kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

ДРАМАТУРГІЯ І. ФРАНКА. СОЦІАЛЬНО-ПСИХОЛОГІЧНА ДРАМА «УКРАДЕНЕ ЩАСТЯ» .Розробка уроку .

Нажмите, чтобы узнать подробности

Мета уроку: ознайомити учнів із драматургією І. Франка; розкрити зміст твору, проаналізувати образи; формувати вміння дискутувати, аргументувати власну думку; сприяти вихованню відповідальності за свої дії та вчинки, за долю близької людини. Тип уроку: комбінований урок Хід уроку І. Оголошення теми та мети уроку. Мотивація навчальної діяльності Слово вчителя. Творчість цього генія українського народу багатогранна. Упродовж своєї більш ніж 40-літньої творчої активності І. Я. Франко плідно працював як оригінальний письменник (поет, прозаїк, драматург) і перекладач, літературний критик і публіцист, багатогранний учений - літературо-, мово-, перекладо- й мистецтвознавець, етнолог і фольклорист, історик, філософ, громадсько-політичний діяч. Його творчий доробок, писаний українською, німецькою, польською, російською, болгарською мовами, за приблизними оцінками налічує кілька тисяч творів загальним обсягом понад 100 томів. Усього за життя Франка окремими книгами з'явилося понад 220 видань у т. ч. більш ніж 60 збірок його оригінальних і перекладних творів різних жанрів. Лише частина спадщини великого українського письменника опублікована в 50 томах, що є лише половиною творчого доробку І. Я. Франка. А сьогодні ми докладніше поговоримо про Франка-драматурга та його найвизначнішу соціально-психологічну драму «Украдене щастя». ІІ. Сприйняття й засвоєння учнями навчального матеріалу Пояснення вчителя. Драматургія – ще одна з багатьох граней рідкісного обдарування Івана Франка. Писати п’єси Франко почав писати дуже рано, ще в семінарії. Крім драми «Три князі на один престол», яку ставив ще студентський гурток Львівського університету, в юнацькі роки Франко написав ще польською мовою п’єсу «Югурта», драму «Меч яничара». Драматург-початківець залишив після себе ряд незакінчених драматичних творів «Рому і Рем», написану німецькою мовою, «Славой і Хрудош». Крім цього, Франко переклав низку оперет Гудкова. Уже цей перелік ранніх драматичних творів є переконливим свідченням і сильного інтересу до драматургії, і безперечного таланту драматурга. Паралельно Іван Франко багато працює над історією і теорією драматургії і театру. У зрілому віці він написав комедію «Рябина» про становище галицьких селян, драму «Учитель» з життя народних педагогів, віршовану драму-казку «Сон князя Святослава», драматичну віршовану драму «Кам’яна душа» з життя опришків, невеличку драму «Будка ч.27» про моральну розбещеність сільських глитаїв, комедію «Майстер Черняк» про долю ремісника, комедію «Жаби» (не збереглася) та ряд менш значних творів. Та найвизначнішим сценічним твором Івана Франка одностайно вважається соціально-психологічна драма «Украдене щастя», з якою ви ознайомилися вдома. Учитель. Діти, що ви можете сказати про історію та джерела написання твору? Учень. У 1891 році у Львові було оголошено конкурс на кращу п’єсу. І. Франко подав на нього і свою під назвою «Жандарм», але журі, в якому переважали народовці-націоналісти, категорично відхилило як аморальну. Через два роки Іван Франко знову подає її на продовжений конкурс, але в ній уже не було найгостріших сцен конфлікту трудової людини і поліцая, і називалася вона тепер як «Украдене щастя». Вона пройшла на конкурс, але одержала тільки третю премію. В основі п’єси лежить народна пісня, яку колись для поета записала
Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«ДРАМАТУРГІЯ І. ФРАНКА. СОЦІАЛЬНО-ПСИХОЛОГІЧНА ДРАМА «УКРАДЕНЕ ЩАСТЯ» .Розробка уроку .»

ДРАМАТУРГІЯ І. ФРАНКА.

