Ана тіліні? ?адір-?асиетін біле білген хал?ымыз, оны ?лтты? рухына ?азына байлы?ына балайды екен, м?ны? себебін не деп ойлайсы?дар балалар??аза?ты? ?аза? екенін немен д?лелдей аласы?дар?
О?у-??ралдарын дайындайды. Ана тіліне байланысты ма?ал-м?телдер айтып, ой жарыстырады. Шешендік ?нердегі ?аза? шешендерін тізбектейді.
2 Интер. та?та.
Ма?ал-м?телдер
Шешендік с?здер
2 Ой тол?ау. О?ушылар?а саба?ты? та?ырыбын ашу ма?сатында бірнеше тілге байланысты с?ра?тар ?оя отырып, ой жарыстырамын.
Біз ?зіміз ?мір с?ріп отыр?ан ?о?амда?ы тілдер ж?нінде ой ?оз?ай ?алса?, е? алдымен ?о?амда?ы тілді? м?ні мен ма?ызы, оны? адам ?міріндегі орны, шы?у тегі мен ?алыптасуы, дамуы ж?нінде не айтар едік? Б?л с?ра??а о?ушылар ?з пікірлерін білдіреді с?з ая?ын ма?ал – м?тел айтумен ой ?орытады.
2 Интер. та?та.
Ма?ал-м?телдер
3 Семантикалы? карта бойынша ?ткен та?ырыпта?ы білімдерін еске т?сіру. (Кері байланыс)
С?йлеу – адамны? тіл амалдарын пайдалану ар?ылы ой,пікір білдіру ?рекеті.С?йлеу адамны? психикалы? ?абілетіне,?о?амды? т?жірибесіне с?йенеді.С?йлеу ?стінде кісіні? ?зіне т?н ерекшеліктері болады: ?з ойын д?л,?серлі,мазм?нды жеткізу.
Просмотр содержимого документа
«К?пшілік алдында с?йлейтін с?зді? бір т?рі»
Пәні: қазақ тілі. Пән мұғалімі: А. Белбота. Сыныбы: 11
Сабақтың тақырыбы: Көпшілік алдында сөйлейтін сөздің бір түрі
Мақсаты : Оқушылар шешен және шаршы топ туралы түсіне отырып, тест тапсырады және оны талдайды,қазақ тілінің сөздік құрамы туралы меңгереді;
Модульдердің кіріктірілуі : Сыни тұрғыда ойлауға үйрету. Оқыту мен оқудағы АКТ -ны пайдалану .Оқыту мен оқытудағы жаңа әдіс- тәсілдер. Оқытуды басқару және көшбасшылық. Оқыту үшін бағалау және оқытуды бағалау.
Оқып үйренудің нәтижесі : Оқушылар шешендік сөздегі риторикалық канон туралы түсіне отырып, қазақ тілінің мәртебесін аяққа баспай қашанда биік ұстауға дағдыланады, ҰБТ-ға дайындық жұмысын күшейтеді, сыныпта топпен, жұппен, ұжыммен жұмыс істеудің тиімділігін байқады.
Оқытуда қолданылатын әдіс-тәсілдер: топтық , жұптық, ұжымдық жұмыстар, ой толғау, зымыран сұрақтар.
Негізгі дерек көздер: (пайдаланылған әдебиеттер, көрнекіліктер) слайд -шоу, электронды оқулық, 11-сынып оқулығы, кеспе қағаздар, плакаттар. Шешендік оқулықтар.
№ №
Мұғалім іс-әрекеті
Оқушының іс-әрекеті
уақыты
Негізгі
дерек көздер
1
Ұйымдастыру кезеңі
Сәлемдесу. Оқу құралдарын түгелдеу. психологиялық атмосфераны қалыптастыру.
Ана тілінің қадір-қасиетін біле білген халқымыз, оны ұлттың рухына қазына байлығына балайды екен, мұның себебін не деп ойлайсыңдар балалар?Қазақтың қазақ екенін немен дәлелдей аласыңдар?
Оқу-құралдарын дайындайды. Ана тіліне байланысты мақал-мәтелдер айтып, ой жарыстырады. Шешендік өнердегі қазақ шешендерін тізбектейді.
2
Интер. тақта.
