Пән: қазақ тілі | Сынып: 4 | Өтілетін мерзімі: 20.10.2016. |
Тақырыбы: Қарындасымның сүйікті ісі – би. | Мұғалім: Амиржанова Б. К. |
Мақсаты: Сүйікті ісі туралы айта алуға үйрету; қандай да бір іспен айналысудың маңызын түсіну; сабақ барысында меңгерген белсенді сөздік қор мен қарапайым үлгі құрылымдарды өзіне таныс өмірлік жағдаяттарда қолдана алу | |
Күтілетін нәтиже: | Барлығы: сүйікті іс туралы біледі, тыңдаған мәтіннің мазмұнын түсінеді |
| Көбі: өзінің сүйікті ісі туралы айта алады. |
| Кейбіреуі: өзіне таныс өмірлік жағдаяттарда тілдесе алады |
Тілдік мақсаттар | Пәнге тән лексика мен терминология: Биші, билеу, би үйірмесі, қатысу, аптасына үш рет, би көйлектері, халық биі, Оқушылар сарайы |
Құндылықтарды дарыту: | Отбасы мүшелерін құрметтеу,үлкенді сыйлау, кішіге қамқор болу. |
Пәнаралық байланыс: | музыка, би |
Бастапқы білім: | Отбасы мүшелері атауларын меңгерді, олардың сүйікті істерін біледі |
Сабақ кезеңдері Орындалатын тапсырмалар | Уа қы ты | Мұғалімнің іс- әрекеті | Оқушының іс - әрекеті | Ресурс |
Оқушыларға психология лық ахуал туғызу Тренинг «Шаттық шеңбері» | 2 | Аудиториямен амандасады, бүгінгі күнге сәттілік тілейді Топқа бөлуді ұйымдастырады, бағалау парақтарын береді. Мақсаты: Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыруға жағдай жасау. | Оқушылар суреттер арқылы үш топқа бөлінеді. Менің халім тамаша! Сіздікі де тамаша! Сенің халің жақсы ма? Оның халі жақсы ма? Барлығы да тамаша! | 2cлайд тренинг |
Өткен сабақты тексеру: | 5 | «Әкеңнің сүйікті ісі» туралы диалогты сұрау, сөздерді тексеру, отбасы мүшелерінің сүйікті істерін айтады | Оқушылар бір -бірімен сөйлеседі, өз ойларын білдіреді | |
Тілдік қатысым: Жұпта жұмыс | 3 | Ойын «Активити» Мақсаты: Оқушылардың айтылым, тыңдалым, есте сақтау қабілеті дамиды. | -Мен саған домбыра бердім. - Сіз маған домбыра бердіңіз бе? - Иә, мен саған домбыра бердім. - Ол маған домбыра берді | Домбыра 3 слайд |
Мағынаны тану | 3 | Тақтада «Сөз қоржынының»ішінен «Сүйікті іс» сөзі жазулы. -Бұл сөздің мағынасын қалай түсінесіңдер? «Сүйікті іс»деген сөзді қалай түсінеміз? - Сүйікті адамдарың кімдер? - Ал, мына суретке қараңдаршы, кімді көріп тұрсыңдар? Бұл – қыз, қарындас ( только относительно брата) -Кімнің қарындасы бар? -Менің қарындасым бар. -Никитаның қарындасы бар ма? -Иә, оның қарындасы бар. Никитаның қарындасының сүйікті ісін білесіңдер ме? - Қарындасымның сүйікті ісі - би. Сабақ тақырыбын таныстырады.Сұрақ -жауап арқылы сабақ тақырыбын ашады. | Оқушылар «Сүйікті іс» туралы сөйлеседі, менің сүйікті адамдарым...( атам, әжем, әкем, анам....) Оқушылар суретпен жұмыс жүргізеді,бір- бірімен сөйлеседі. Оқушылар сабақ тақырыбын өздері айтады | 4 слайд Сурет Отбасы мүшелері 1 слайд |