СОЦІАЛЬНО-ПСИХОЛОГІЧНА ДРАМА «УКРАДЕНЕ ЩАСТЯ»


Мета уроку: ознайомити учнів із драматургією І. Франка; розкрити зміст твору, проаналізувати образи; формувати вміння дискутувати, аргументувати власну думку; сприяти вихованню відповідальності за свої дії та вчинки, за долю близької людини.

Тип уроку: комбінований урок


Хід уроку


І. Оголошення теми та мети уроку. Мотивація навчальної діяльності

Слово вчителя. Творчість цього генія українського народу багатогранна. Упродовж своєї більш ніж 40-літньої творчої активності І. Я. Франко плідно працював як оригінальний письменник (поет, прозаїк, драматург) і перекладач, літературний критик і публіцист, багатогранний учений - літературо-, мово-, перекладо- й мистецтвознавець, етнолог і фольклорист, історик, філософ, громадсько-політичний діяч. Його творчий доробок, писаний українською, німецькою, польською, російською, болгарською мовами, за приблизними оцінками налічує кілька тисяч творів загальним обсягом понад 100 томів. Усього за життя Франка окремими книгами з'явилося понад 220 видань у т. ч. більш ніж 60 збірок його оригінальних і перекладних творів різних жанрів. Лише частина спадщини великого українського письменника опублікована в 50 томах, що є лише половиною творчого доробку І. Я. Франка.

А сьогодні ми докладніше поговоримо про Франка-драматурга та його найвизначнішу соціально-психологічну драму «Украдене щастя».


ІІ. Сприйняття й засвоєння учнями навчального матеріалу

Пояснення вчителя. Драматургія – ще одна з багатьох граней рідкісного обдарування Івана Франка. Писати п’єси Франко почав писати дуже рано, ще в семінарії. Крім драми «Три князі на один престол», яку ставив ще студентський гурток Львівського університету, в юнацькі роки Франко написав ще польською мовою п’єсу «Югурта», драму «Меч яничара». Драматург-початківець залишив після себе ряд незакінчених драматичних творів «Рому і Рем», написану німецькою мовою, «Славой і Хрудош». Крім цього, Франко переклав низку оперет Гудкова. Уже цей перелік ранніх драматичних творів є переконливим свідченням і сильного інтересу до драматургії, і безперечного таланту драматурга.

Паралельно Іван Франко багато працює над історією і теорією драматургії і театру. У зрілому віці він написав комедію «Рябина» про становище галицьких селян, драму «Учитель» з життя народних педагогів, віршовану драму-казку «Сон князя Святослава», драматичну віршовану драму «Кам’яна душа» з життя опришків, невеличку драму «Будка ч.27» про моральну розбещеність сільських глитаїв, комедію «Майстер Черняк» про долю ремісника, комедію «Жаби» (не збереглася) та ряд менш значних творів.

Та найвизначнішим сценічним твором Івана Франка одностайно вважається соціально-психологічна драма «Украдене щастя», з якою ви ознайомилися вдома.

Учитель. Діти, що ви можете сказати про історію та джерела написання твору?

Учень. У 1891 році у Львові було оголошено конкурс на кращу п’єсу. І. Франко подав на нього і свою під назвою «Жандарм», але журі, в якому переважали народовці-націоналісти, категорично відхилило як аморальну. Через два роки Іван Франко знову подає її на продовжений конкурс, але в ній уже не було найгостріших сцен конфлікту трудової людини і поліцая, і називалася вона тепер як «Украдене щастя». Вона пройшла на конкурс, але одержала тільки третю премію.

В основі п’єси лежить народна пісня, яку колись для поета записала сестра Ольги Рошкевич (Михайлина Рошкевич) – «Пісня про шандаря»

(Учні слухають запис пісні, або один з учнів читає її)

Ой пити би горілочку, ой пити би пити,

Ой прийшлося шандареві з Делятина іти.

Ой положу на віконце горіхову гранку,

Прийшов шандар з Делятина, бо має коханку.

Ой піп іде до церковці, та на службу Божу,

А шандар ся відзиває: Та й я вам поможу!

