыл» стратегиясы бойынша оқушылардың білімдерін тексеру.

Сабақ тақырыбы анықталады.

Мақсаты хабарланады.

Бағалау дескрипторы ұсынылады. ( тақтада көрсетіледі)

  • мәтінді түсінеді, сөз тіркестерін құрай алады.

  • мәтін бойынша сөйлеседі, өз ойларын жеткізе алады.

  • мәтінді толық мазмұндайды, шығармашылық тапсырмалар орындай алады.



Сабақтың кезеңдері

Жоспарланған жұмыс түрі

Ресурстар

Сабақтың басы

5 мин


«Миға шабуыл»

Сұрақ – жауап:

-Қазақтың қандай салт-дәстүрлерін білесіңдер?

-Сәби дүниеге келген кезде өткізілетін салт – дәстүр қандай?

- Бесікке салған кезде өткізілетін салт – дәстүр қандай?

- Бала дүниеге келгеніне қырық күн толғанда өткізілетін салт – дәстүр қандай?

- Алғашқы қадам жасаған кезде өткізілетін салт – дәстүр қандай?

- Бала мектепке барған кезде өткізілетін салт – дәстүр қандай?


Қазақтың салт-дәстүрлері

салт - дәстүрлер











Сынып себеттен өзіне ұнаған гүлді таңдау арқылы үш топқа бөлінеді.




«Миға шабуыл»

стратегиясы















«Ассоциативті карта»



Ортасы

мин


13 мин



























7 минут

















7-8 минут









Сабақтың тақырыбын бірлесіп анықтау.(1-слайд)



Мұғалім сабақтың мақсатын, барысын айтады. Мәтінмен жұмыс



  1. тапсырма. Барлық оқушылар орындайды.


Азан шақырып ат қою


«Азан» араб тілінде шақыру, жариялау, хабарлау дегенді білдіреді. Азан шақырып ат қою қазақ дәстүрінде кездеседі. Жаңа туған сәбиге ауыл ақсақалдарын жинап, азан шақырып ат қойғызады. Үш рет қайталап , сәбидің құлағына айқайлайды. Сәбиге лайықты ат қоюға ерекше көңіл бөлген. Әрине алдымен жақсы есімдер мен елге әйгілі адамдардың атын қойған.

Қазақта балаға ат қоюдың жолы мен сәттері көп. Шөп шауып жатса, Шөптібай деп, наурыз айында туса , Наурызбай деп , мамыр айында туса , Мая немесе Мамырхан деп, қыстың боранды күндері туса , Боранбай , айт күндері туса , Айтбай , Рамазан ,табиғат құбылыстарына байланысты Күнтуған , Айтолқын , Жұлдыз , Жаңбырбай деп те қоя салады. Сол сияқты дүниеге қыз бала келе берсе, Ұлболсын , Ұлмекен , Ұлтуған деген.

1.Мәтінді түсініп оқиды, таныс емес сөздерді белгілеп, сөз тіркестерін құрап, айтады.

(азан, ақсақал, лайықты, көңіл бөл.)


2 – тапсырма. Барлық оқушылар орындайды.

1 мен 2 - топ арасында сұрақ – жауап жүреді.

3. Түсінгендерін мазмұндайды.

4. Кейбір оқушылар орындайды.

3-топқа шығармашылық жұмыс ұсыну

(Оқушыларға Айсұлу, Күнсұлу, Ақбота, Ақмарал, Сұлушаш сияқты әртүрлі белгімен берілген суреттерді ұсыну, олар суреттерді немен байланысты екендерін жазып, айтады)



3-тапсырма. Барлық оқушылар орындайды.

Оқушылар қазақта жиі кездесетін есімдерді атап, олардың мағынасын түсіндіреді .

Әр топ Венн диаграммасын толықтырады, қорғайды.


(Диаграмманың түйіскен жеріне ұлға да қызға да тән есімдерді жазады.)





ЖИІ КЕЗДЕСЕТІН

ҰЛ БАЛАЛАРДЫҢ

ЕСІМДЕРІ ЖАЗЫЛАДЫ

ЖИІ КЕЗДЕСЕТІН ҚЫЗ БАЛАЛАРДЫҢ ЕСІМДЕРІ ЖАЗЫЛАДЫ








































«Аялдап оқу»



Интербелсенді тақта





































Венн диаграммасы






Сабақтың соңы

8 мин





5 мин


3-тапсырма. Кейбір оқушылар орындайтын шығармашылық жұмыс. Оқушы өзінің атын жарнамалауы тиіс. Мысалы : Гауһар . Менің атым – Гауһар, мені ата- анам гауһар тастай жарқылдап ...



Кері байланыс. (Барлық оқушылар орындайды)

Попс әдісі

1.Менің ойымша, ...

2.Мен мұны былай дәлелдеймін...

3.Дәлел ретінде мысалдар келтіремін...

4.Мынандай қорытынды шешімге келдім...







Попс әдісі

Қосымша ақпарат

Саралау – оқушыға қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз?

Қабілетті оқушыға тапсырманы қалай түсіндіресіз?


Бағалау – оқушы білімін тексеруді қалай жопарлайсыз?

Пәранаралық байланыс

Денсаулық және қауіпсіздік;

АКТ байланысы;

Құндылықтармен байланыс ( тәрбие)

Рефлексия


1.Сабақ мақсаттары мен оқу мақсаттары орындалды ма?

2.Бүгін оқушылар нені үйренді?

3.Сабақ қалай, қай деңгейде өтті?

4.Жоспарланған саралау жақсы іске асты ма?

5.Уақытты қалай пайдаландым?

6.Жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және қандай?

7.Тақырыптық өмірмен байланысы болды ма?


1.Сабақ мақсаттары мен оқу мақсаттары жүзеге асты.

2.Оқушылар азан шақырып ат қою дәстүрімен танысты.

3.Сабақ жоғары деңгейде өтті.

4.Жоспарланған саралау тапсырмаларын іске асыра алдым.

5. Уақытты үнемді пайдалана білдім.

6.Тақырыпты ашу мақсатында оқушылар өз аттарын шығармашылық жұмыс арқылы жүзеге асырды.



Қорытынды бағалау.

Ең жақсы өткен екі нәрсе: 1.өткен тақырыпты бекіту; 2.өз аттарын жарнамалау.

Сабақтың жақсы өтуіне ықпалын тигізетін екі нәрсе: 1.жаңа сөздер мен сөз тіркестерін бекіту; 2. Сабақтың мақсатын анықтауға арналған тапсырма жұмысы.

Сабақ барасында : 1.жекелеген оқушылармен жұмысты кеңінен қолдану керек екенін түсіндім; 2.грамматикаға көңіл бөлу.




Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Всем учителям

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 10 класс.
Урок соответствует ФГОС

Скачать
Открытый урок в 10 классе Азан шақырып ат қою

Автор: Алимгазинова Гульнар Сапарбековна

Дата: 07.03.2018

Номер свидетельства: 460995


Получите в подарок сайт учителя

Видеоуроки для учителей

Курсы для учителей

Распродажа видеоуроков!
ПОЛУЧИТЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО МГНОВЕННО

Добавить свою работу

* Свидетельство о публикации выдается БЕСПЛАТНО, СРАЗУ же после добавления Вами Вашей работы на сайт

Удобный поиск материалов для учителей

Ваш личный кабинет
Проверка свидетельства