«Cөздіктер сөйлейді» әлемі Тақырыпқа байланысты сөздердің аудармасын білу керек. | 6 | Тақтада тақырып бойынша жаңа сөздер беріледі. Сөздікпен жұмыс. Интерактивті тақтадан тақырыпқа қатысты жаңа сөздермен таныстырады, аудармасын айтады. Оларды оқиды, оқушыларға қайталатады, сөздер бойынша сұрақтар қояды. | Тыңдалым. Оқылым. Жаңа сөздерді тыңдайды, мұғаліммен бірге оқиды. Айтылым. Жаңа сөздердің айтылуына байланысты ауызша жаттығу жүргізеді. | 3 cлайд |
Тақырып бойынша мәтіннің мағынасын, мазмұнын түсіну, аудару, айту Бірлескен оқылым Топтық жұмыс «Зуылдақ»әдісі | 7 | 3-топқа мәтін берілді. Мақсаты: Оқушылардың есту және жазу қабілетін дамыту, мәтінді өздігінен аударуға бағыттау,топта сыныптастарының көмегіне жүгінуге, бір- бірлерінің пікірлерін тыңдауға дағдыландыру. | Тыңдалым. Оқылым. Айтылым. Мәтінді топта тыңдайды, оқиды, жаңа сөздерді айтады Оқушылар топта мәтінді оқиды, түсініктерін «Зуылдақ» әдісі арқылы кезектесіп айтады. | Кеспе қағаздар |
Сергіту сәті | 2 | Мұғалім: -Сендер би билеуді жақсы көресіңдер ме? -Мынау қандай би? Естеріңе түсіріңдерші. – Кел, бірге билейік! | Оқушылар «Қара жорға» биін билеп, сергіп қалады. | 7 слайд |
Жіктік жалғаудың ережесін қайталау. Жалғауды сөйлем барысында қолдана алу. Берілген сөздерді дұрыс жіктеу. | 4 | Грамматикалық тапсырма Ережені қайталау. Тапсырма: биші, әнші сөздерін жіктеу. | Жазылым. Ережені еске түсіру, тақтаға 2 оқушы шығып, сөздерді жіктейді. Ережені түсініп, дұрыс жіктеген оқушыларды мадақтау. | |
Диалог құрастыру Топтық жұмыс | 6 | 1.Оқушыларға тапсырма беріледі. I- топ тапсырмасы Оның сүйікті ісі – би. II- топ тапсырмасы Қарындасымның сүйікті ісі. III-топ тапсырмасы Сенің сүйікті ісің қандай? | Тілдесім. Тірек сөздер арқылы диалог құрады. Жақсы тілдесімге түскен оқушыларды қолпаштау. | 8 слайд |
Тақтамен жұмыс | 4 | Тапсырма: тақырып бойынша сөйлем құрау Би биледім, екі би. Әдемі би, қазақ биі. Би үйрендім, жақсы би. | Жазылым. Оқушылар топта сөз тіркестерінен сөйлем құрайды, тақтаға жазады. | |
Формативті бағалау | 3 | Сабақты түсінгендер - жасыл түсті, жартылай түсінгендер- сары түсті, түсінбегендер -қызыл түсті көрсетеді. | «Бағдаршам» тәсілі бойынша бағаланады.Оқушылар материалды қаншалықты меңгергенінбағалайды. | |
Үйге тапсырма | 2 | 22 бет, 5- тапсырма үлгі бойынша сөйлем құрастыру | Күнделікке жазады. | |
Рефлексия | 3 | « Қай топ көп сөз біледі?» «Шағын шолу» тәсілімен топқа парақшалар таратады. Мұғалім оқушылардың өзін бағалауы бойынша қорытынды бағаны өзі қояды. | Тақырып аясында өзінің есінде қалған сөздерін, сөйлемдерін параққа жазады | А4 парақша лары |
| | | | |
| | | | |
| | | | |