kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

К?рделі с?здерді ?айталау

Нажмите, чтобы узнать подробности

Б?л саба? жоспары 6-сыныпта сыныпта ?тетін к?рделі с?здерді ?айталау саба?ы. ?айталау саба?ында к?рделі с?здер т?гелдей ?амтыл?ан. ?р т?рлі ?діс-т?сілдер ар?ылы топта ж?мыс жасай отырып, о?ушылар к?рделі с?здер бойынша ал?ан білімдерін ?айталап, бекітеді.  Та?дап алын?ан лексикалы? та?ырып бойынша о?ушыларды ата-бабадан ?ал?ан асыл м?рамыз?а д?ріптей білуге т?рбиелеу.

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«К?рделі с?здерді ?айталау »


Шакирова Айымкөз Қуатқызы,

Қ.И.Сәтбаев атындағы жалпы орта білім беру мектебінің

қазақ тілі мен әдебиеті пәні мұғалімі

Батыс Қазақстан облысы,

Тасқала ауданы,

Тасқала ауылы



Сыныбы:­­­ 6«А» Пәні: қазақ тілі Сағат саны: 1 Өтетін күні: 20.10.2012

Сабақтың тақырыбы: Күрделі сөздерді қайталау

Мақсаты: Оқушылардың сөзжасам тарауынан алған білімдерін пысықтап, теориялық білімдерін практика жүзінде қолдану, ауызша, жазбаша талдау жұмыстарын жүргізе отырып, білімдерін бекіту.

Оқушылардың ойлауын дамытып, ой шақыра білуге, жеке жұптасып, шағын топта жұмыс істеуге дағдыландыру, шығармашылық қабілетін, қиялдарын дамыту, ой қорытып, нақты шешім жасауға үйретіп, өздеріне сенімдерін арттыру. Оқушыларды ізденімпаздыққа, өз ойын айта білуге, сауатты жазуға, ұқыптылыққа баулу, топпен жұмыс жасап, бірін-бірі тыңдай білуге үйрету, сөйлеу мәдениетін қалыптастыру, атамұрасын дәріптеуге тәрбиелеу.

Сабақтың көрнекілігі: оқулық, интерактивті тақта, топшама

Сабақтың түрі: қайталау сабағы

Сабақтың әдіс-тәсілдері: жаттығу жұмыстарын орындау, сатылай кешенді талдау, өз бетімен жұмыс, түсіндіру

Сабақтың барысы:

І Ұйымдастыру кезеңі.

Оқушылармен амандасу

Кезекшілікті қадағалау

Сыныпты және оқу-құралдарын түгендеу.

ІІ Үй тапсырмасын сұрау.

Барлығына Ереже, 92-жаттығу

І қатарға – 91-жаттығу

ІІ қатарға-99-жаттығу

ІІІ қатарға 94-жаттығу

ІІІ Жаңа сабақ

Ой қозғау

  • Оқушылар жаңа 99-жаттығуда не туралы сөз қозғадық?

  • Қандай ұлттық музыкалық аспаптарды білеміз

  • Жетіген, сазсырнай, асатаяқ, тұяқтас, қылқобыз, шаңқобыз – бұлар қандай сөздер?

  • Біріккен сөздер құрамына қарай қандай сөздерге жатады?

Олай болса бүгінгі біздің сабағымыздың тақырыбы Күрделі сөздерді қайталау

  • Ал ұлттық музыкалық аспаптар атадан балаға, сонау заманнан ұрпақтан-ұрпаққа тараған неміз?

  • Дұрыс, бүгін біздер осы атамұра тақырыбында сөз өрбіте отырып, күрделі сөздерді қайталайтын боламыз.

Сабағымызды мынадай Мағжан ақынның сөзімен бастағым келіп отыр

Елдің елдігің сақтайтын – әдебиеті, тарихы, салт-дәстүрі, яғни атамұрасы

Мағжан Жұмабаев

1-тапсырма

Атамұра дегеніміз не?

әдеби-мәдени нұсқалар

Атамұра ата-баба дәстүрі мен салт-сана

ұлттық өнер

тарихи жәдігерлер

Осы сызбадан күрделі сөздердің астын сызайық.

