kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Н.Сералиев «А?сау» ??гімесіндегі ата мен бала са?ынышы

Нажмите, чтобы узнать подробности

К?ні:

П?ні: ?аза? ?дебиеті

Сыныбы: 5

Саба?ты? та?ырыбыН.Сералиев «А?сау» ??гімесіндегі ата мен бала са?ынышы

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Н.Сералиев «А?сау» ??гімесіндегі ата мен бала са?ынышы»

Күні:

Пәні: Қазақ әдебиеті

Сыныбы: 5

Сабақтың тақырыбыН.Сералиев «Аңсау» әңгімесіндегі ата мен бала сағынышы

Сабақтың мақсаты:  Әңгіменің композициялық құрылымына талдау жасай отырып, идеясы мен тақырыбы туралы теориялық білім беру

Сабақтың міндеттері:

1.Әңгімені оқып мазмұны мен идеясын анықтайды, көркемдік ерекшелігіне баға береді.

  1. Шығармадағы кейіпкерлер іс-әрекетін баға береді,  бүгінгі өмірмен байланысын қарастырады.                                                                

  2. 3. Адамгершілік қасиеттерге тәрбиеленеді.

Оқыту технологиясы: ұжымдық оқыту технологиясы, сын тұрғысынан ойлау технологиясы 

Сабақтың типі: бекіту сабағы

Сабақтың түрі: аралас сабақ

Сабақтың әдісі: «Интервью» , «Өрмекші әдісі» , «Егер де мен автор болсам...»

Сабаққа қажетті құралдар мен көрнекіліктер:

1.Құралдар: интерактивті тақта,компьютер, маркер, А1 форматты қағаз.

2.Көрнекіліктер: мәтіндік тапсырмалар

Пәнаралық байланыс: қазақ тілі , тарих.

Күтілетін нәтиже: 1.Қорытынды пікір қалыптастырып бүгінгі күнмен байланысын қарастырады. 2.Кейіпкер іс-әрекетіне баға береді.                                                                                        Сабақ барысы:

Кезеңі

Уақыт

 Жұмыстың 

түрлері

 Мұғалімнің  іс – әрекеті

    Оқушының  іс - әрекеті

І Ұйым-дастыру

2 мин

Ұйымдастыру кезеңі

1.Топқа бөлу

2.Бағалау

критерийлері-

мен таныстыру

барлығы





Төрт топқа 5-6 оқушыдан бөлініп отырады. 

І топ

ІІ топ

ІІІ топ

ІҮ топ       

 

ІІ Үй тапсыр-

масын сұрау

  4 мин

Жоспар құру

. Үй тапсырмасын сұрау барысында ата мен баланың суреті кесіліп беріледі, сол суреттің артындағы сұраққа жауап бере отырып, тақтаға суретін іледі.

1. Нәсіреддин Сералиев кім?

2. Аңсау әңгімесі не туралы?

3. Сыйластық туралы мақал - мәтелдер айт?

4. Ермектің анасы ермекті не себепті бөтен кісінің қасына жатқызғысы келмеді?





 

Мәтін бойынша жазып келген жоспарларын оқиды.

 Бекіту

  5 мин

 

«Интервью»

Әдісі

«Интервью» әдісі арқылы сыныптағы 1 оқушы өзі алдын ала дайындаған сұрақтарын  әр топтағы қалаған оқушыларға қояды

1.Н.Сералиев туралы не білеміз?

2.Қандай шығармалары бар?

3.Қарияның қалаға келу себебі неде?

4.Бала қартты үйіне алып келуіне не себеп болды?

5.Ермектің анасы қандай жан?

6.Бала кімді аңсап жүр еді?

Оқушылар сұрақтарға нақты дәлелдермен жауап бере отырып, өткен тақырыпты еске түсіреді.

Мысалы:Н.Сералиев 1930 жылы Қызылорда облысы   Қармақшы ауданындағы Қашқансу деген жерде дүниеге келген.

 

ІІІ Жаңа

  сабақ

   22 мин

 Әңгіменің композиция-лық элементтері

 

 

 

 

 

 

Топтық тапсырмалар

 

 

 

 

Дәптермен жұмыс 

 

 

 

Әңгіменің композициясы туралы не айтасыңдар?                                                                      Оқиға қалай басталады? Оқиғаның байланысы  қандай?  Оқиғаның дамуын қалай түсінесіндер?                                              Оқиғаның шиеленісуі не? Оқиғаның шарықтау шегі?   Оқиғаның шешімі?

 

І топ - Қарт пен бала арасындағы диалогті рөлге бөліп  оқыңдар .

ІІ топ- Мәтіндегі орысша сөздердің баламасын  табыңдар.

ІІІ топ- Ермектің орысша араластырып сөйлеуін қалай түсіндіріп бересіңдер?

ІV топ- Баланың шешесі не себепті  ұлына бөтен қарияның жанына жатуға рұқсат берді?                           

.

Сөздікпен жұмыс

• Зеңкиген – еңселі, биік;

• Қапырық – өте ыстық;

• Саяжол – ағаштардың көлеңкесі түсіп тұрған жол;

• Жаялық жас нәрестені орайтын жөргек мата;

• Алагүл – қоңыздың бір түрі;

• Азанда – таңертең;

• Кремтлен – матаның атауы;

• Қиямет – қиын;


Жұптық, топтық жұмыс

Топ мүшелері топта әңгімені композициялық құрылымына талдайды,  Біріне-бірі көмектесіп,ой бөліседі.Әр топтан бір оқушы оқиды.

 

 

 

 

ІV Бекіту

5 мин

1.«Өрмекші» әдісі

Бір-біріне жіп лақтыру арқылы өрмекші торын құрады.

Тақырып бойынша өзіндік пікірлерін білдіреді.

V Қоры-

тынды

5 мин

Егер мен автор болсам..

Егер де сен автор болсаң,шығарманы қалай аяқтар едің?

-Неге?

Жеке жұмыс

 Топ мүшелерінің  өзіндік ойлары тыңдалады

VІ Үй тапс.

1мин

 

Үй тапсырмасы бойынша түсіндіріп өтеді.

1«Өзіңді аңсап...» ойтолғау жазу

Оқушылар күнделіктеріне түртіп жазып алады.

VІІ Баға-

лау. 1мин

 

 Топ басшысы белгілеу арқылы бағаланады

Күнделіктеріне  алған бағаларын қойғызады

 




Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Всем учителям

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 5 класс

Скачать
Н.Сералиев «А?сау» ??гімесіндегі ата мен бала са?ынышы

Автор: Токсанбаева Алтынгул Ажимбаевна

Дата: 28.04.2016

Номер свидетельства: 323268


Получите в подарок сайт учителя

Видеоуроки для учителей

Курсы для учителей

Распродажа видеоуроков!
ПОЛУЧИТЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО МГНОВЕННО

Добавить свою работу

* Свидетельство о публикации выдается БЕСПЛАТНО, СРАЗУ же после добавления Вами Вашей работы на сайт

Удобный поиск материалов для учителей

Ваш личный кабинет
Проверка свидетельства