kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

М.Ма?атаев. ?мірі мен ?ле?дері

Нажмите, чтобы узнать подробности

А?т?бе  облысы  Бай?анин  ауданы  ?.Жазы?ов   атында?ы  орта  мектепті?   ?аза? тілі мен  ?дебиеті   п?ніні?  м??алімі  Шырдабаева  Лаззат  Есентурлиевнаны?   ?аза? ?дебиеті   п?ні  бойынша  ?ыс?а  мерзімді  жоспары.  

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«М.Ма?атаев. ?мірі мен ?ле?дері »

Сабақтың тақырыбы: М.Мақатаев өмірі мен өлеңдері
Сабақтың мақсаты:
Ақын өмірі және шығармашылығымен таныстыру, оқушыларды
сыни тұрғыда ойланта отырып , белсенділіктерін арттыру, топпен
жұмыс жасауға дағдыландыру.
Оқыту нәтижесі: Ақын өмірі мен өлеңдері туралы мәлімет алды,
ақын шығармалары бойынша өз пікірін, ойын білдірді,
сыни тұрғыдан ойлады, топта белсенді болды.

Түйінді идея: М.Мақатаев адамдар арасындағы, өмірдегі, табиғаттағы
жарастық пен келісімнің жаршысы.
Т.Молдағалиев

Уақыты

Мұғалімнің әрекеті

Оқушының әрекеті

Ресурс

5минут

-Балалар , қазір қай мезгіл?
-Көктемде далада қандай өзгерістер болады?




-Олай болса, балалар мына алдарындағы гүлдерді бір-біріне сыйлап, жақсы тілектерімізді арнайық.

Тақтада сыйлықтармен
(қызыл, сары, ақ гүлдер) жасырылған ақын суреті мен туған жерінің көрінісі және тақырып.
-Олай болса, балалар мына сыйлықтарды бір-бірімізге сыйлай отырып, жақсы тілектерімізді арнайық.

Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыра отырып тақырыпты ашады

- Көктем
Балалар көктемдегі тіршілік туралы айта бастайды, қар еру, күн жылыну, жерге жасыл кілем жайылғандай шөптер, гүлдер өсе бастайды.



Сыйлықтарды алу арқылы артындағы суретпен тақырыпты ашады.
Бір – біріне жақсы тілектерін айтады.



Ақынның суреті, туған жер көрінісі,
гүлдер,

1 минут

Топқа бөлуді ұсынады

Әр оқушы өзіне берілген сыйлық арқылы топқа бөлінеді


(қызыл, сары, көк гүлдер)

7минут









5 минут

Топқа бөлінгеннен кейін ақынның өмірі, шығармашылығы туралы

Презентация арқылы қысқаша мағлұмат беру.

Оқулықтан ақын өмірі туралы мәліметпен танысуды ұсынады
(Өмірге келуі, туған жері, ақынның отбасы, шығармашылығы)
«Он сұрақ» әдісі бойынша тексеру
Мұғалім бір оқушыны таңдап алады және оның маңдайына негізгі сөз жазылған стикерді жапсырады .
Негізгі сөздер :
Мұқағали, Райымбек, Қарасаз, 1931 жыл, Өлең , 1976 жыл , Лашын , Есіңе мені алғайсын, Ғасыр ақыны,

Презентацияны мұқият тамашалайды.



Оқулықтан алған білімдері бойынша ақын өмірі және шығармашылығынан

Қатысушы сыныпқа 10 сұрақ қоя алады, оған жауап не ИӘ, не ЖОҚ деп беріледі.

(қол сигналдары арқылы
бағалап отырады)
Басбармақ жоғарыға қарай - Мен түсінемін.

Басбармақ көлденең -Мен түсінгендеймін.

Басбармақ төмен қарай - Мен түсінбедім.


парақшалар


бейнебаян





маркерлер, плакаттар

15 минут














3минут

Бейнебаян: Ақынның өз даусымен оқылған «Пай-пай өмір өтесің – ау бір күні» өлеңін тыңдату
Оқулықтан өлеңдерін оқып шығуды ұсыну.
«Ойлан , бірік, бөліс» әдісі

«Фантазия»
«Барлығы да сендердікі» «Мен таулықпын» өлеңдерін әр топқа бөліп беру


«Табыс критериін» дайындап әкеледі

Әр топтан бір оқушы мәнерлеп оқиды

Жеке жұмыс арқылы оқиды.
Жұпта талқылайды,
Оқушылар ақын өлеңін көтеріңкі дауыспен мәнерлеп оқып береді, тұжырымдамалық карта бойынша мазмұнын талдап, түсіндіреді.
Критерий бойынша көшбасшылар өзара бағалап шығады.

Презентация






Плакат
маркер

Оқулық



5 минут








3 минут

Қорытынды:
«Орнын тап» әдісі
Бүгінгі сабақ барысында оқыған негізгі сөздер келтірілген.

Олардың ретін жаттау үшін, сендерде 2 минут бар
Өлең шумақтарынан үзінді оқы


«Маған сабақ ұнады» «Мен түсіндім» «Мен таңқалдым»

«Үйрендім» «Білдім» «Көңілім толмады» деген әдіс арқылы өзін –өзі бағалауды ұсынады

Жұпта/топта шектеулі уақыт ішінде бұл сөздерді еске түсіреді.
Сөздерді өлеңде кездесетін реті бойынша орналастырып оқиды, шумақтарынан есте қалғандарын жатқа оқиды.
Тапсырманы дұрыс бірінші болып орындаған топқа сыйлық беріледі
Берілген тапсырма бойынша ой- тұжырымдарын жасайды, айтады, сұрақ қояды.


1минут

Үйге тапсырма:
«Шебер жазушылық» әдісі арқылы «Ақын ата» эссе жазу

Ғасыр ақыны туралы алынған білімдерін пайдалана отырып оқй толғау жазады.












Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Всем учителям

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 5 класс.
Урок соответствует ФГОС

Скачать
М.Ма?атаев. ?мірі мен ?ле?дері

Автор: Шырдабаева Лаззат Есентурлиевна

Дата: 15.04.2015

Номер свидетельства: 201721


Получите в подарок сайт учителя

Видеоуроки для учителей

Курсы для учителей

Распродажа видеоуроков!
ПОЛУЧИТЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО МГНОВЕННО

Добавить свою работу

* Свидетельство о публикации выдается БЕСПЛАТНО, СРАЗУ же после добавления Вами Вашей работы на сайт

Удобный поиск материалов для учителей

Ваш личный кабинет
Проверка свидетельства