Просмотр содержимого документа
«Murakkab ot kesimlarning tuzilishi.»
NAMANGAN VILOYATI UCHQO’RG’ON TUMANI
XTB GA QARASHLI 26-SONLI MAKTABNING ONA
TILI VA ADABIYOT FANI O’QITUVCHISI NAZARO-
VA MOHIGULNING 1-SOATLIK
DARS ISHLANMASI
Darsning texnologik xaritasi va ishlanmasi
8-sinf ona tili
Mavzu
Murakkab ot kesimlarning tuzilishi.
Maqsad va
vazifalar
Maqsad:
Ta`limiy: yangi mavzuni o`quvchilar bilan hamkorlikda o`rganish.
Tarbiyaviy: axloqiy tarbiya berish.
Rivojlantiruvchi: mustaqillik va ijodkorlik qobiliyatni o`stirishga yordam berish, fanga bo`lgan qiziqishni oshirish.
Vazifalar: o`quvchilarda mavzuga nisbatan qiziqish uyg`otish va mavzu asosida kerakli bilim va ko`nikmalarga ega bo`lish.
O`quv jarayoni-
ni amalga oshirish texnologi
yasi
Shakl: Nominatsiyali o`yin dars
Dars jihozi:”Ona tili”darsligi, ko`rgazmalar, kompyuter texnikasi, slaydlar, oq qog`ozlar, texnologik xarita, nominatsiya ko`zgusi , markerlar, plakatlar, va rag`bat kartochkalari
Mavzuni qisqa vaqt ichida barcha o`quvchilar tomonidan o`zlashtirishi ga erishadi. O`quvchi faolligini oshiradi. O`quvchilar tomonidan darsni mustaqil o`rganish va xotirada saqlash, ularda og`zaki va yozma nutqini rivojlantirish
O`quvchi:
Yangi bilimlarni egallaydi. Mustaqil ijadiy ishlashni o`rganadi va nutqi rivojlanadi. Qisqa vaqt ichida ko`p ma’lumotga ega bo`ladi.
Kelgusi rejalar
O`qituvchi:
Pedagogik texnologiyalar ni o`zlashtirish va darsda tatbiq etish. Pedagogik mahoratni oshirish.
O`quvchi:
Til va nutqbog`liqligi yuzasidan bilim egallash, o`z fikrini ravon bayon qila bilish.
Ona tili. 8-sinf 49-dars.
Darsning maqsadi:
ta`limiy maqsad:
o`quvchilarga ot kesim haqida dastlabki tushunchalarni berish,
rivojlantiruvchi maqsad: o`quvchilarda sintaksis bo`limini yanada yaxshiroq tushuntirish,
Dars turi:
Yangi bilim berish.
Darsning uslubi:
Suhbat.
O`quvchilar bilan ishlash shakli:
Juftliklar bilan ishlash.
Darsning jihozi:
Ko`rgazmali qurol va tarqatmalar.
Darsning borishi:
Tashlkiliy qism:
O`qituvchi o`quvchilar bilan salomlashadi. Navbatchi axboroti tinglanadi. Navbatchi sana, ob-havo va bugungi kun yangiliklari bilan tanishtiradi. Dars musobaqa usulida tashkil qilinadi. O`quvchilar “Kesim” va “Ot kesim” guruhlariga ajratiladi. Ularga nominatsiya g`olibi bo`lishi uchun bir qancha topshiriqlardan o`tish kerakligi tushuntiriladi.
O`tilgan mavzuni mustahkamlash:
Guruhlararo munozara tarzida kechadi.
Sodda kesim
Murakkab kesim
Birgina so`z bilan ifodalanadi.
Paxta va pilladan yurt bezanadi.
Navoiy- she`riyat mulkining sultoni.
Biz shaharda yashaymiz.
Ikki yoki undan ortiq so`z bilan ifodalangan bo`ladi.
Ayozli kunlar sekin-asta o`tib borayotir.
Uchrashuv qiziqarli bo`ldi.
Yangi mavzu bayoni:
O`qituvchi o`quvchilarga yangi mavzu haqida ma`lumot beradi.
Murakkab ot kesimning qanday hosil bo`lishini tushuntiradi. Murakkab ot kesimlar ot+bog`lama vazifasida kelgan yordamchi fe`l yoki ko`makchi fe`l tarzidagi qo`shilishdan hosil bo`ladi. Bunda asosiy ma`no otdan anglashiladi. Kesim bilan egani bog`lashda xizmat qiluvchi bunday so`zlar bog`lama deyiladi. Kesimni shakllantirishda xizmat qiladigan bunday bog`lamalar bo`l-, edi, ekan, emish, hisoblan-, sana- kabi yordamchilardir.
Kerak, zarur, darkor , lozim so`zlari ham bog`lam a vazifasida qo`llanadi.
Guruh a’zolari 1- topshiriqni ``Kim tez bajarish`` sharti bilan tezlikda bajaradilar.
Savodxonlik lahzasi va “Gap egasini topadi” o`yini
Ushbu ruknda guruh a’zolari slayd orqali o`qilgan mashqqa qarab,o`zlariga xos bo`lgan so`zlardagina o`rnidan turib, himoya qilishadi.
132-mashq.
Xursand edi, qiziqarli bo`ldi, yaxshilik qil, obod qildi, ozod bo`ldi, oz emish, xursand bo`ldi, to`gri chiqdi, ko`p edi.
O`quvchilar shu so`zlar yordamida yangi gaplar hosil qilishadi.
Mustahkamlash:
O`quvchilar yangi mavzu asosida tuzilgan testni slayd orqali o`qib, javobini sharhlaydi.
T e s t
1
Yigit oqimga qarshi suzib, ariqning boshiga yetdi.
Qo`rsligi, bema’ni gaplari, joniga tegdi.
Ota-bobolar so`zi- aqlning ko`zi.
Shifokor dorini bolaning qulog`iga qo`ydi.
Mazkur gapdagi murakkab ot kesimni toping?
A . 1,4 B .3 G.1,3 D. 2,4
2
1.Ular besh kishidan iborat edi.
2.Keksa bog`bon ko`m-ko`k ajriq ustida o`tirib hordiq chiqarardi.
3.Boshqa xonada ular uxlab qolishibdi.
4.Bolalar yo`g`on archa yonida to`xtadilar.
Murakkab ot kesimni belgilang?
A.3, B4,1 G.1 D.2
3-test savoli
Men uchuvchi bo`laman.
Menga gullar judayam yoqadi.
Bizning uyimizni yangi ta`mirdan chiqarishdi.
Mening ukam sinfdagi eng a`lochi o`quvchilardan hisoblanadi. Berilgan gaplardagi murakkab ot kesimni aniqlang. A.1, B.4 G.2, D.3
Baholash:
Dars yakunida o`quvchilar bilimi nominatsiya orqali belgilanadi va “5” baho tizimida baholanadi.