Джек Лондон. «Любов до життя». Особливості сюжету та ідеї оповідання.
Джек Лондон. «Любов до життя». Особливості сюжету та ідеї оповідання.
дати короткі відомості прожиття та творчість Джека Лондона; розкрити суть заголовка оповідання «Любов до життя»; розвивати навички виразного читання і переказу художнього твору, вміння виділяти ключові епізоди; викликати в учнів інтерес до творчості Джека Лондона.
Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Просмотр содержимого документа
«Джек Лондон. «Любов до життя». Особливості сюжету та ідеї оповідання.»
Тема. Джек Лондон. «Любов до життя». Особливості сюжету та ідеї оповідання.
Мета: дати короткі відомості прожиття та творчість Джека Лондона; розкрити суть заголовка оповідання «Любов до життя»; розвивати навички виразного читання і переказу художнього твору, вміння виділяти ключові епізоди; викликати в учнів інтерес до творчості Джека Лондона.
Обладнання: портрет Джека Лондона, виставка різних видань творів про подорожі (Марко Поло, Афанасія Нікітіна, Тура Хейєрдала, Юрія Гагаріната ін.) і творів Джека Лондона, карта світу, словник синонімів, англо-український словник.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань та формування на їхній основі вмінь і навичок.
Хід уроку
І. Повідомлення результатів написання творчих робіт.
Аналіз творчих робіт.
Презентація найбільш вдалих творів.
ІІ. Робота над новою темою.
Слово вчителя. От і перегорнуто останню сторінку пригодницького роману Жуля Берна «П’ятнадцятирічний капітан», в основі якого лежить розповідь про дивовижну, сповнену небезпек і цікавих відкриттів подорож. Описи подорожей існували з давніх часів.
Це були розповіді про невідомі землі та народи, про пригоди і небезпеки, що випали на долю мандрівника.
Повідомлення мікрогрупи бібліографів.
Усна подорож книжковою виставкою, на якій представлені різні видання творів про подорожі.
Славетний мандрівник Марко Поло в «Книзі» ще 1298 року розповів європейцям про подорож на Схід, про своє життя в Китаї, а російський купець Афанасій Нік^ітін в «Ходінні за три моря» — про дивовижну Індію XV століття. У минулому столітті «Подорож на «Кон-Тікі» Т. Хейєрдала відкрила сучасному людству давню культуру острова Паски, а «Дорога в космос» Юрія Олексійовича Гагаріна дозволила побачити земну кулю з орбіти космічного корабля.
Презентація теми, мети уроку.
Слово вч и те л я . На нас же чекає подорож до Північної Америки. Разом із героями оповідання «Любов до життя» ми пройдемо небезпечний шлях безкрайньою страшною пусткою відАляски повз Велике Ведмеже озеро до Гудзонової.затоки, «де ростуть високі й могутні дерева іде вдосталь усякого харчу».
Демонстрація на карті світу згадуваних географічних об'єктів мікрогрупою географів.
Слово вчителя .В 1897 році на півночі Америки, в Клондайку, знайшли золото. Слово “Клондайк” стало чарівним. Воно притягувало, як магніт, людей, котрі мріяли розбагатіти. Дикі простори пустельної і холодної Аляски тисячам бідняків і тим, кого називають при родженими романтиками, раптом здалися землями багатими і щедрими.
Американець Джек Лондон, тоді ще письменник-початківець, був одним із них. (Презентація портрета письменника). Навіть зовні Джек Лондон був особливою людиною. Ось як описує його письменник Ірвінг Стоун: «Джек був від природи добрим і щедрим — воістину друг із друзів, король славних хлопців... Що за чудовий зразок людської породи був він! У нього було чисте, сповнене радощів, ніжне, незлобливе серце... він мав вигляд старший своїх років, тіло гнучке і сильне, відкрита біля коміра шия, копиця сплутаного волосся — воно спадало йому на лоб, і він, зайнятий жвавою бесідою, нетерпляче відкидав його назад. ...не кімнатний житель, а людина вільних просторів — одне слово, справжня людина, чоловік. Він був одержимий жагою правди».
Робота з підручником. Опрацювання статті, що розповідає про Джека Лондона.
Запитання, на які слідзнайти відповіді підчас читання статті (попередньо записані на дошці).
1.Яке справжнє прізвище письменника ?
