Ауызекі с?йлеу стилі. Ауызекі с?йлеу стилі туралы т?сінік
Ауызекі с?йлеу стилі. Ауызекі с?йлеу стилі туралы т?сінік
.
1) о?ушылар?а ауызекі стиль жайлы т?сінік беру, мысалдармен бекіту; 2) о?ушыларды? теориялы? білімдерін практикалы? ж?мыстармен ?штастыру, лексикалы? білімдерін толы?тыру, сауатты жазу?а т?селдіру; 3) ана тіліні? ?те оралымды, бейнелі, бай тіл екендігін т?сіндіру.
Саба?ты? т?рі: жа?а саба?ты ме?герту
Саба?ты? ?діс-т?сілдері: баяндау, с?ра?-жауап, ??гімелеу, талдау
Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Просмотр содержимого документа
«Ауызекі с?йлеу стилі. Ауызекі с?йлеу стилі туралы т?сінік »
Шәкәрім атындағы облыстық дарынды балаларға арналған үш тілде оқытатын мамандандырылған
мектептің қазақ тілі, әдебиеті пәндері мұғалімі А. Бекқасымов
Семей қаласы
Пәні: қазақ тілі
Сыныбы: 9 «Б»
Тақырып:Ауызекі сөйлеу стилі. Ауызекі сөйлеу стилі туралы түсінік
Сабақтың мақсаттары:
1)оқушыларға ауызекі стиль жайлы түсінік беру, мысалдармен бекіту; 2) оқушылардың теориялық білімдерін практикалық жұмыстармен ұштастыру, лексикалық білімдерін толықтыру, сауатты жазуға төселдіру; 3) ана тілінің өте оралымды, бейнелі, бай тіл екендігін түсіндіру.
Сабақтың түрі: жаңа сабақты меңгерту
Сабақтың әдіс-тәсілдері: баяндау, сұрақ-жауап, әңгімелеу, талдау
Көрнекіліктер: мәтіндер, карточкалар, сызбалар, интербелсенді тақта арқылы көрсетілетін сызба-нұсқалар
Пәнаралық байланыс: әдебиет, тарих
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру
Қазақ әдеби тілінің (құрамындағы) стильдері
* Сұрақ - жауап:
1. Тіл қалай қалыптасады?
(сөйлеу арқылы қалыптасады және сөйлеу арқылы көрінеді, танылады; сөйлеудің материалдық көрінісі – лебіз)
2. Кісі пікір айтуды – лебізді қалай құрайды№
(тіршілік мақсатына, соған бағынышты коммуникативтік мақсатына сай құрайды)
3. Тілдің коммуникативтік мақсатқа сай құрылған көріністері?
(стиль деп сараланады)
4. Қазақ тіліндегі стильдер?
(көп стильден құралады; әр стильдің лексикалық құрамында, морфологиялық, синтаксистік құрылымында өз ерекшеліктері болады; әр стильде норма ұстанымы ретінде көрінетін ерекшеліктері бар; тілді меңгеру, сауатты, жетік жұмсау лебізді стильдік бағытқа сай құрып сөйлеуге байланысты)
5. Тілдесу үстінде қойылатын талаптар?
(коммуникативтік талаптар деп аталады)
6. Қазақ тіліндегі стильдер?
( ауызекі сөйлеу; көркем әдебиет; ресми іс қағаздар; публицистикалық; ғылыми стильдер)
* Көркем шығармалармен жұмыс
ІІІ. Жаңа сабақ
Ауызекі сөйлеу стилі. Ауызекі сөйлеу стилі туралы түсінік
Түсіндіру. Мағлұмат беру.
Стильдің бір тармағы. Адам өз ортасымен күнделікті түрлі қарым-қатынаста болады. Сол арқылы тіршілік жасайды, білім, тәжірибе жинайды, жетіледі. Ал қарым-қатынас тілдесу арқылы жүзеге асады. Ауызекі сөз ерекше сипатта құрылады. Ол ауызекі сөйлеу стилі деп аталады.
1. Ауызекі сөйлеу қалай іске асады?
---Бетпе-бет кездескенде.
2. Ауызекі сөйлеу неге қызмет етеді?
---Пікірлесуге, ой бөлісу әрекеттеріне.
3. Сөз қалай құрылады?
---Ықшам құрылады.
---Эмоциялы болып келеді.
---Арнайы мәнермен айтылады.
4. Ауызекі тілге ерекшелік беретін лексикалық тұлғалар. Олар?
---Жергілікті сөздер (кәсіби, диалект).
---Қарапайым сөздер (күнделікті).
---Көркем сөздер (теңеу, алмастыру,т.б.)
5. Сөйлемдер қалай құрылады?
---Сұраулы сөйлемдер көп болады.
---Толымсыз болып келеді.
--- «Келмегенде ше!», «Көргенде қандай!» сияқты үлгіде құрылуы қайталанады.
--- Қысқарып құрылған (ап-алып, барғам-барғанмын) сөздер көп кездеседі.
ІV. Жаттығулар
14-жаттығу. Мәтінді оқу, диалог стилін анықтау.
Толымсыз сөйлемдерді табу, толымсыз болу себебін түсіндіру.
* Ауызекі стиль.
! Жетелеу сұрақтары: 1. «Тұңғышбаевскиймін де» деген сөз не үшін қолданылған деп ойлайсың?
/сөз иесінің лебізіне қуақылық сарын беру/ ; ары қарайғылар да...
15-жаттығу.
әйдәй - одағай, эмоцияны білдіріп тұр
қызды-қызды болып жатыр екен - ауызекі сөйлеуге бейім құрылған баяндауыш
тілім байланды - ауызекі сөйлеуге тән қолданыс әрі эмоцияны білдіріп тұр
Тани кеттім.
- Әбдірахман ғой, - дедім.
- Әбдірахманың кім?
***
- Иә, әлгі учитель баласы ма?
- Иә.
Бұлар - толымсыз, әр тарап сөздер.
16-жаттығу.
1. Стилін талдау.
2. Қарамен берілген сөйлемдерден а/і с. с/не тән белгіні табу
3. Күлзипа бейнесін өз сөздерімен жазу.
V. Бекіту
Тақырып бойынша бірнеше сұрақтар қою.
VІ. Үйге тапсырма беру
§3, §4 ; 17 - жаттығу
Қосымша /өздік ізденіс/ тапсырма: Көркем шығармалардан /М.Әуезов. «Абай жолы» р-э. ауызекі стиль түріне мысалдар теріп жазу: карточка /