Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 8.2В Отарлау және ұлт-азаттық күрес | Мектебі: Қандыағаш қалалық №4ЖББОМ |
Күні: 12.12.19 | Мұғалімнің аты-жөні:М Сегизбаева |
Сынып: 8 | Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
Сабақ тақырыбы | 1836-1838 жж. Бөкей Ордасындағы қазақтардың көтерілісі Алғашқы сабағы (1-сабақ) |
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 8.3.1.5 – халықтың отаршылдыққа қарсы ұлт-азаттық күресінің себеп-салдарын анықтау; 8.3.1.6 – ұлт-азаттық көтеріліс басшыларының рөліне баға беру |
Сабақ мақсаттары | 1836-38жж Бөкей Ордасындағы отаршылдыққа қарсы ұлт-азаттық басталуы, барысы мен нәтижесі туралы зерттейді |
Бағалау критерийлері | Қолдану- тарихи оқиға орнын картаға түсіреді; Сыни ойлау мен талдау- көтерілістің басталуын, барысын, нәтижесін, тарихи мағызын талдайды; Бағалау- көтеріліс басшыларын бағалайды |
Тілдік мақсаттары | Пәндік лексика мен терминология: Ішкі Орда, барымта, буферлік аймақ Оқушылар Бөкей Ордасындағы көтерілістің басталуы, жүру барысы мен нәтижесі туралы зерттеу жұмыстары жүргізіледі. «Исатай мен Махамбеттің ортақ идеясы қандай болды?» тақырыбына ой-түйін жасайды. (оқылым,айтылым, тыңдалым, жазылым дағдысы) Диалог құруға /жазылымға қажетті сөздер топтамасы: Исатай мен Махамбет бастаған ұлт-азаттық көтерілістің басты себебі... Исатай мен Махамбеттің ортақ идеясы... Исатай мен Махамбетті ..... біріктірді Бұл оқиға/тұлға маңызды болды, өйткені... Бұл оқиғаның салдары... |
Құндылықтарды дарыту | «Мәңгілік Ел» идеясының «Тарихтың, мәдениет пен тілдің ортақтығы» құндылығын, көтерілістің себептерін, салдарын, маңызын талдау барысында жүзеге асады. құндылықтарынан «Функционалды сауаттылық», «Құрмет пен ашықтық» сабақ бойы іске асады. Жаһандық азамат ретінде-Ресей империясының отарлау саясатының нәтижесіндегі болашақ өзгеріске дайын болу қажеттігін түсінеді |
Пәнаралық байланыстар | География, дүние жүзі тарихы пәндерінен алған білімдерін картамен жұмыс жасау барысында пайдаланады. Әдебиет пәнінен алған білімін Махамбеттің ақындық өнерін бағалағанда қолданады. |
АКТ қолдану дағдылары | Сабақ барысында интерактивті тақта мен жеке ноутбук қолдануға рұқсат етіледі. Қауіпсіздік ережелерін сақтау үнемі бақыланады. |
Бастапқы білім | ХVІІІ ғасырда басталған Ресей империясының отарлау саясатының мақсаттары мен алғашқы әрекеттерін біледі |
|
Сабақтың жоспарлан ған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар |
Сабақтың басы (Ой-қозғау) 10мин | -Оқушылардың сабаққа дайындығы қадағалау. Алдыңғы білімін еске түсіру мақсатында: Кестемен жұмыс 1822-1824 жылдардағы патша реформалары «Сібір қырғыздарының» жарғысы | «Орынбор қырғыздарының жарғысы» | Жарғы қабылданған жыл | | | Авторлары | | | Әкімшілік өзгерістер болған аймақтар | | | Әкімшілік құрылым бөлшектері | Дескриптор: -«Сібір қырғыздары» мен «Орынбор қырғыздары» Жарғыларының авторларын атайды; -Жарғылардың қабылданған жылдарын біледі; -Сібір қырғыздары облысы мен Орынбор қырғыздары облысының әкімшілік құрылымы мен ондағы билік басындағы тұлға атауын анықтайды | |
