Просмотр содержимого документа
«М?ны ?рбір ?аза?стан азаматы білуі тиіс»
Сабақтың тақырыбы: Мұны әрбір Қазақстан азаматы білуі тиіс
Сабақтың мақсаты:
Мәтін мазмұны бойынша Қазақстан Республикасы Президентінің «Қазақстан – 2030», «Қазақстан – 2050» Жолдаулары туралы білу, қазақ тіл біліміндегі жалғау түрлерін пысықтау;
Ұжымдық жұмыс арқылы оқушылардың жаңа және өтілген мәліметтерді топтастыру, толықтыру, жинақтай білу қабілеттерін дамыту;
Оқушыларды өзара ынтымақтастық пен келісімге, шапшаңдыққа тәрбиелеу.
Сабақтың типі жаңа білімді меңгерту
Сабақтың әдісі ұжымдық оқыту, «Автобустар аялдамасы»,
«Ыстық картоп»
Сабақтың құрылымы 1 – 4 – 5 – 6 – 7 – 8
Сабақтың көрнекіліктері интербелсенді тақта, түрлі түсті маркер, хайлайтер, постер, стикерлер, бағалау парақтары, доп.
Сабақтың барысы:
Ұйымдастыру кезеңі
Оқушылардың сабаққа дайындығын бақылау, психологиялық ахуал.
Оқушыларды фишкалар арқылы топқа бөлу. Бағалау парақшаларын тарату. Бағалау критерийлерімен таныстыру:
1. Мәтіндегі негізгі ойды, тірек сөздерді анықтай білуі
2. Сөздердің мағынасын түсіндіре алуы, сөйлемді жүйелі дұрыс құруы
3. Сөздердің баламасын, синонимдерін дұрыс табуы
4. Жалғау түрлерін жетік біліп, жүйелі алгоритм құра алуы
5. Өз пікірін ашық айта алуы
Жаңа сабаққа мақсат қою кезеңі
Әрбір Қазақстан азаматы нені білуі тиіс деп санайсыңдар? Оқушылардың пікірлерін жинақтап, олардың ішінен негізгілерінен алгоритм құрамыз. Алгоритм арқылы жаңа тақырыпқа шығамыз. Әрбір Қазақстан азаматы еліміздің саяси жағдайын білуі тиіс.
Жаңа білімді меңгерту кезеңі
«Мұны әрбір Қазақстан азаматы білуі тиіс». Мәтінді оқып, хайлайтер арқылы тірек сөздерді бояу, тірек сөздер арқылы мәтіндегі негізгі ойды анықтау.
1-тапсырма. Жаңа сөздермен жұмыс. Жаңа сөздерді тыңдап, мағынасын түсіндіріңдер. Жаңа сөздермен сөз тіркестерін құрастырып жазыңдар.
«Ыстық картоп». Жаңа сөздермен жылдам сөз тіркестерін құрап айту.
Оқушылардың түсінігін тексеру кезеңі
4-тапсырма. Берілген синонимдік қатардағы артық сөзді анықтап, олардың антонимін табыңдар.
5 – тапсырма. Берілген сөздерді септеңдер: телефоным, белдігі
«Автобустар аялдамасы»:
Төрт топ жылжи отырып, жалғау түрлері туралы білетіндерін жазады. Өз тобына оралған соң өзгелердің жазғанын топтастырып алгоритм құрады.
Білімдерін бекіту
Берілген сөйлемге синтаксистік талдау жасап, жалғау түрлерін анықтаңдар.
қолданған дұрыс емес
Кімге, қайда, нені? пайдалауға тыйым салынады
пайдалануға болмайды
Оқушылардың білімін бағалау, сабақты қорытындылау:
Үйге тапсырма: Мәтінді мазмұндау. «Қазақстан – 2050» стратегиясы туралы қосымша мәліметтер жазу. 3-тапсырма. Жақшаны ашып, сөздердің қазақша баламасын жазу, 3 жақта жекеше, көпше түрде жіктеу.
Бағалау критерийлері бойынша оқушылардың білімін бағалау, бағалау парақтарын толтыру.