Ой піп службу відправляє та людей жегнає,

А шандар си став на хори, Апостол читає.

Ой люди ся проступили та стали у кутки,

А він любку за ручечку, повів через сутки:

- Ой ходімо, моя мила, та на торговицю.

Та будемо попивати мед та й сливовицю.

Ой прийшов Николайко до своєї хати

Ані ключів, ані жінки нема коло хати.

А він пішов до сусідів, зачав ся питати:

- Чи нема тут мої жінки? – нема коло хати.

Вони його притримують: - Йду далі шукати!

Ой іди ж ти, Николайку, та на торговицю,

Ой там жінка із шинкарем п’є мед, сливовицю!

Ой дивиться Николайко крізь ополоночки,

Жінка лежить розібрана, гола, без сорочки.

Взяв сокиру у шинкарочки, розрубав двері,

Забрав речі жандармськії до фільватерії.

Ой почали за Николов у погоню бічи,

Завернули Миколая: - Неси назад річи!

У покоях піп Николу на смерть сповідає,

А на другім його жінка рученьки ламає:

- Любі мої єгомостю, маю щось сказати.

Чи мож’ мене із шандарем вкупі поховати?

Чи мож’ мене із шандарем вкупі головами.

Щоб була розмовочка й на тім світі з нами?

Ой молода молодице, не мож’то зробити,

Уже шандар тиждень гниє, ти ще будеш жити!

Учитель. Ви прослухали старовинну «Пісню про шандаря». Від неї віє смутком і самотністю, а ще вчувається крик розбитого серця. Про що ж ця пісня?


Еврестична бесіда

1. У центрі п’єси – тема людського щастя. Діти, скажіть, що ж таке щастя для вас?

2. Чому драма називається соціально-психологічною?

3. Які проблеми порушені у драмі?


ІІІ. Формування та закріплення знань, умінь і навичок

1. Бесіда за змістом твору

1. Яка трагедія сталася в житті Анни до одруження з Миколою?

2. Як ви оцінюєте вчинок її братів?

3.Які стосунки були між Анною й Миколою до появи Гурмана?

4.Чи знав Микола, що Михайло живий?

5. Чи мав право Михайло повертати собі украдене щастя?

6. Чи можна вважати Михайла благородною людиною?

7. Чи вважаєте ви вчинок Анни зрадою чоловікові?

8. Чи суперечить це заповідям Божим?



2. Робота у групах. Аргументовано висловити власну точку зору.

І група - «Анна – зрадниця чи жінка-страдниця, яка бореться за своє щастя?»

ІІ група – «Микола – наївний добряк чи знедолена, окрадена людина?»

ІІІ група – «Михайло – злочинець чи жертва суспільного ладу?»


3. Дискусія

Як ви розумієте поняття «украдене щастя»? Чому твір має саме таку назву?



ІV. Підбиття підсумків Інтерактивна вправа «Мікрофон»

Давайте спробуймо розібратися: «Хто в кого вкрав щастя?»



V. Домашнє завдання

Написати твір-мініатюру на одну з тем:

1. Чи можливий інший кінець у розв’язці конфлікту між героями драми «Украдене щастя»?

2. Чи може крадене щастя бути справжнім?


Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Всем учителям

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 10 класс

Скачать
ДРАМАТУРГІЯ І. ФРАНКА. СОЦІАЛЬНО-ПСИХОЛОГІЧНА ДРАМА «УКРАДЕНЕ ЩАСТЯ» .Розробка уроку .

Автор: Козюра Инна Юрьевна

Дата: 24.12.2015

Номер свидетельства: 269897


Получите в подарок сайт учителя

Видеоуроки для учителей

Курсы для учителей

Распродажа видеоуроков!
ПОЛУЧИТЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО МГНОВЕННО

Добавить свою работу

* Свидетельство о публикации выдается БЕСПЛАТНО, СРАЗУ же после добавления Вами Вашей работы на сайт

Удобный поиск материалов для учителей

Ваш личный кабинет
Проверка свидетельства