kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Конспект урока "Коми республикаса юяс"

Нажмите, чтобы узнать подробности

Урок по теме «Реки республики Коми» рассчитан для учащихся 8 класса с изучением коми языка как неродного. Раздел - «Гожся шойччöм. Ю дорын шойччöм. Коми республикаса юяс». Тема урока - «Коми республикаса юяс». Урок построен в рамках деятельностного подхода – это урок введения нового знания с использованием технологии исследовательской деятельности.

Учащиеся проводят исследовательскую работу в целях знакомства с основными  реками РК, работают с картой РК, пробуют сами составить маршрутный лист экскурсовода. 

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Конспект урока "Коми республикаса юяс" »

Конспект урока

«Коми республикаса юяс».


Урок по теме «Реки республики Коми» рассчитан для учащихся 8 класса с изучением коми языка как неродного. Раздел - «Гожся шойччöм. Ю дорын шойччöм. Коми республикаса юяс». Тема урока - «Коми республикаса юяс». Урок построен в рамках деятельностного подхода – это урок введения нового знания с использованием технологии исследовательской деятельности.

Учащиеся проводят исследовательскую работу в целях знакомства с основными реками РК, работают с картой РК, пробуют сами составить маршрутный лист экскурсовода.


Тема урока: Коми республикаса юяс

Форма урока: деловая игра -- виртуальная экскурсия

Цель: сформировать представление о реках родного края.

Задачи:

предметные: пользоваться справочными источниками для понимания и получения дополнительной информации, осознанное и произвольное построение высказывания в устной речи; построение логической цепи рассуждения;

метапредметные: умение прогнозировать свой учебный результат с помощью учителя и самостоятельно; осуществление своих действий и поступков на основе выбранных целевых и смысловых установок, контроль и оценка собственных учебных действий; осмысление правил взаимодействия в группе (распределение обязанностей, составление плана совместных действий, умение договариваться о совместных действиях;

Личностные: формирование системы нравственных ценностей (любовь к природе, гордость за свою страну, красота человеческих отношений), осмысление и использование собственного жизненного опыта. иметь заинтересованность в приобретении и расширении знаний

Планируемые результаты: обучающиеся узнают термины, связанные с темой реки на коми языке; научатся показывать на карте реки РК, давать краткую характеристику рекам;



Оборудование: физическая карта республики Коми, учебник для 8 класса «Коми кыв», автор Ватаманова Г.И., Сизева Ж.Г., Ярошенко Е.Н., энциклопедии, русско-коми и коми-русский словарь





Ход урока

Уроклöн мунöм

Уроклöн этапъяс

Уроклöн мунöм

Комментарийяс

Организационный момент (0,5 минуты)

Видза оланныд, челядь! Кутшöм тіян талун сьöлöмкылöмъясыд (настроение).(бур, лöсьыд, гажа,…). А мыйла? (бура узим, бур, шоныд поводдя, гортса удж артмис, … ) Менам тшöтш бур настроение. Сы вöсна мый, меным зэв ёна кажитчö тайö темаыс, код йылысь кутам талун сернитны.


Актуализация знаний (1 мин)

Висьталöй, кыдзи ті шойчинныд гожöмын. (бура, гажаа,…) Мый вöчинныд гожся каникул дырйи (ветлім саридз дорö, купайтчим, гожйöдчим, вотім тшак да вотöс,…). А кутшöм медся радейтана ин став челядьлöн и версттьöлöн жар гожся лунö? (саридз, ю, ты,..)


Самоопределение к деятельности (5 мин)

Ме вöзъя тіянлы тöдмавны юржугöдантор (ребус).

Кутшöм кывъяс артмисны (Печора, Емва, Луза,…).

Мый тайö? (Коми Республикалöн юяс).

Сідзкö, мый йылысь талун кутам сернитны? Кутшöм уроклöн тема? (Коми Республикалöн юяс)

Гижöй тетрадяныд талунъя лун да уроклысь тема.

Висьталöй, Коми Республикаын уна ю? (уна)

Да, миян республикаса мича, гажа, паськыд эрдъясöд визутö зэв уна ю. Та йылысь Илля Васьлöн (Василий Лыткинлöн) эм зэв мича кывбур. Лыддям сійöс.

Видзöдлöй: лöзалан Сыктывным нюмъялö,

Гож водзö луд вылö водöма Эжваным.

Видзöдлы, став Коми му,

Шлывгö кыдз Печора ю,

Из вомöн чеччалö Изьва,

Сöдз выйöн визувтö Емва,

Шуньгöны ворсiгтыр рама

Мезень, и Луза, и Кама.

