kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Азимут бойынша қозғалыс жасауды үйрену

Нажмите, чтобы узнать подробности

Оқушылар азимут бойынша қозғалыс жасауды үйренеді.

 Географиядан алған білімдерін әскери тәрбиемен ұштастыра отырып,  дағдыланады.

Тірек сызбамен жұмыста шығармашылықпен машықтанады.

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Азимут бойынша қозғалыс жасауды үйрену»

ШҚО, Өскемен қаласы әкімдігінің «Өндірістік оқу комбинаты» КММ-нің АӘД пәнінің мұғаліміЖайлаубаев С.Г.



Пән

Алғашқы әскери дайындық

Сыныбы

10 сынып                  

Сабақтың тақырыбы

Азимут бойынша қозғалыс

Мақсаты

Оқушылар азимут бойынша қозғалыс жасауды үйренеді.

Географиядан алған білімдерін әскери тәрбиемен ұштастыра отырып, дағдыланады.

Тірек сызбамен жұмыста шығармашылықпен машықтанады.


Күтілетін нәтиже

Бірлесіп жұмыс жасау нәтижесінде оқушылар шағын топтағы жұмыс өнімін көрсете алады, қорытынды шығарады.

Керекті жабдықтар

Жергілікті жердің картасы, топографиялық карта сызбасы, дидактикалық үлестірмелі кестелер. Интерактивтік тақта,  слайдтар,  қосымша деректер.Үлестірме парақтар;Бағалау парағы. Құлабыз.

Әдісі:

ОЖТ(оқытудын жаңа тәсілдері): жеке және ұжымдық жұмыс, жеке өздері жұмыстанып,алған білімдері бойынша топпен бөліседі. ой толғау   

АКТ: интерактивті тақта, видео көрсетілім, флифчарт

ОБжК: (оқытуды басқару  және көшбасшылық): таныстырылымды қорғау

ОҮБ: (формативті, сумативті)

Дарынды және талантты  балаларды оқыту: Талантты оқушылардың сыни ойлауын дамыту мақсатында  Ойланатын сұрақтар қою                                                                             

СТО:    Рефлексия  Бүгін маған ....ұнады,    өзіме ........ ала алдым.

Оқушылардың жас ерекшелігіне сәйкес оқыту мен оқу.

Сабақ барысы

Сабақ кезендері

Мұғалім әрекеті

Оқушы әрекеті

Кіріспе

Психологиялық тренинг       Сәлемдесу

Жағымды ахуал «Комплимент» ойыны оқушылар қол ұстасып, шеңбер болып тұрады. Содан кейін көршісіне қарап, жағымды, мақтау сөздер айтады. Көршісі ризашылығын білдіріп, өзінің мақтауын келесі көршісіне айтады. Ойын осылайша шеңбер бойынша жалғаса береді.

Топқа бөлу (сандар арқылы)

Үй тапсырмасы: Үй тапсырмасын тексеру

«Кезбе тілші» әдісі бойынша дайындалған сұрақтарға және «Сен - маған, мен - саған» ойыны. Топтар бір - біріне өткен тақырып бойынша 5 сұрақтан қояды, жауап береді. Үй тапсырмасын тексеру (өткен тақырыпты қайталау) 8 мин.

  1. Әскери топография нені зерделейді?

  2. Топографиялық жергілікті жер элементтерін атаңдар?

  3. Жергілікті жерде бағдарлану нені білдіреді?

  4. Таңдалып алынған бағдарлар қандай талаптарды қанағаттандыра алуы қажет?

  5. - Көкжиек тұсын күндіз және түнде анықтаудың қандай тәсілдері бар?


Оқушылар амандасады,

 

2 топқа бөлінеді.

Бағалау парағы таратылады, топ басшысын сайлап, параққа аты-жөндерін толтырады

 

Үй тапсырмасы бойынша сұрақтарға жауап береді Өткен  тақырыптары бойынша өз ойларын ортаға салады, ізденеді.Бағалау парағына баға қойып отырады.

Тұсаукесер

Қызығушылықты ояту.  

 (Видео жазбадан  азимут бойынша қозғалыс көрсетіледі)

Азимут туралы түсінік.

  Сабақтың тақырыбын, мақсатын айтады;

Негізгі бөлім

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сергіту сәті

Әр топқа тапсырма бөліп беріледі.

І топқа «Азимут деген не?, Магниттік азимуттың ақиқат азимуттан айырмашылығы қандай?» деген сұраққа жауап беру,постер қорғау.