Мақал-мәтелдер
Шешендік сөздер
2
Ой толғау. Оқушыларға сабақтың тақырыбын ашу мақсатында бірнеше тілге байланысты сұрақтар қоя отырып, ой жарыстырамын.
Біз өзіміз өмір сүріп отырған қоғамдағы тілдер жөнінде ой қозғай қалсақ, ең алдымен қоғамдағы тілдің мәні мен маңызы, оның адам өміріндегі орны, шығу тегі мен қалыптасуы, дамуы жөнінде не айтар едік? Бұл сұраққа оқушылар өз пікірлерін білдіреді сөз аяғын мақал – мәтел айтумен ой қорытады.
2
Интер. тақта.
Мақал-мәтелдер
3
Семантикалық карта бойынша өткен тақырыптағы білімдерін еске түсіру. (Кері байланыс)
Оқушылар өз беттерінше орындайды, жауабын серігімен ауысып, тақтадан дұрысын тексереді.
1.Шешендік сөз дегеніміз не?
2.Шешендік сөз сапалары дегеніміз не?
3
Интер. тақта.
Үлестірмелі семантикалық кеспелер.
4
Жаңа сабақты түсіндіру
Сөйлеу – адамның тіл амалдарын пайдалану арқылы ой,пікір білдіру әрекеті.Сөйлеу адамның психикалық қабілетіне,қоғамдық тәжірибесіне сүйенеді.Сөйлеу үстінде кісінің өзіне тән ерекшеліктері болады: өз ойын дәл,әсерлі,мазмұнды жеткізу.
Шешендік сөз – сөйлеуші шығармашылығының биігі.Шешендік сөзде сөйлеу айшықтары мол қолданылады.Бейнелі эпитеттер,мақал-мәтелдер,дәйек сөздер (цитаттар),фразеологизмдер кеңінен қолданылады.
15
Электронды оқулықтың тапсырмалары
1.Пікір,ой білдіреді.
2.Сөйлеуші сипаты анықталады.
Сөйлеу
Тіл амалдары пайдаланылады.
Шығармашылық қабілеті.Ой әсері.Дәлелдеуі.Мәнерлеп айтуы.Көркемдеу құралдары.
3.Сөйлеу айшықтары қолданылады
4.Дайын тілдік амал пайдаланады
5. Лексика-грамматикалық жағынан түрленеді.
Шендестіру
Дамыту
Қайталау
Риторикалық сұрақ
Дауыс ырғағы
Мақал-мәтелдер
Жыр-өлеңдер
Сілтемелер
Дәйек сөздер
Оқшау сөздер
Қаратпа сөздер
Қыстырма сөздер
5
Берілген тақырыпқа байланысты жанама ақпарат беру, мысалдар келтіру.
6-жаттығу орындауға тапсырамын.
І деңгей
1.Балалар,Қаныш Сәтбаев кім? .. 2.Метафора,эпитет,мақал-мәтелдер,тұрақты сөз тіркестері дегеніміз не? ..
Мұғалім тарапынан мәтіннің авторы Қажым Жұмалиев туралы мағлұмат беріледі.
Оқушы мәтінді мәнерлеп оқиды.
Мәтіннен фразеологизмді,мақал-мәтелдерді,эпитет,теңеулерді табулары керек.
Қаныш Сәтбаевтың сөзінің мазмұндылығын анықтау.
ІІ деңгей
1.Мақал-мәтелді жалғастыру.
2.Үш бидің шешендік сөзіндегі көркемдегіш құралды тауып,шешендік сөздің түрін ажырат.
5
Мақал-мәтелдер
Деңгейлік тапсырмалар
6
Тақырыпты меңгеру деңгейін анықтауға арнайы тапсырма беру. Шығармашылық жұмыс.
Сабаққа өз тұжырымын жасады, өзі сыни көзқараспен қарады, сұрақтар талдады, айқындау.эл. оқулықтың тапсырмаларын орындайды.
10
Электронды оқулық «қазақ тілі 11- сынып»,
11-сынып оқулығы,дәптер.
Бағалау. тақырыпты түсіну дәрежесін бақылау және сұрақтар арқылы бағалау
Өз жұмыстарын екі жұлдыз бір тілек арқылы бағалайды.
5
Стикер парағы
8
Үйге тапсырма: Деңгейлік тапсырмалар ды орындаңдар.Мәтін стилін анықтаңдар.