Джонатан Свіфт (1667-1745). «Мандри Гуллівера». (І частина - «Гуллівер у ліліпутів»). Ознайомлення зі змістом твору
Джонатан Свіфт (1667-1745). «Мандри Гуллівера». (І частина - «Гуллівер у ліліпутів»). Ознайомлення зі змістом твору
познайомити учнів зі змістом твору; вдосконалювати вміння читачів сприймати фантастичні припущення як складову пригодницької літератури; вдосконалювати вміння працювати з текстом; виховувати культуру зв’язного мовлення, культуру відповіді: логічність, послідовність, доказовість, емоційність, наявність власної точки зору.
Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Просмотр содержимого документа
«Джонатан Свіфт (1667-1745). «Мандри Гуллівера». (І частина - «Гуллівер у ліліпутів»). Ознайомлення зі змістом твору»
Зарубіжна література 7 клас
Тема. Джонатан Свіфт (1667-1745). «Мандри Гуллівера». (І частина - «Гуллівер у ліліпутів»). Ознайомлення зі змістом твору
Мета: познайомити учнів зі змістом твору; вдосконалювати вміння читачів сприймати фантастичні припущення як складову пригодницької літератури; вдосконалювати вміння працювати з текстом; виховувати культуру зв’язного мовлення, культуру відповіді: логічність, послідовність, доказовість, емоційність, наявність власної точки зору.
Обладнання:, портрети Дж. Свіфта.
Хід уроку
І. Мотивація пізнавальної діяльності учнів
Слово вчителя
- Ми сьогодні вирушаємо у мандри, і я нагадую, що мандрувати можна не тільки у просторі, а й у часі, потрапляючи в такий спосіб у невідомі країни...
Наше завдання - не тільки простежити мандрівні шляхи героя, а й відповісти на не зовсім просте запитання: Чому автор привів свого героя у цю невідому країну, якої немає на жодній карті? Яку мету він переслідував? Від чого це, нарешті, залежить?
Щоб відповісти на ці запитання, нам треба простежити путь героя від самого початку, а для цього необхідно вирушити на батьківщину письменника - у добру стару Англію і, перш за все, познайомитися з автором твору.
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів
Презентація учня про письменника
2. Проведення гри «Набери бали»
(Кожна знайдена неточність - 1 бал. Змагання команд - по 3-6 учнів по рядах. Після кожного туру команда, що набрала найменшу кількість балів, вибуває.)
1) Паровий корабель «Антилопа» у травні 1899 року залишив французький порт Брістоль.
2) Його капітан Гуллівер стояв на палубі і дивився на берег.
3) Після спокійних днів почався страшний шторм.
4) Ніхто не хотів залишати чудовий корабель, лише Гуллівер сів у човен.
5) Гуллівер побачив високий берег і пристав човном до нього.
6) Біля берега було дуже глибоко.
7) Гуллівер вийшов із човна й одразу пішов у розвідку.
8) Мандрівника із захопленням зустріли мешканці цієї держави.
9) Вони були справжніми ліліпутами не зріст, тобто діставали Гулліверові до пояса.
10) Але їхні корови і вівці, м’ясом яких вони годували свого гостя, були найзвичайнісінькими тваринами.
11) Гостинні ліліпути зовсім безпечно ставилися до прибулого велетня.
12) Гуллівер урочисто ввійшов у столицю.
3. Складання простого плану «Перший день Гуллівера» (письмово)
4. Робота з розгадування кросворда
1) Для якої важливої справи було викликано урядовців з пір’ями і чорнилом?
2) Що записали як: «Срібна скриня з кришкою»?
3) Що назвали «Прямокутний килим білого кольору»?
4) Що з трудом погортали і відклали, не зрозумівши?
5) Що визначили, як «порошок чорного кольору»?
6) Що ввійшло до реєстру під назвою «круглі ядра»?
7) Що їх найбільше здивувало і заслужило на вигук: «Навіщо Людина-Гора носить у кишені огорожу міського парку»?
8) Що описано так: «Білі круглі предмети, можливо, срібні, схожі на щити наших воїнів, жовті круглі предмети, можливо, золоті, більші за наші тарілки, але набагато важчі»?
9) Що це: «Круглий предмет. Одна стіна прозора, мов крига. Крізь неї видно дванадцять чорних знаків. Знаки розташовані по колу. По них рухаються дві стріли: одна довга, друга коротша. Усередині предмета постійно хтось стукає. Можливо, зубами...»?
10) Один з предметів, позначених як невідомі.
11) Предмет, який впізнали відразу, хоча він і був колосального розміру.
12) Те, що Гуллівер приховав від обшуку в потайній кишені жакета.
5. Питання-шанс для команд, що вибули (можливість повернутися до гри)
Про що йдеться в цьому уривку?
«Одного разу до Гуллівера прийшов один з придворних і розповів, що пастухи знайшли на морському березі велетенський чорний предмет з круглим горбом посередині та з широкими плоскими краями; той лежав нерухомо, тому пастухи відважилися підійти ближче. І, подумавши, вирішили, що ця річ належить Людині-Горі».
ІІІ. Формування нових знань, умінь та навичок
1. Бесіда з учнями
1) Як ви вважаєте, якого ефекту досягає автор, описуючи речі Гуллівера крізь призму сприйняття ліліпутами? (Комічного)
2) Але ж комічне може мати різну природу, деколи викликаючи добру посмішку, а іноді гостро висміюючи якесь явище. Що цього разу перед нами? (М’який гумор)
3) Чи можемо ми стверджувати, що перед нами звичайні казкові події? Доведіть свою думку. (Ні, у творі змальовано занадто реальні ознаки суспільства: король і армія, урядовці з протоколом та ін.)
4) Чи й справді становище Гуллівера у країні ліліпутів не принизливе?
2. Розвиток мовлення.Міні-екскурсія
Охарактеризуйте ілюстрації до твору .
Як ви вважаєте, чи вдалося авторам ілюстрацій передати атмосферу твору, зобразити його героїв?
IV. Підсумок уроку
Учитель. Джонатан Свіфт звертається до жанру пригодницького роману, вводить у текст елемент казки, змальовуючи в такий спосіб тогочасне суспільство.
Дещо в зображенні стосунків Гуллівера з ліліпутами зображено комічно, з м’яким гумором, однак окремі епізоди є відверто сатиричними за суттю.
V. Домашнє завдання (диференційоване)
1 група: підібрати матеріали для порівняння фізичних розмірів і, відповідно, пов’язаних з ними можливостей Гуллівера і ліліпутів.
2 група: підібрати матеріали, які ілюструють добрі наміри Гуллівера щодо мешканців держави.