kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

?араш ?араш о?и?асы

Нажмите, чтобы узнать подробности

jcjdshdshcjajh;jijikjjhfhdfdhfdjfdjhgdjhbgdfnhbvfkjfdjhgfdkjhgfbg,fkjng.dkjfdghdfhjbvgdfjhgvlduhf;aljfsdkjvdcmnvbdfnbvd,fjnvldkjhgiuehfjthfbdjsnbvfkdjnvdnbvdnbvjhdbvjfhksjhfdjshfbjdfbdfhfjhhghfdbvdfhbvaljnhdsjlahfruhgfjhgvdsakjnvhdjbvljhgrhfhfjhbvdfvbaskfjWEIYERGFREHFWEIKFJERGUYGRFGEDBFDFNVJHFERDGVFCDVBVFEJHGBFWIUjjd;iEFHEDHFGBWJDWSNDW/
Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«?араш ?араш о?и?асы»

Қызылжар орта мектебі






Тақырыбы:

«Қараш – қараш оқиғасы»

М.Әуезов

8 – класс







Мүғалімі:Калиева Г.Б

























Сабақтың тақырыбы:М.Әуезов «Қараш – қараш оқиғасы» хикаятын талдау.

Сабақтың мақсаты:Жазушы өмірінің басты кезеңдерін біле отырып,шығарманы талдау барысында өз бетімен жұмыс жасай білуге үйрету.

Сабақтың міндеттері: а)білімділік:Көркем шығарманың мазмұнын меңгерту барысында хикаяттың тақырыбын,идеясын анықтай білуге,сюжеті мен композициясы бойынша талдауға үйрету.

ә)дамытушылық:Өз бетімен жүмыс жасауға,ойын дәлелді,еркін айта білуге дағдыландыру,қызығушылығын,ынтасын,ізденушілік белсенділігін,қабілетін арттыру;әдеби теориялық ұғымдарды тереңдете меңгеру.

б)тәрбиелік мәні:Көркем шығарманың басты кейіпкері Бақтығүл өміріне өз көзқарасын қалыптастыра отырып,өмірде тек адал жолмен жүруге тәрбиелеу.

Сабақтың түрі:дамыта оқу

Сабақтың типі:қайталау сабағы

Сабақтың әдісі:сүрақ – жауап, талдау,сатылай кешенді талдау,ой қозғау,пікірталас,рефлексия сүрақтар.

Сабақтың көрнекілігі:М.Әуезовтың портреті,сызба,модел,кестелер.

Принципі:ірілендіру

Технология:сын түрғысынан ойлау,дамыта оқыту.

Пәнаралық байланыс:Қазақстан тарихы,қазақ тілі

Сабақтың барысы:1.Кіріспе.а)Үйымдастыру. Ә)Өткенге шолу.

11.Негізгі бөлім.а)Шығарманы композияциясына талдау.

Ә)Троптар мен фигураларды табу.

111.Қорытынды. а)Сурақ – рефлекция.

ә)Шығарма жазуға жоспар қүру

б)оқушыларды бағалау

1.Кіріспе бөлім.Оқушыларға бүгінгі сабақтың мақсатын түсіндіре отырып,өткен сабаққа байланысты таблицаны толтыру,сол бойынша қысқаша сүрақ – жауап өткізу.

1.Таблица.М.Әуезов өмірі мен «Қараш – қараш оқиғасы» бойынша

2.Жазушының есімі,туған күні,жылы.

3.Туған жері.

4.Жазушының шығармалары

11.Мәтін бойынша оқығандарын естеріне түсіру үшін мына таблицаны толтыру.

Шығарманың басты тақырыбы:

Шығарманың идеясы:

Хикаят тараулары

Менің қойған тақырыбым

Осы тақырыпты қойған себебім

1 – бөлім



2 – бөлім



3 – бөлім



4 – бөлім



8 - бөлім



2)Хикаяттың мазмұнын естеріне түсіру үшін мына сұрақтарға жауап алу.

1.Шығарманың басталуы қандай көңіл – күйден басталады?

2)Бақтығұлдың інісі Тектіғұлдың ауруына не себепші болды?

«Жіңішкерген» ауру дегенді қалай түсінесің?

3)Ағайынды жігіттер өмірінде нендей қиыншылықтар болды?

