Просмотр содержимого документа
«"Денсаулы?. Сан есімні? т?рлері" »
Сабақтың тақырыбы: Денсаулық. Сан есімнің түрлері
Сабақтың мақсаты: 1.Білімділік: Оқушылардың білімдерін тереңдете отырып, сан есімнің мағыналық топтарының жасалу жолдарын меңгерту. Денсаулық туралы әңгіме жүргізу, ақыл-ойларын, сөйлеу дағдыларын дамыту. 2. Дамытушылық: оқушылардың сөйлеу қабілеті мен танымдық деңгейін арттыру, сөздік қорын байыту. Дұрыс сөйлем құру, сауатты жазу мәдениетін дамыту. 3. Тәрбиелік: Денсаулықты, тазалықты сақтауға тәрбиелеу. Сабақтың технологиясы: Модульдік технология Сабақтың әдісі: сұрақ-жауап, мәтінмен жұмыс,түрлі тапсырмалар орындау. Сабақтың түрі: жаңа білім беру сабағы. Сабақтың әдісі: ой қозғау, сұрақ-жауап, сөйлесу, іздендіру Сабақ көрнекілігі : интерактивті тақта,сызба, кесте, мақал-мәтелдер, үлестірмелер Сабақтың барысы. І. Ұйымдастыру кезеңі.(Амандасу, кезекші мәліметін тыңдау) ІІ. Үй тапсырмасын тексеру.(Қос сөздер түрлерімен сөйлемдер құрау, денсаулық туралы мақал-мәтелдер) ІІІ. Сабақтың тақырыбы, мақсаты, барысымен таныстыру. ІҮ. Жаңа тақырып Грамматикалық тақырыпты сызба арқылы түсіндіру. 1. Сызба арқылы сан есімнің мағыналық түрлерімен таныстыру. Мысалдар келтіру.
Түрлері
Жұрнақтары, сұрақтары
Мысалы
Есептік сан есім
Қанша? неше? (сколько?)
Бес, алты, он сегіз
Реттік сан есім
-ншы,-нші, -ыншы,-інші нешінші? (который? какой?)
Бір-інші, екі-нші , алтыншы
Жинақтық сан есім
-ау, -еу сұрақтары: нешеу? (сколько)
Біреу, екеу, үшеу, төртеу, бесеу, алтау, жетеу
Бөлшектік сан есім
Қанша? неше? (жарым)
Үштен бір, төрттен бір, нөл бүтін оннан бес, екі жарым
Майра жетінші сыныпта оқиды. Сыныпта тоғыз оқушы бар. Ғалия бесінші қабатта тұрады. Түйенің өркеші екеу. Қазақстанда 2,5 пайыз жерді ормандар алып жатыр. Оқушылар бес-бестен бөлінді. Он шақты адам шаңғы теуіп жүр.
Лексикалық тақырып «Денсаулық» туралы кіріспе сөз.
1.Мәтінмен жұмыс.
1. Тыңдалым: (Мұғалімнің дауысымен жазылған мәтінді тыңдау)
Денсаулық
Денсаулық – баға жетпейтін жалғыз ғана асыл дүние. Ол жақсы болу үшін не уақытты, не күш-жігерді, не еңбекті, тіпті барлық дүниені аямай жұмсау керек. Денсаулық адам өміріндегі ең жоғары бағалы дүние болғандықтан, әр адам баласы өз денсаулығына көңіл бөлуі қажет. Әр адам салауатты өмір салтын қалыптастыруы керек. Салауатты өмір салтын қалыптастыру үшін әрқайсысымыздың дене тәрбиесімен айналысуымыз, дұрыс тамақтануымыз, зиянды әрекеттерден аулақ болып, тазалық пен санитария шараларын сақтауымыз керек.
2. Сөздікпен жұмыс. (Жаңа сөздер мағынасы слайд арқылы таныстырылады)
Сөздік:
Дұрыс тамақтану – правильно питаться
Спортпен шұғылдану – заниматься спортом
Зиянды әрекет – вредные привычки
Салауатты өмір салты – здоровый образ жизни
Оқылым:
Мәтінді оқушылар өздері оқып шығады. Сөздік көмегімен аудару Сұрақтарға жауап беру:
Денсаулық деген не?
Денсаулық жақсы болу үшін не істеу керек?
Әр адам нені қалыптастыру керек?
Салауатты өмір салтын қалыптастыру дегенді қалай түсінесіңдер?
Денсаулыққа байланысты қандай мақал-мәтел білесіңдер?
Ү. Сергіту сәті: Наурыз мерекесіне орай наурызкөже дайындау. (ойын)
ҮІ. Топтық жұмыс: «Сан есімге саяхат»
Берілген мәтінді оқып, есептік сан есімді табу.
1-топ
Тісті 3 жастан бастап күткен дұрыс. Күніне 2 рет тазалау керек. 6 айда 1 рет тіс дәрігеріне көрінген жөн. Әр адамда тіс щеткасы екеу болуы керек.
2-топ.
Күніне 8 жасқа дейінгі балалар 11 сағат, ересек балалар 10 сағат, үлкен адамдар 8 сағат ұйықтаулары керек.Ұйықтар алдында бірінші бөлмені желдету қажет.
Есептік сан есімдерді реттік сан есімге айналдырып сөзбен жазу.
Мақал-мәтелдерден жинақтық сан есімдерді табу.
1-топ
1.Алтау ала болса, ауыздағы кетеді. Төртеу түгел болса, төбедегі келеді.
2. Би екеу болса, дау төртеу.
2-топ 1. Атадан алтау туса да,
Басыңа бір жалғыздық түсер.
2.Ағайын алтау, ана біреу.
4. Болжалдық сан есімдермен сөйлемдер құрастыру.
1-топ
Жүз шақты
Қырықтарда
2-топ
Елулерде
Сексен шақты
5.Топтау сан есімді анықтау.
1-топ Олар спорт дүкенінен екі-екіден доп сатып алды. Оның біреуі – футбол добы.
2-топ Жиырма шақты бала спорт үйірмесіне келді. Он-оннан бөлініп баскетбол ойнады.
Диалогті оқу арқылы өзара сөйлесу, бөлшектік сан есімді табу.
1-топ
1) Әсел: Айдар, футбол үйірмесіне неше жыл қатыстың?
Айдар: Үш жарым жыл.
Әсел: Ал қазір қандай үйірмеге барып жүрсің?.
Айдар: Екі жарым жылдан бері домбыра үйірмесіне барып жүрмін.
2) 58,7; 4, 9; 98,86.
2-топ
1) Айгүл: Жер шарының үштен екісін су алып жатыр.
Асан: Ал, үштен бірін құрлық алып жатыр.
Айгүл: Жер шарында неше мұхит бар?
Асан: 4 мұхит бар. 2) 25,6; 5,75; 54,69.
ҮІІ. Тірек сызба арқылы жаңа сабақты бекіту.
ІХ. Сабақты қорытындылау.
Х. Үй тапсырмасы: Сан есім түрлерін пайдалана отырып, денсаулық туралы шағын әңгіме жазу. ХІ. Бағалау.