2.Яким було дитинство та юність майбутнього письменника?
3.Яке значення в його житті мала подорож до Клондайку?
4.Коли до Джека Лондона прийшли слава та визнання?
5.Назвіть твори, написані ДжекомЛондоном. Що стало основою для їх написання?
Усна подорож книжковою виставкою, на якій представлені різні видання творів Джека Лондона.
П’ятдесят книг — результат літературної творчості Джека Лондона. За неповних 20 років літературної діяльності він створив понад 200 оповідань, 20 романів і 3 п’єси. Подорож Джека Лондона на Північ, на Аляску, враження від зустрічей з людьми, охопленими «золотою лихоманкою», стали основою збірки «Північні оповідання». Але головна тема «Північних оповідань» — боротьба не за золото, а за людину.
З повагою і захопленням пише Джек Лондон про корінних жителів Північної Америки — індіанців. Як стилізація їхніх легенд і казок — оповідання «Сказання про Кіша».
З «Північними оповіданнями» пов’язана і повість «Біле Ікло». У ній також зображена північна земля, безкрайні дороги, зграї вовків.
Але цього разу головний герой повісті — собака Біле Ікло. Джек Лондон змалював історію тварини з таким проникненням в її внутрішній світ, що стають зрозумілими всі вчинки, всі мотиви поведінки Білого Ікла і та влада, яку має над всякою живою істотою ласка. Біле Ікло на - вчився платити любов’ю за любов, а коли необхідно, то і життям.
Закони природи у Джека Лондона суворі, але справедливі. Біда приходить тоді, коли людина відступає від цих законів, стає жадібною, прагне лише до наживи. Про це розповідається і в «Північних оповіданнях», і в повісті «Біле Ікло», і в романах «Залізна п’ята», «Мартін Іден». Роман «Мартін Іден» — це історія боротьби простого хлопця за своє місце в житті.
«Маленька господиня великого дому», «Серця трьох» — твори, написані Джеком Лондоном в останні роки його життя. Вони відображають спробу автора повернутися до світу природи, в чому він вбачає рішення всіх проблем.
\'
Бесіда за запитаннями.
Які враження справив на вас твір, прочитаний вдома?
До якої збірки входить «Любов до життя»?
До якого жанру слід віднести цей твір? До ведіть, що «Любов до життя» — оповідання.
Окресліть особливості сюжету оповідання.
Поясніть смисл епіграфа до оповідання.
Як ведеться оповідь у творі? В чому її особливості?
Які епізоди оповідання справили на вас най І сильніші враження ? Чим вони вас схвилювали ?
Переказ змісту оповідання (6—7 учнів). Підчас переказу виділяються і зачитуються ключові епізоди:
«Зрада Білла»;
«Боротьба з голодом»;
«Помилка рибалки»;
«Зустріч з ведмедем»;
«Фінал життя Білла»;
«Поєдинокз вовком»;
«На китобійному судні».
ІІІ. Етап рефлексії.
Бесіда за запитаннями.
Спробуйте пояснити суть заголовка оповідання.
Хто є автором перекладу оповідання, вміщеного у ваших підручниках?
Який із варіантів перекладу оповідання — «Жага до життя» чи «Любов до життя» — здається вам таким, що більш влучно розкриває головну думку твору?
Любов — захоплення, захопленість, вподоба, відданість, пристрасть, слабкість до..., інтерес.
Повторне звернення до книжкової виставки. Презентація оповідання, виданого мовою оригіналу — «Lоve оl Lifе».
• Робота з англо-українським словником.
Повторне тлумачення суті заголовка.
Формулювання теми та ідеї оповідання.
Висновок. «Любов до життя» — оповідання про мужність і стійкість, про ціну зради, про протиборство людини і природи, про виклик смерті. Перемога людини над життєвими обставинами, над собою, над смертю, збе-реження людської сутності — головна думка оповідання.
Оцінка діяльності окремих учнів і мікрогруп.
Очікувані результати:
Учень переказує зміст оповідання;
виділяє і зачитує ключові епізоди твору;
тлумачить суть заголовка оповідання.
Домашнє завдання. В тексті оповідання знайти описи природи, вказати використані в них тропи, з’ясувати їхню роль; мікрогрупі художників підготувати малюнки до описів природи Півночі.