4)Бақтығүл інісіне қолжа сүрай барғандағы Сәт болыстың жауабын қалай бағалайсың?

5)Қозыбек ауылынан іргесін аулақ салуға не себепші болды?

6)Бақтығұлды ұрлық жасауға не себепші болды?

7)Сәлмен бастаған садыр топ туралы әңгімеле.

8. Бақтығұлдың Жарасбай ауылына келудегі дайындығы?

9)Қатшаға қандай себеп айтты?

10)Жарасбай болыс оны қалай қарсы алды?

11)Бақтығұл неге ұры болып шықты?

11.Негізгі бөлім: а)Шығарманы композициясына талдау.(сатылай кешенді талдау)

М.Әуезов «Қараш – Қараш оқиғасы»

Әңгіменің басталуы ---- Тектіғұлдың өлімі

Әңгіменің дамуы ---- Сәлменнің жылқысын ұрлау

Әңгіменің байланысы -----

Шиеленісуі ------

Шарықтау шегі -----

Шешімі -------

Ә)Шығарманың әр бөлімдері бойынша қысқаша сұрақ – жауап. (5 - 8). Бақтығұл мен Жарасбай арасындағы қарым – қатынас:

Басталуы ---

Өрбуі ----

Дамуы ----

Аяқталуы ----

б)Шығарманың кейіпкерлері бойынша талдау жасау. (мінездеме беру)


Бақтығұл Жарасбай

Сәлмен

---Шығармадан портреттерді толтыру (Сәлмен,Бақтығұл,Жарасбай)

---Мақал – мәтелдерді таптыру

---Синоним,амонимдерді таптыру

---Салт – дәстүрді таптыру

---Талғар өзенінің ағысын суреттейтін жолдарды таптыру.

3.Табиғат көрінісі мен адам сезімі бір – біріне сәйкес болып астасып берілуі.

а)Жарасбай ауылына бет алған Бақтығұлдың арқар ату кезеңі бойынша кестені толтыру.


4)Патша заманындағы ел билеу ісі (тарих пәні бойынша айту)

5)Пікірталас. «Бақтығұл қандай образ»,

а) «Бақтығұл ұры»

ә) «Бақтығұл өз өмірінің қожасы болу үшін тырмысқан ержүрек күрескер»

111.Қорытынды. «Сұрақ- рефлексия» (модел кестені)

1.Хикаятты оқығанда мені қызықтырғаны


2.Мен үшін ең аянышты жері------------------------------------------------------------------------------


3.Патша заманындағы ел тұрмысынан мынаны түсіндім -----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


4.Бақтығұл баласы Сейіт туралы былай деп ойлаймын------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

5.Менің ойымша Бақтығұлдан Жарасбайдың сырт айналу себебі -----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

6.Шығарманы мен былай деп аяқтар едім. --------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Ә)Шығарма жазуға дайындық,жоспар қүрғызу

Жоспар:

1)Кек жолында Сәлменнің жылқысын үрлауы,сәтсіздік

2)Пана іздеу жолында Жарасбаймен достығы

3.)Адасу.Арам іске қол былғау.

4)Опасыздық

5)Дерт пен ызадан арылу.Жарасбайдың жазасы.

Сабақтың қорытындысы:Қараңғы қазақ көгіне,

Өрмелеп шығып күн болам

Қараңғылықтың көгінде

Күн болмай мен кім болам.

Оқушылардың ойын еркін жеткізе білуіне,шығарма мазмүнын толық меңгергеніне,талдау жүмыстарын,кестені толтыру барысына қарай бағалау.

Үйге:Жоспар бойынша шығарма жазу.


Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Всем учителям

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 8 класс.
Урок соответствует ФГОС

Скачать
?араш ?араш о?и?асы

Автор: Калиева Гулнафис Бауыржановна

Дата: 22.12.2015

Номер свидетельства: 269095


Получите в подарок сайт учителя

Видеоуроки для учителей

Курсы для учителей

Распродажа видеоуроков!
ПОЛУЧИТЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО МГНОВЕННО

Добавить свою работу

* Свидетельство о публикации выдается БЕСПЛАТНО, СРАЗУ же после добавления Вами Вашей работы на сайт

Удобный поиск материалов для учителей

Ваш личный кабинет
Проверка свидетельства