kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Основні випадки чергування у — в, і — й.

Нажмите, чтобы узнать подробности

навчальна: пояснити закономірності чергування звуків як одну з умов милозвучності української мови; формувати загальнопізнавальні вмін­ня знаходити слова із зазначеною орфограмою в текстах; удосконалю­вати орфографічні й орфоепічні вміння;

?     розвивальна: розвивати навички колективної та самостійної роботи; здатність до аналітичного мислення, творчу уяву; мовленнєві навички;

?     виховна: виховувати відповідальність за збереження культурних на­дбань українського народу, його духовної спадщини.

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Основні випадки чергування у — в, і — й.»


Тема. Основні випадки чергування у — в, і — й.

Мета:

навчальна: пояснити закономірності чергування звуків як одну з умов милозвучності української мови; формувати загальнопізнавальні вмін­ня знаходити слова із зазначеною орфограмою в текстах; удосконалю­вати орфографічні й орфоепічні вміння;

розвивальна: розвивати навички колективної та самостійної роботи; здатність до аналітичного мислення, творчу уяву; мовленнєві навички;

виховна: виховувати відповідальність за збереження культурних на­дбань українського народу, його духовної спадщини.

Внутрішньопредметні зв'язки: лексикологія, морфологія, синтаксис.

Міжпредметні зв'язки: мова, література, українознавство, усна народна творчість.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань.

ХІД УРОКУ

I. ОРГАНІЗАЦІЯ КЛАСУ

II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ, УМІНЬ І НАВИЧОК

Словниковий диктант

Корисний, захисний, щасливий, проїзний, кістлявий, пестливий, сонце. чесний, шістнадцять.

Бесіда

► Як ви розумієте поняття пісня?

► Чи любите ви співати? Які пісні?

► Який настрій створює вам пісня?

III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ І ЗАВДАНЬ УРОКУ

Створення асоціативного куща. Робота в групах

► Доберіть слова до поняття пісня.

1-ша група — іменники; 2-га група — прикметники;

3-тя група — дієслова.

► Складіть із цими словами речення з прийменником

у (в).

IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

Самостійна робота з підручником

► Ознайомтесь із правилами чергування звуків [у] — [в], [і] — [й]. Перекажіть їх. Поясніть, яку роль виконують ці чергування в мовленні.

Розподільний диктант

► Запишіть слова, розподіливши їх у дві колонки: 1) слова, у яких чергування у з в можливе; 2) де його немає.

Уранці, взимку, влада, указка, управа, вплив, враження, уява, Урал, Уфа, увечері, урожай, увага, уже, урок, внесок, умова, удача, уступ.

«Вірю не вірю»

Розкрийте дужки, запишіть правильно сполучення слів. Свій вибір обгрунтуйте відповідним правилом.

  1. (В, у) вікні, зорях, вересні, лісі, озері, вирій, щасті, Києві.

  2. (І, й) дід…онук, батько…син, мама…тато, брат…сестра, Марія…Ольга, Петро…Ігор, ходить…працює, грає…співає.

Пояснювальний диктант

► Запишіть речення, пояснивши закономірності чергування звуків [у] — [в], [і] — [й].

Обабіч чорною стіною виструнчились сосни й шепочуться між собою. Холодний вітер знаходить тебе, у який би бік ти не повер­нувся... Відлунюється в принишклому лісі дзвін колісних шин. Ходором ходить з боку на бік віз, і здається, що зорі на небі не стоять на одному місці (За Ю. Збанацьким).


Творче конструювання

Прочитайте пари слів. Складіть і запишіть із ними речення, вибираючи в кожному випадку потрібний варіант слова.

  1. Увечері-ввечері, уперед-вперед, урожай-врожай.

  2. Управа- вправа, удача-вдача, уряд- у ряд.

V. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ

Гра «Хто більше?»

► Випишіть із тексту слова, у яких відбуваються чергування зву­ків. Поясніть їх.

Дослідження-відновлення

Перепишіть прислів’я, вказані в дужках прийменники і сполучники поставте в потрібній формі.

Літери, що позначають приголосні звуки, які чергуються, підкресліть.

1.Яке коріння – таке (й, і) насіння. 2. Яке зіллячко – таке (й, і) сім’ячко.

3.Як (у, в) сім’ї згідливе життя, то (і,й) виросте дитя до пуття. 4. Які батьки – таке (й, і) дитя.

5.Яка хата – (і, й) такий тин, який батько- (і, й) такий син. 6. Виховав дитину (у. в) добру годину. 7. Не будь (у, в) людях привітний, а будь (у, в) дома привітний. 8. На те (і, й) голова, щоб (у, в) ній розум був.

Самодиктант

Прочитайте текст, випишіть словосполучення з у чи в, і чи й. Поясніть чергування.

Садиба й оселя.

Стояли колись в Україні цілі чумацькі села. І вельми не схожі були вони на всі інші своїм і розташуванням, і забудовою. Садиби переважно починалися від поля і спускалися до яру.

Оселю чумаки обносили високою загатою: затишно й тепло від неї взимку. Хати були дубові, гарно й весело розмальовані квітами, виноградом і вазонами. На грубі й комині теж красиві узори. Коло вікон, попід стелею в’юнки малювали. А знизу стіни до вікон мили і змазували білком, щоб блищало.


VI. СИСТЕМАТИЗАЦІЯ Й УЗАГАЛЬНЕННЯ ЗНАНЬ,

УМІНЬ І НАВИЧОК

Визначте рядок, у якому на місцях пропусків у всіх випадках потрібно вставити у.

1... вагоні,.. Рівному, вітер…полі, пташка.. океані. 2. риба…озері, .. Ялті, порошинка… оці,.. Одесі. 3. зображення… телевізорі, номер.. готелі, пальма.. оазисі. 4. ..вага, ..дарник, ..ласний, ..вертюра, ..збережжя ,..права, ..ладар.

VII. ПІДСУМОК УРОКУ

Рефлексія

► Оцініть свою роботу на уроці,

► Чи задоволені ви результатом?

► Що вам сьогодні запам’яталося?

Оцінювання знань, умінь і навичок учнів

VIII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ



































Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Всем учителям

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 5 класс

Скачать
Основні випадки чергування у — в, і — й.

Автор: Захарченко Тетяна Валеріївна

Дата: 09.02.2016

Номер свидетельства: 290826