Ал осы сызбада дара сөз бар ма?

Олай болса келесі тапсырманы орындайық

2-тапсырма

Дара және күрделі сөздерді салыстыру

Оларды салыстармас бұрын еске түсіріп алайық

Біз тіл білімінің қай саласын өтір жатырмыз?

Сөзжасам тақырыбы бойынша үш қатар бір біріне сұрақ қояды.

ІІ

І



ІІІ



Заттың, құбылыстың атауы

Екі немесе одан да көп түбірден құралады

Бір түбірден құралады






3-тапсырма

Кім жылдам? Дара сөз бен күрделі сөзге 10 мысалдан жазу

Дара сөз Күрделі сөз

4-тапсырма

Сонымен атамұраға нелер жатады дедік?

  • Өткен әдебиет сабағында қандай әдеби құнды мұрамен таныстық?

  • Дұрыс, қазір де Абай атамыздың отыз үшінші қара сөзімен танысамыз

(Қара сөзді үнтаспадан тыңдай отырып, ішінен күрделі сөздерді теріп жазу)

Қол өнер туралы айту

5-тапсырма

Сатылай кешенді сөз құрамына талдау

Қолөнер, ісмер, бір-екі

6-тапсырма

Суреттен не байқап отырмыз

Дұрыс, бұл қазақ халқының ұлттық ойындары

Қазақ халқының қандай ұлттық ойындары бар екен?

Қазір біз сіздермен «Ханталапай» ойынын онаймыз

Асықтарды таңдау арқылы жасырылған сұраққа жауап беру

7-тапсырма

Оқушылар, ойнаған асығымыз саны нешеу болды?

7 қандай сан?

Олай болса «Сандар сөйлейді» тапсырмасын орындайық

Күрделі сөздерге байланысты мына сандардың сөйлетейік

2, 3, 6, 4, 5

8-тапсырма

Семантикалық карта

Мысалдар

Түбір сөз

Туынды сөз

Қос сөз

Біріккен сөз

Қысқарған сөз

Күрделі сөз

1

Атамұра







2

ҚР







3

Салт-дәстүр







4

Туған жер







5

Әдет-ғұрып







6

Жетіген







7

Қазақ







8

Ата-баба







9

Мұра







10

ҰБТ








9-тапсырма

Тест жұмысы

Оқулықтың 65-бетіндегі тест тапсырмалары

1-б

2-б

3-б

4-а

5-а

6-ә

7-ә

8-а

9-ә

10-а

Қорытынды

БАУЫРЖАН-АТАНЫҢ БАТАСЫ

Ақ жүрек болсын жолдасың,

Адалдық сені қорғасын.

Жақсылық үшін күрессең,

Жаныңды арың қорғасың.

Ағынды болсын шабысың,

Алымды болсын табысың,

Әйгілі болып әлемге,

Күндей болып жарқыра.

Адалдық жолмен жүрдағы,

Жағымды бол халқыңа.

Жас ұрпақ ғұмырлы болсын,

Ата-анаға мейірлі болсын.

Халқына сенімді болсын

Абройы беделді болсын.

Алуан түрлі өнері болсын,

Халқының жан күйері болсын,

Елінің қамқор тірегі болсын

Не тілесе тілегі болсын.

Үйге тапсырма

«Атамұра – асыл қазына» тақырыбына күрделі сөздерді қатыстырып, әңгіме жазу

Бағалау














Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Всем учителям

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 6 класс.
Урок соответствует ФГОС

Скачать
К?рделі с?здерді ?айталау

Автор: Шакирова Айымк?з ?уат?ызы

Дата: 17.01.2015

Номер свидетельства: 156826


Получите в подарок сайт учителя

Видеоуроки для учителей

Курсы для учителей

Распродажа видеоуроков!
ПОЛУЧИТЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО МГНОВЕННО

Добавить свою работу

* Свидетельство о публикации выдается БЕСПЛАТНО, СРАЗУ же после добавления Вами Вашей работы на сайт

Удобный поиск материалов для учителей

Ваш личный кабинет
Проверка свидетельства