Сабақтың ортасы (Мағынаны тану) 10 мин Дайындық-қа | Б Оқушыларды топтастыру. Қызығушылықты ояту. «Миға шабуыл» Оқушыларға «Махамбет Өтемісұлы» бейнематериалынан үзінді көрсетіледі (7:37 -12:04 аралығы) Бейнематериалмен тыңдата отырып, келесі тапсырмаларды орындатыңыз. Оқушыларға кемінде маңызды деген 6 немесе 4 мағлұматты дәптерге жаздыртып, сол мәліметтер арқылы бүгінгі сабақтың тақырыбын анықтатуға әрекет жасаңыз. Бір- екі оқушының жазған маңызды ақпаратымен тақырыпты анықтатыңыз. Б Сабақтың тақырыбымен, оқу мақсатымен, бағалау критерийлерімен таныстырылады. Сабақтың тарихи концептісі мен зерттеу сұрағына назар аударылады. | https://www.youtube.com/watch?v=p9CexAqM80o Қазақстан тарихы (көне заманнан бүгінгі дейін). Бес томдық. ІІІ т. – Алматы: «Атамұра», 2010 ж. Қазақстан тарихы. 8 сынып. Хрестоматия. М. Өтемісұлы өлеңдері. 59 бет. Махамбеттің өлеңдері: «Ереуіл атқа ер салмай», «Қызғыш құс», «Махамбеттің Баймағамбет сұлтанға айтқан сөзі» Қосымша-1 Карта Қазақ әдебиеті. Энциклопедиялық анықтамалық. Кітаптар және басылымдар. Қазақстанның Мәдени мұрасы http://www.madenimura.kz/kk/culture-legacy/books/book/kazak-edebieti-enciklopedialyk-anyktamalyk?category=all&page=4 Қосымша-1 Мәтін таратпалар |
Әр топқа қорғауға 3 минуттан 12 мин. 7 мин | Мәтінмен жұмыс. Т Оқушыларды төрт топқа бөліп, мәтін таратып беріңіз. Оқушылар берілген мәтінді оқып, топ ішінде талқылайды, нақты сұраққа жауап қарастырады. Мұғалім топтағы оқушыларды аралап, қолдау-көмек береді. Топтық тапсырмалар: 1-тапсырма 1-топ 1836-1838 жылдардағы Бөкей Ордасындағы қазақтардың көтерілісінің себебін анықтайды 2-топ 1836-1838 жылдардағы Бөкей Ордасындағы қазақтардың көтеріліc барысын мен соғыс қимылдарына талдау жасайды. 3-топ Көтерілістің жеңілу себептері анықтайды 4-топ Көтерілістің тарихи маңызына баға береді. Дескриптор: -1836-1838 жылдардағы Бөкей Ордасындағы қазақтардың көтерілісінің себебін анықтайды -1836-1838 жылдардағы Бөкей Ордасындағы қазақтардың көтеріліc барысын мен соғыс қимылдарына талдау жасайды. -Көтерілістің жеңілу себептері анықтайды -Көтерілістің тарихи маңызына баға береді. 2-топ. Көтерілістің алғышарттары, басталу себептері, көтерілісшілердің мақсаты мен қозғаушы күштерін анықтайды. 2-тапсырма 1-топ «Исатай Тайманұлы мен Махамбет Өтемісұлын қандай ортақ идея біріктірді? 2-топ SWOT ТАЛДАУ 3-топ Венн диграммасы 4-топ Сәйкестендіру тест Дескрипторы: -Қос батырды біріктірген ортақ мақсаттың кемінде 1-уіне мысал беру; Исатай Тайманұлы мен Махамбет Өтемісұлы басқарған көтерілісті талдау 3-топ. Көтерілістің кезеңдері, барысы, негізгі ошақтары Дескриптор: -Көтерілістің негізгі кезеңдерін көрсетеді; -Шайқас болған негізгі ошақтарды анықтайды; -Көтерілісті басуға жіберілген жазалау отрядтары туралы әнгімелейді; -Көтерілістің үдеуі қандай өзгерістерге әкелгенін талдайды. 4- топ. Көтерілістің нәтижесі, жеңілу себептері мен тарихи маңызы Дескриптор: -Көтерілістің нәтижесін анықтайды; -Көтерілістің жеңілу себептерін атайды; -Көтерілістің тарихи маңызын түсіндіреді; Көтерілісшілердің түпкі мақсаты неге орындалмағанын талдайды |
Сабақтың соңы (Ой-толғау) 1 мин Үйге тапсырма | Рефлексия Кері байланыс «3-2-1» Сабақтағы 3маңызды ақпарат; Сабақта қиындық келтірген 2 мәселе; Сабақта ұнаған 1аспекті Махамбет Өтемісұлының Исатайдың бейнесін ашатын жырларына сүйене отырып,көтеріліс басшыларының халықшыл бейнесін ашатын эссе жазу | Стикерлер |
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
Оқушыларды топтарға бөлгенде әр топта қабілеті жоғары оқушылар болғанын қадағалаймын. орыс сыныптарында тілдік қабілеті жоғары оқушылар қалған оқушыларға қолдау көрсетеді. | Оқушылар өзара критерийлер арқылы бағалайды. Мұғалімнің кері байланысы. | Интерактивті тақтамен мөлшерлі жұмыс жасайды. |
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? | |
|
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |