Қазақ тілі | 9 сынып |
Тақырыбы: | Батаменен ел көгерер |
Мақсаты: | Оқушыларға бата туралы мағлұмат беру, түрлерімен таныстыру,батаның қасиетін ұғындыру. |
Міндеттері: | 1.Оқушылардың ойлау, сөйлеу қабілеттерін шыңдау, белсенділігі мен қызығушылығын арттыру. 2. Батаны өмірде қолдана білуге, бата беріп үйренуге баулу, имандылыққа, салт-дәстүрді дәріптеуге тәрбиелеу. 3. Топ арасында ұйымшылдыққа, айналасындағы адамдарға қол ұшын бере білуге баулу. |
Сабақ типі: | Жаңа білімді меңгерту |
Сабақ түрі: | Аралас сабақ |
Сабақтың әдістері: | Топтастыру, көз жүгірту, топтық тергеу, жедел сұрақтар. |
Сабақтың көрнекілігі: | СТО, суреттер, формат қағаздар, маркерлер, қосымша материалдар |
Күтілетін нәтиже: | Мәтіннің мазмұнын түсінеді, батаны мәнерлеп оқу техникасы жетіледі, қызығушылығы артады, ойын тұжырымдап айта білуге үйренеді, сызба бойынша сөйлемдер құрайды, топ арасында ұйымшылдыққа, айналасындағы адамдарға қол ұшын беруге үйренеді. |
Ұйымдастыру кезеңі |
Мұғалім әрекеті 1.Сыныпта ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру. 2.«Тілек айту тренингі» 3.Топқа бөлу 4.Өзін-өзі бағалау парағы | Оқушы әрекеті 1.Бір-біріне жақсы, игі тілектер айту арқылы сыйластық қасиеттері қалыптасады. 2.Алтын ереже құрады. 3.Топқа бөлінеді. 4. Топ арасынан көшбасшысын анықтау. |
Үй тапсырмасын сұрау. 1.«Автор орындығы». | Оқушылар мәтін бойынша жазғандарын оқиды. |
Қызығушылығын ояту 1.Ойландыратын сұрақтар қою | Оқушылар бір-біріне сұрақтар қояды. |
Білім |
Мұғалім әрекеті 1.«Ой қозғау» | Оқушы әрекеті Топта талқылап, ойларын айтады |
Ребус шешу: асыл сөз | Асыл сөз дегеніміз не? Бата асыл сөз |
Түсіну |
Мұғалім әрекеті 1.«Көз жүгірту» ( түсініксіз сөздердің мағынасын ашу) Бата- благославение Дәм-тұз- хлеб и соль Береке- достаток Мағына-значение Мирас-наследство Ұлттық дәстүр-национальная традиция | Оқушы әрекеті Оқушылар көз жүгіртіп шығады Топта талқылап ойларын айтады. Сөз тіркестерін құрайды |
Бата-ұлтымыз үшін теңдесі жоқ асыл сөз. Ал сөз адамзат тарихындағы құдіретті күш. Халық ақ батадан рухани қуат алады, ол жақсылыққа жол ашады деп сенеді, сондықтан да қазақтар ежелден–ақ қадірлі қариялардан, атақты батыр, билерден, шешендер мен арқалы ақындардан бата алуға құштар болған. | Топта батаның түрлері талқылап ойларын, постерге түсіреді. |
Жигсо әдісі. Мәтінмен жұмыс | Мәтінді топқа түсіндіреді |
Қолдану |
Мұғалім әрекеті «Топтық тергеу» | Оқушы әрекеті 1.Баяндаушы- мазмұндайды, түсіндіреді 2.Сілтемелер кейіпкер туралы әңгімелейді |
Талдау |
Мұғалім әрекеті Сұрақ: бата дегеніміз не? Батаны кімдер береді? Батаны қай кезде береді? Бата туралы не айтасыңдар? | Оқушы әрекеті 1.«Бата- арабтың «фатеке» деген сөзінің қазақша айтылу түрі» Яғни, бата-фатекенің мағынасы: алғыс айту, ақ ниет, ақ тілек білдіру деп топта талқылайды, сұрақтарға жауап береді. |
Жинақтау |
Мұғалім әрекеті Мәтін мазмұны бойынша сұрақтар қойылады Жедел сұрақ РАФТ | Оқушы әрекеті Бата түрлері туралы білетіндерін жазу Топта талқылайды, жауап береді. Батаның қандай пайдасы бар? Отбасыларыңда дастарқан батасы беріле ме? Берілсе оны кім береді? Бата кезінде қандай қимыл жасалады? |
Бағалау |
Мұғалім әрекеті Көшбасшыларының бағалауымен салыстыра отырып, формативті баға қою. Сабақты қорытындылау | Оқушы әрекеті 1.Кері байланыс парағын толтырады. Көшбасшыларды бағалайды, топ мүшелері бір-біріне баға береді. Әр топ бір-біріне сұрақтар қояды |
Үйге тапсырма беру. | 33бет 1-тап батаны оқу, 4 тапсырма, сөздік Өз-өздерін мадақтау «Жарайсың» |
|