kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

?ыс?ар?ан с?здер. 6-сынып

Нажмите, чтобы узнать подробности

Саба?ты? та?ырыбы: ?ыс?ар?ан с?здер деп аталады.

Саба?ты? ма?саты:

а/ білімділік: ?ыс?ар?ан с?здер туралы т?сіндіру, оларды? ерекшеліктері мен емлесін ме?герту, сауаттылы??а баулу;
?/ т?рбиелік: т?рлі тапсырмалар ар?ылы ?лтжандылы??а, ?ле?ді м?нерлеп о?у?а, а??арымпазды??а, тап?ырлы??а т?рбиелеу;
б/ дамытушылы?: о?ушыларды? шы?армашылы? ж?не ?з бетіндік ?абілетін, таза, к?ркем жазу ?абілетін, ой-санасын дамыту.

онда тірек-сызбалар, тест тапсырмалары ж?не ?ыс?ар?ан с?здер бойынша с?йлем ??рау сия?ты тапсырмалар орындалды. сонымен ?атар фонетикалы?-математикалы? талдау жасалды. о?ушылар саба??а белсенді ?атысты. саба? ма?сатына жетті. 

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«?ыс?ар?ан с?здер. 6-сынып»

Сабақтың тақырыбы: Қысқарған сөздер

Сабақтың мақсаты:

а/ білімділік: қысқарған сөздер туралы түсіндіру, олардың ерекшеліктері мен емлесін меңгерту, сауаттылыққа баулу;
ә/ тәрбиелік: түрлі тапсырмалар арқылы ұлтжандылыққа, өлеңді мәнерлеп оқуға, аңғарымпаздыққа, тапқырлыққа тәрбиелеу;
б/ дамытушылық: оқушылардың шығармашылық және өз бетіндік қабілетін, таза, көркем жазу қабілетін, ой-санасын дамыту.

Сабақтың түрі: аралас сабақ

Сабақтың әдісі: түсіндіру, сұрақ-жауап, семантикалық кесте, тест

Сабақтың көрнекілігі: интербелсенді тақта, топшамалар

Пәнаралық байланыс: әдебиет, математика

Сабақтың барысы:

І.Ұйымдастыру бөлімі

ІІ.Өткенді қайталау

а/ Сұрақ-жауап

  1. Түбір дегеніміз не?

  2. Қосымшаның түрлерін ата?

  3. Күрделі сөз, оның түрлерін ата?

  4. Біріккен сөз, түрлері?

  5. Қос сөздер, оның түрлеріне мысал келтір.

  6. Дара сөзге мысал келтір.

ә/ 97-жаттығу
1/ Мәтіннен қос сөздерді табу
2/ Олардың арасына дефис қойып көшіріп жазу
3/ Қос сөздердің түріне ажырату

б/ Семантикалық кесте


Біріккен сөз

Кіріккен сөз

Қосарлама қос сөз

Қайталама қос сөз

Үп-үлкен





Қыз-қырқын





Құсмұрын





Әкел





Оқу-әдістемелік





Қолөнер





Жеке-жеке





Белбеу





Ою-өрнек





Кесеқап





Жарқ-жұрқ







ІІІ.Жаңа сабақ

1/ Ой қозғау

ҚР, БҰҰ, км, пединститут

  • Бұл қандай сөздер?

2/ Қысқарған сөздердің жасалу жолының кестесі

р/с

Қысқарған сөздердің жасалу жолы

Мысалы

Емлесі

1

Күрделі атау құрамындағы сөздердің бастапқы әріптерінен құралады

БҚМУ (Батыс Қазақстан мемлекеттік университеті), ТМД (Тәуелсіз мемлекеттер достастығы).

БҚМУ-да оқиды, ТМД-ның аймағы

2

Күрделі атау құрамындағы бірінші сөздің бастапқы буыны мен қалған сөздердің бас әріптерінен құралады

ҚазҰУ (Қазақ Ұлттық университеті),

АлМУ (Алматы мемлекеттік университеті)

АлМУ-ға жолдама алды, ҚазҰУ-дың студенті

3

Күрделі атаулардың құрамындағы сөздердің алғашқы буындарынан немесе алғашқы сөздің бастапқы буыны мен келесі сөздің бірігуінен жасалады.

атком (атқару комитеті), пединститут (педагогикалық институт),

медколледж (медициналық колледж)

Орал қаласындағы пединститутта білім алды.

4

Техника түрлерінің маркаларын көрсету үшін алынған шартты белгілер

АН-24 ұшағы,

ГАЗ-51 машинасы,

К-700 тракторы

АН-24-пен ұшып келді,

ГАЗ-51-ді жүргіздім

5

Әр түрлі өлшем атаулары

кг (килограмм), ц (центнер),

км (километр)

5 кг – дан бөлді,

7 т-ға жетті



3/ Жаттығу жұмысы

102-жаттығу

Қысқарған сөздерге қосымша жалғап, сөз тіркесі немесе сөйлем құрастыру.

Мысалы:

ГАЗ-69-ды жөндеп, ауылға жол тарттым. Астанадан Алматыға ИЛ-62-мен ұшты. т.б.

4/ Тапсырма №1

Қарасаз қара шалғын өлеңде өстім,

Жыр жазсам, халқым оған елеңдестің

Өлсе өлер Мұқағали Мақатаев

Алайда өлтіре алмас өлеңді ешкім.

1/ өлеңді мәнерлеп оқу;

2/ Күрделі сөздерді табу;

3/ “Халқым” сөзіне фонетикалық-математикалық талдау жасау



5/ Топшамамен жұмыс

1-топшама

Айқасқа - ұжымшардағы аз жылқының ішіндегі ең көріктісі.

  1. Сөйлемнен қысқарған сөзді тап.

  2. Қысқарған сөзді буынға бөлім, буын түрін анықта.



2-топшама

Қапшағай ГЭС-і – ең ірі станция.

  1. Қысқарған сөзді ашып түсіндір.

  2. Сөйлемде толық мағыналы неше сөз бар екенін анықта.

3-топшама

  1. Бір-екі қысқарған сөз ойлап жаз.

  2. Оларды қатыстырып сөйлем құра.

ІV.Қорытындылау, бағалау

1/ Тест сұрақтары

  1. Тасымалдауға болмайтын сөзді көрсетіңіз.

А/ Көлеңке Ә/ Қуаныш Б/ ТМД

2. Қысқарған сөздердің қайсысына қосымша дұрыс жалғанғанын табыңыз.

А/ ҰҒА мен Ә/ ҰБТ-ға Б/ кгдан

3. Туынды түбірді белгілеңіз.

А/ алқоры Ә/ ақылды Б/ аспан

  1. Күрделі сөздерді белгіле.

А/ қуыршақ, құлыншақ Ә/ Қызылорда, адалдық

Б/ жалт-жұлт, Байбөрі

5. Қысқарған сөздердің қайсысына қосымша дефиссіз жалғанады, белгілеңіз.

А/ АГС Ә/ Қазпошта Б/ мм



2/ Топтастыру

бірнеше түбірден жасалады





күрделі атаулар

қысқарған сөздер

өлшем атаулары

техника түрлерінің маркалары



























V.Үйге тапсырма

1/ Қысқарған сөздердің ережесін, жасалу жолын, емлесін қайталау.

2/ 103-жаттығу

Қысқарған сөздерді қатыстырып сөз тіркесін жазу.

3/ Газет-журналдардан қысқарған сөздері бар 5 сөйлем тауып жазу.

VІ.Сабақты бекіту




Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Всем учителям

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 6 класс.
Урок соответствует ФГОС

Скачать
?ыс?ар?ан с?здер. 6-сынып

Автор: Кажкенова Ботаг?з

Дата: 23.12.2015

Номер свидетельства: 269612


Получите в подарок сайт учителя

Видеоуроки для учителей

Курсы для учителей

Распродажа видеоуроков!
ПОЛУЧИТЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО МГНОВЕННО

Добавить свою работу

* Свидетельство о публикации выдается БЕСПЛАТНО, СРАЗУ же после добавления Вами Вашей работы на сайт

Удобный поиск материалов для учителей

Ваш личный кабинет
Проверка свидетельства