увести учнів до світу театру через балет П. І. Чайковського «Лебедине озеро»; розвивати художні навички, естетичний смак та сприймання музичних і художніх творів, характеризуючи й порівнюючи їх; виховувати любов до мистецтва та поважне ставлення до культурних надбань народів світу.
Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Мета: увести учнів до світу театру через балет П. І. Чайковського «Лебедине озеро»; розвивати художні навички, естетичний смак та сприймання музичних і художніх творів, характеризуючи й порівнюючи їх; виховувати любов до мистецтва та поважне ставлення до культурних надбань народів світу.
Є. Мартинов «Лебедина вірність» (сл. А. Дементьєва);
П. І. Чайковський. Уривок із другої дії балету «Лебедине озеро»;
Чернишова. Уривок із музично-літературної композиції за балетом П. І. Чайковського «Лебедине озеро».
Художній матеріал:
ілюстрації до балетів: «Лебедине озеро», «Лускунчик», «Спляча красуня»;
ілюстрації «Італійський балет»;
афіша «Лебедине озеро»;
програмка балету ГІ. І. Чайковського «Лебедине озеро»;
декорація до другої дії балету «Лебедине озеро»;
портрети П. І. Чайковського та Г. С. Уранової.
ХІД УРОКУ
І.Організаційний момент
Музичне вітання
ІІ. Вступне слово вчителя
Учитель. Тема нашого уроку — «Лебедина пісня». Розкрити її нам допоможе чарівний світ казки, творче натхнення великого російського композитора Петра Ілліча Чайковського та не менш чарівний і загадковий світ балету.
ІІІ. Актуалізація опорних знань
Учитель на дошці вивішує кросворд, який необхідно розгадати й знайти ключові слова. Для цього він роздає учням різнокольорові фішки, після отримання яких учні об’єднуються в групи за кольорами (4 кольори — 4 групи). Кожна група отримує завдання (розгадати по три питання кросворда), що записані на різнокольорових картках (кольори карток відповідають кольорам фішок). Далі проводиться робота в малих групах.
Картка № 1 (питання кросворда)
Музична драма, що виражена засобами хореографії,—...
(балет).
Грецька муза, покровителька танцювального мистецтва - …
(Терпсіхора)
Тема сьогоднішнього уроку – … («Лебедина пісня»)
Картка № 2 (питання кросворда)
4. Поєднання засобів різних мистецтв в одному творі називається... (синтез мистецтв).
5. Синтез мистецтв існує у (кількість) …(двох) формах.
6. Поєднання художніх можливостей музики й живопису у створенні єдиного художнього образу - … (кольоромузика) .
……………….
Картка № 3 (питання кросворда)
( Ансамбль)
8. Скульптуру поділяють за … (формою) на круглу та рельєф.
9. Опера «… Запорожець ) за Дунаєм».
Група художніх творів, об’єднаних спільним задумом, композицією
Залагоджена гра акторів у театрі, кіно; колективів виконавців
Музичний твір написаний для кількох виконавців
Картка № 4 (питання кросворда)
Інструментальний вступ до спектаклю —... (увертюра).
Музика, що застигла в камені,— це... (архітектура).
Мистецтво танцю —... (хореографія).
Учні. Лебедине озеро
Учитель. Саме цей балет П. 1. Чайковського посяде центральне місце на нашому уроці.
IV. Бесіда
Учитель. Що вам відомо про Петра Ілліча Чайковського?
Учні. П. І. Чайковський — видатний російський композитор, диригент і Педагог.
Учитель. Так! Чайковський був геніальним композитором, талановитим диригентом і чудовим педагогом.
А чи відомо вам, що він був новатором? Саме він став реформатором російського балету, зробивши його класичним. До появи балетів Чайковського глядач, який приходив на театральну виставу, захоплювався лише танцем, не звертаючи при цьому своєї уваги на музику. Чайковський зумів поєднати музику з танцем, тобто збагатив їх почуттями, емоціями. І глядач, коли переглядав виставу, не відокремлював одне від одного, а сприймає усе як єдине ціле. П. І. Чайковський поєдна1 музику, хореографію та емоції глядача.
Учитель демонструє ілюстрації до згаданих балетів.
Учитель. «Лебедине озеро» — перший балет композитора. Для того щоб якнайбільше дізнатися про цей балет, нам необхідно здійснити уявну подорож до театру.
Отже, балет — це театрально-музична вистава, що поєднала в собі...
Учні. Музику, хореографію та образотворче мистецтво.
Учитель. Звідки бере свій початок балет? Де його батьківщина? Його початок — у народному танці, який поступово театралізувався і з’явився на театральній сцені. Але досить цікавим є те, що в перших бале- тах глядач не був тільки глядачем, а й брав активну участь разом з акторами, тобто — танцював.
Батьківщина балету — Флоренція (Італія), згодом він з’являється у Франції, а після цього — в інших куточках світу.
Учитель вивішує на дошку ілюстрації, на яких зображені головні герої балету «Лебедине озеро».
А тепер ми ознайомимося зі змістом балету. Учні зачитують зміст балету з програмок.
Слухання та аналіз-інтерпретація музичного твору
Учитель. Зараз ви прослухаєте уривок із балету й відповісте, з якої він дії. Уривок буде незвичним, тому що ми знаємо, що в балеті музика поєднується з танцем, а в нашому випадку — музика поєдналася зі словом, щоб вам допомогти з відповіддю.
Учні прослуховують уривок.
Учні. Це уривок із другої дії.
Учитель. Так, справді! Це лебедина тема, лебедина пісня. Зараз ви ще раз прослухаєте цей уривок, але вже без слів і схарактеризуєте його за такою схемою:
група 1 — мелодія;
група 2 — динаміка;
група 3 — темп;
група 4 — ритм.
Прослуховування й характеристика учнями музичного уривку твору.
УІ. Художня частина уроку
Учитель. Ми знаємо, що крім композитора, диригента, хореографа, в оформленні театральної вистави беруть участь...
Учні. Художник-декоратор, костюмер, гример, які створюють декорації, ескізи костюмів, грим.
Учитель вивішує на дошку декорацію.
У ч и т е л ь. До якої дії декорація?
У ч н і. До другої.
УІІ. Практична робота
Учитель. Зараз я пропоную вам уявити себе художниками-декораторами.
Кожна група отримує завдання і виконує його.
Завдання:
група 1 «Художники-декоратори» — створюють декорацію «Чарівне озеро поблизу замку»;
група 2 «Художники-костюмери» — створюють костюми Зигфріда, Одетти;
група 3 «Художники – гримери» - створюють грим чаклунові та його доньці;
група 4 «Художники з освітлення»— створюють «Вогні балу».
УІІІ. Заключна частина уроку
У ч и т е л ь. Зверніть увагу на цей портрет — це Галина Уланова — відома російська прима-балерина, яку порівнюють з образом Мадонни епохи Відродження і яку називають «симфонічною музою П. І. Чайковського». Саме вона найкраще, найяскравіше виконувала всі головні партії балетів Чайковського. У балеті «Лебедине озеро» вона зіграла ролі Одетти та Оділлії.
Підбиття підсумків уроку
Учитель. Сьогодні ми здійснили уявну подорож до чарівного світу...
Учні. Театру.
Учитель. А допоміг нам це зробити...
Учні. Балет П. І. Чайковського «Лебедин озеро».
Учитель. Який поєднав у собі...
Учні. Музику, хореографію та образотворче мистецтво.
Оцінювання
Домашнє завдання
Створити декорацію, ескізи костюмів балету П. І. Чайковського «Спляча красуні або до балету «Лускунчик».
Вихід учнів із класу під пісню «Лебедина вірність» Є. Мартинова