«Қостанай қаласы әкімдігінің білім бөлімінің №9 орта мектебі» ММ
Ашық сабақ
Тақырыбы: Әбділхамит Марқабаев
«ҒАРЫШТАҒЫ ҚЫМЫЗ»
6-сынып
Дайындаған: қазақ тілі мен әдебиеті пәнінің мұғалімі
Байқадамова Асель Серікқазықызы
Сабақтың тақырыбы: Әбділхамит Марқабаев «Ғарыштағы қымыз»
Мақсаты:
1) Білімділік Әбділхамит Марқабаевтың өмірбаяны жайлы мәлімет беру. Фантастика жайлы мағлұмат беру. «Ғарыштағы қымыз» әңгімесін оқып түсіндіру.
2) Дамытушылық Өз ойын еркін жеткізе білуге дағдыландыру. Тұлғаның жеке қабілетіне әсер ету арқылы іздену әрекетін дамыту.
3) Тәрбиелік Өз ойын дұрыс айта білу негізінде әдемі сөйлеуге баулу, ұжымшылдыққа, тиянақтылыққа тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: Жаңа материалды игеру.
Сабақтың көрнекілігі: Анимациялық слайдтар, суреттер, бейнежазбалар, қымыз,
Сабақтың әдісі: Сұрақ-жауап, әңгімелесу, талдау
Сабақтың типі: Дәстүрлі емес сабақ
Пәнаралық байланыс: Қазақ тілі, физика, астрономия, биология
Сабақ барысы
І. Ұйымдастыру кезеңі. Сәлемдесу.
Түгендеу. Сынып тазалығына қарау. Сабаққа керек заттарды дайындау. Оқушының назарын сабаққа аудару. Топқа бөлу.
І топ Ғарышкерлер
ІІ топ Дәрігерлер
ІІІ топ Бөгде ғаламшарлықтар
Әр топты өз атауларымен таныстырып, неге олай атағаным туралы өздерінен сұрау арқылы ой шақыру.
Кіріспе сөз. Балалар, біз бүгін жұлдыздар әлеміне саяхат жасаймыз. Сондықтан бүгінгі сабағымызда белсенді жұмыс істесек жұлдызша алып, ол жұлдызшаларларды кім көп жинаса сабақ соңында ең үлкен жарқырағын жұлдызға ие болады. Ал қай топтып мүшелері көп жұлдызша жинайды сол топ жеңімпаз болады.
ІІ. Жаңа сабаққа кіріспе. «Ойлы болсаң озып көр»
- Фантастика дегеніміз не?
- Сіздер фантастикалық кинолар мен әдебиеттер оқисыздар ма?
- Қандай фантастикалық кітаптар оқыдыңыздар?
- Роботтардың қызметі, оларды не үшін ойлап таптық?
- Жерден басқа күн жүйесінде неше планета бар?
- Ол планеталарда адамдар тұрады ма?
ІІІ. Жаңа сабақ барысы.
Жаңа сабақта қозғалатын тақырыптар туралы оқушылар алдын ала берілген . тақырыптар бойынша презентацияларын қорғайды. (Кирилл, Яна)
Суреттер топтамасы арқылы оқушыларды сөйлету. Шығарма мазмұнымен қысқаша таныстыру, оқушылардың өздеріне баяндату.
Қымыз туралы бейнеролик тамашалау.
Сонымен, бұндай шығармаларды әлем әдебиетінде Фантастика деп атайды.
Ережені оқушыларға шығарма мазмұнына байланысты шығарту.
Фантастика – көркем бейнені ой елестерінен, қиялдан шығарып, шындықты табиғи қалыптан тыс әсерелеп көрсететін шығарма.
- Фантастиканы жазатын адамдарды фантаст жазушы деп атаймыз.
Фантаст – шығармасын ой елестерінен қиялдан шығарып, шындықты табиғи қалыптан тыс әсірелеп жазатын жазушы.
- Дүние жүзінде Фантастика жазатын жазушыларды білеміз бе?
(Талап Сұлтанбеков, Шоқан Әлімбаев, Әбділхамит Марқабаев.)
Аластер Рейнольдс «Космический Апокалипсис» . ("Космический Апокалипсис", "Великая Стена", "Город бездны").
Уэллса. "Война миров" и "Первые Люди на Луне"
Стивен Кинг «Годзила», «Аватар» т.б
Ия, солардың бірі Әбділхамит Марқабаев. Ол туралы Шакарова Сымбат өзінің зерттеу жұмысымен таныстырады.
ІҮ. Жаңа сабақты пысықтау.
1/ Суретшілер сайысы.
Әр топқа плакаттар, қарындаш беріп. Басқа планетаны, бөгде ғаламшарлықтарды қалай елестететінін бейнелеу.
2/ Жазушылар сайысы. (эссе жазу)
І топ Ғарышкерлер «Кәріге құрмет – балаға міндет»
ІІ топ Дәрігерлер «Қымыз туралы сыр шертсем»
ІІІ топ Бөгде ғаламшарлықтар «Роботтар өндірісі»
Ү. Сабақты бекіту.
Әр топқа дөңгелек планеталарды тарату, соның ішінде сабаққа байланысты ойларды күннің жан жағына оқып, жабыстыру.
ҮІ. Қорытынды.
Бөгде ғаламшарлық ақсақалды емдеген қымыздан балаларға дәм таттыру.
ҮІ. Үйге тапсырма. Барлығына: Шығарманы оқып, жоспар құру.
І топ Ғарышкерлер Әбділхамит Марқабаев туралы қосымша деректер
ІІ топ Дәрігерлер Күн жүйесіндегі планеталардың ерекшелігі
ІІІ топ Бөгде ғаламшарлықтар Қымызды дайындау әдісі.
ҮІІ. Бағалау. Жұлдызшаларды санап, ең көп жұлдызша жинаған оқушыға жарқыраған жұлдыз беру. Жұлдыз санына қарай бағалау.