Коми му сöнöдъяс, енэж лöз ю кузя

Пыжаяс лыд ни тшöт кывтöны-катöны.

Тiльсъялö öпаснöй шы,

Сералö посньыдик гы.

В.Лыткин



Приложение №1










Кывбур велöдчан небöгын 23 л.б. вылын

(Работа над стихотворением)


Кутшöм юяс йылысь мунö серни? (Сыктыв, Эжва, Печора, Изьва, Емва, Мезень, Луза, Кама)

А кыдзи тайö юясыс юргöны роч кыв вылын? Кытысь тайö позьö тöдмавны? ( топонимическöй словарысь)

Мый тіян артмис?

Сыктыв – Сысола

Эжва – Вычегда

Изьва – Ижма

Мозын – Мезень





Словарöн уджалöм

Построение проекта выхода из затруднения (постановка цели, выбор способа работы для достижения цели)


Висьталöй, быдöн – ö вермас вöвлыны став тайö ю вылас? (оз). А кыдзи позьö тöдмавны унджык юöр юяс йылысь? (лыддьыны книгаясысь, энциклопедияясысь, видзöдны телевизор, юавны мам-батьлысь,…)

А позьö нуöдны виртуальнöй экскурсия? (позьö)

А мый колö тöдны экскурсоводлы, медым нуöдны татшöм экскурсиясö?

- тöдны кутшöм юяс визувтöны Коми Республикаті;

- кыті найö визувтöны, кутшöм районъяс пыр;

- кутшöмöсь найö (визулöсь, ичöтöсь, ыджыдöсь, пыдынöсь,..)

-петкöдлыны мусерпас вылын;

- тöдны кытöн заводитчöны, да кытчö усьöны;

- кутшöм сиктъяс да каръяс сулалöны ю пöлöн;

- кутшöм юлöн коланлун.


Реализация построенного проекта (самостоятельная работа)

Сідзкö, кутам уджавны группаясöн, медым вочавидзны сувтöдöм юалöмъяс вылö.

Быд группа кутас уджавны татшöм таблицаöн

Ю ним:

Кутшöм район пыр визувтö

Юлöн харак-

теристика

Кысянь заво-

дитчö, кытчö усьö

Кутшöм юяс усьöны





Кутшöм сиктъяс да каръяс сулалöны ю пöлöн

Юлöн колан-

лун



Мусерпасöн да содтöд литературакöд уджалöм, словаръясöн вöдитчöм (позьö уджавны телефонъясöн, отуввезö пырöмöн).


Включение в систему знаний и повторение


- А öні видзöдламöй, мый миян артмис.

- Сюся кывзöй öта-мöдöс, дасьтысьöй вочавидзны юалöмъяс вылö. И сідз, медводдза юалöм…

- Кутшöм республикаын медся ыджыд ю?

- Кутшöм юяс заводитчöны Из гöраясын?

- Кытчö усьöны Луз, Печора, Эжва да мукöд юяс?

- Кутшöм юясын водитчö чими?

- Кöні сулалö ГРЭС?

- ….

Каждая группа отвечает на поставленные вопросы.

Рефлексия учебной деятельности


- Вöчамöй кывкöртöд урок серти. Мый ті тöдмалінныд талунъя урок вылын?

- Донъялöй, кыдзи уджалінныд урок вылын.

Челядь, ме думысь тіянысь артмасны бур экскурсоводъяс. Но медым тіянöс сюся кызісны, да, гашкö, окота лои ветлыны коми республикаса юяс вылö, колö нöшта на мыйкö содтыны. Куш юöртö öні гажтöм кывзынытö. Мый-нö колö содтыны тіянöн дасьтöм материал дінö? (фотояс, презентация,..)


Домашнее задание

Гортын вöчны презентация (проект) «Коми республикаса юяс» дасьтöм материал отсöгöн.

Аттьö уджысь.



















Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Всем учителям

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 8 класс.
Урок соответствует ФГОС

Скачать
Конспект урока "Коми республикаса юяс"

Автор: можегова ольга александровна

Дата: 04.10.2015

Номер свидетельства: 235992


Получите в подарок сайт учителя

Видеоуроки для учителей

Курсы для учителей

Распродажа видеоуроков!
ПОЛУЧИТЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО МГНОВЕННО

Добавить свою работу

* Свидетельство о публикации выдается БЕСПЛАТНО, СРАЗУ же после добавления Вами Вашей работы на сайт

Удобный поиск материалов для учителей

Ваш личный кабинет
Проверка свидетельства