             

Мәтін

ия

жоқ

Азимут дегеніміз – берілген нүкте арқылы өтетін, меридианның солтүстік бағытынан сағат меңзері жүрісімен зат бағытына дейін өлшенетін көлденең бұрыш

ия


Егерде өлшеу ақиқат меридиан қатынасында жүргізілсе, онда ақиқат азимуты (М), ал магниттік меридиан қатынасында жүргізілсе, онда магниттік азимут (А) болып табылады. Магниттік меридианды жергілікті жерде бос ілінген магнит меңзері еркін көрсетеді


жоқ

 

 ІІ топқа. Түзу және кері азимутқа анықтама беріңдер.

Азимут бойынша қозғалыс үшін қандай мәліметтер керек?

Концептуалдық кесте толтыру.

Мәтін

ия

жоқ

Кері азимут – ол жергілікті заттар тұрған нүктеге беттелуі: түзу азимуттан ол 180град айырмашылығы бар. Бұл шама түзу азимутқа қосылады, егерде түзу азимут 180градустан кіші болса алынады.


 ия


Құлабызды бағытталған қалпында ұстап, қақпақты бұрап, ойықты-қарауылды берілген бағытта нысана бойынша кезейді (құлабыздың нысана бойын затқа сыйыстыру көзқарасты көп қайтара нысана бойын затқа кейін ауыстырумен қол жеткізіледі) осылай кері азимут анықталады, яғни жергілікті жерде өзінің тұрған нүктесінен, қандай болмасын, басқа нүктеге азимуттың бағытталуы.



жоқ, кері емес,түзу азимут анықталады.

 

(Талантты және дарынды оқушылардың білім алуын арттыруда «Нағыз құзыреттілікті қалыптастыру» идеясын  жүзеге асыру.)



Қабілеті төмен оқушылармен жұмыс.




Топтар қойылған сұрақтар бойынша топта жұмыстанады.

1. Әр топ мүшесі өзіне берілген тапсырма бойынша жауап береді;

Топ басшысы сәйкес бағаларын бағалау парағына түсіреді;

2. Топта  оқушылар өзара ынтымақтастықта жұмыстанады;

Топта көшбасшыны, белсенді оқушыны, ұсынысты дайындап барлық оқушылар алдында айта отырып формативті бағаларын береді;

 

 

 

 

 

 

 




















Жекелеген оқушы жұмыстанады

Білімді бекіту

Азимут бойынша жылжу дегеніміз не?

Азимут бойынша жылжудың мәні – құлабыз көмегімен жергілікті жерде берілген азимут бойынша керекті бағыт таба білуден, жылжуда осы бағытты ұстап белгіленген пунктке шығудан тұрады.

Азимут бойынша қозғалыс мәліметтері

Маршруттың учаскесі

Магниттік азимут,

градустар

Жұп адымдығы қашықтық

Сарай - мұнара

80

610

Мұнара қорған

88

580

Қорған – жеке тұрған ағаш

78

550


Сынып оқушылары сұрақтарға мейілінше тез жауап береді, топ басшысы топ мүшелерін балайды.

Қорытынды

 

 

 

 

 

 

 

 

 







Үй тапсырмасы:




10 сынып. АӘД оқулығы. Азимут бойынша қозғалысты оқып, мазмұндау.

Кері байланыс    бүгінгі сабақта алған білім туралы

Кері  байланыс

Бүгінгі сабақтан    маған_____________________________ ұнады.

 

Мен бүгін_____________________________туралы  өзіме қажетін алдым.

 

Аты-жөніңіз__________________________________    

 

Бағалау.

 

























Сабақты пысықтау үшін, топтар бірін-бірі бағалайды


АӘД пәнінің мұғалімі: __________________________Жайлаубаев С.Г


Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Всем учителям

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 10 класс

Скачать
Азимут бойынша қозғалыс жасауды үйрену

Автор: Жайлаубаев Сейлгумар Газизович

Дата: 17.02.2017

Номер свидетельства: 392836


Получите в подарок сайт учителя

Видеоуроки для учителей

Курсы для учителей

Распродажа видеоуроков!
ПОЛУЧИТЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО МГНОВЕННО

Добавить свою работу

* Свидетельство о публикации выдается БЕСПЛАТНО, СРАЗУ же после добавления Вами Вашей работы на сайт

Удобный поиск материалов для учителей

Ваш личный кабинет
Проверка свидетельства