Пән | Қазақ тілі | Сынып | 4 сынып | Күні 27.01.2016 |
Тақырыбы: | Қазақстанның табиғат байлығы |
Мақсаты: | Тақырып бойынша белсендік сөздік қорды меңгерту, Қазақстанның табиғаты туралы айта алуға , көптік жалғауын орынды қолдануға үйрету. |
Күтілетін нәтиже: | 1.Мен жаңа сөздерді меңгере аламын,оларды қолдана аламын. 2.Мен лексикалық, грамматикалық материалды түсінемін. 3.Мен мәтін бойынша сұрақтар қоя аламын, сұрақтарға жауап бере аламын. |
Сабақта қолданылатын әдіс-тәсілдер: | Әңгімелеу, сөйлемдер құрау, сұрақ-жауап, деңгейлік тапсырмалар, адасқан сөздер, постер,кластер, бес жолды өлең
|
Жұмыс түрлері: | Бірлескен,жұптық,топтық, жеке |
Қолданылған модульдер: | Оқыту мен оқытудағы жаңа тәсілдер,сыни тұрғыдан ойлауға үйрету,оқушылардың жас ерекшелектеріне сәйкес оқыту және оқу, АҚТ,оқытуды басқару, оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау |
Ресурстар | Жануарлар, аңдар, құстар мен балықтардың суреттері, әр топқа берілетін тапсырмалар, ағаш пен түрлі-түсті жапырақтардың суреттері |
Сабақ кезеңдері | Тапсырмалар мен сұрақтар | Мұғалімнің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау түрі |
Ұйымдастыру кезеңі | Оқушылармен амандасу.Олардың назарларын сабаққа аударту Шаттық шеңбері Тұрған бойында үш топқа бөлінеді | Мұғалім оқушылармен амандасады . -Сәлеметсіңдер ме! -Қалдарыңыз қалай? -Мен сендерді шаттық шеңберге шақырамын. Қайырлы таң досым! Қайыры күн болсын! Жеті күннің әр кезі, Сәттілікке толсын. Біздің алар бағамыз, Кілең бестік болсын! Мұғалім балаларды үш топқа бөледі 1 –ші топ «Табиғат» 2 –ші топ «Тау» 3-ші топ «Теңіз» | Оқушылар мұғаліммен амандасып шаттық шеңберге тұрады. Оқушылар сөздерін айтып,іс-қимылдарды орындайды. Оқушылар сөздерді айтып,топтарға бөлінеді | |
| Оқушыларды сабаққа бейімдеу | Мұғалім сұрақтар қояды: -Қазір жылдың қай мезгілі? -Қазір қай ай? -Қаңтардың нешесі? -Бүгін аптаның қай күні? | Оқушылар сұрақтарға жауап береді | |
Үй жұмысын тексеру | 61 бет.6- тап. Сұрақтарға жауап жаз. Сиқырлы қорап әдісі. | Мұғалім оқушыларға сұрақтарды оқып жауап беруге ұсынады. | Оқушылар кезек-кезекпен сұрақтарды оқиды жауап береді | Бес саусақ әдісі |
Жаңа сабақ Бірлескен жеке | Оқушылармен бірлесе сабақтың тақырыбы мен мақсатын ашу. «Адасқан сөздер» әдісі. | Мұғалім оқушылардың назарларын тақтаға аудартады. Сөйлемді дұрыс құрастырып сабақтың тақырыбын ашуға ұсынады. Сұрақтар қойылады: -Сабақтың тақырыбы қалай аталады? -Қалай аударамыз? -Табиғатқа нелер жатады? -Сабақта не туралы сөйлесеміз? -Сабақта не істейміз? | Оқушылар буындарды дұрыс құрастырады. Сабақтың тақырыбын оқиды. Сұрақтарға жауап береді. | Мұғалім балаларды мақтайды |
Бірлескен жұптық | Жаңа сөздермен жұмыс | Мұғалім жаңа сөздерді оқиды, аударады. | Оқушылар сөздерді жұп-жұбымен оқып аударады. | Мұғалім балаларды мақтайды |
Бірлескен, топтық | Берілген сөздерді көпше түрінде жазу. 1.Тау, өзен,көл 2.Орман,теңіз,балық, 3.Аң, ағаш,жануар | Мұғалім топтарға сөздерді көпше түрінде жазуға ұсынады | Оқушылар сөздерді көпше түрінде жазады | Оқушылар бір-бірінің дәптерлерін тексереді, баға қояды |
Бірлескен, жеке жұмыс жұмыс | Мәтінді тыңдау 67 бет.2-тапсырма Мәтінді дауыстап, жұп-жұбымен оқиды. | Мұғалім мәтінді оқиды, дауыстап оқытқызады. -Мәтінді түсіну үшін жұп-жұбымен оқып аударамыз. Сұрақ қояды: -Мәтінде не туралы айтылған? | Оқушылар мәтінді тыңдайды, дауыстап оқиды,жұп-жұбымен оқып аударады. Сұраққа жауап береді. | Мұғалім бала ларды мақтай ды |
Топтық жұмыс | «Сұрақ –жауап» әдісі.Топтар мәтін бойынша бір-біріне сұрақтар қояды, сұрақтарға жауап береді | Мұғалім топтарға мәтін бойынша сұрақтар құрастыруға, сұрақтарға жауап беруге ұсынады | Оқушылар мәтін бойынша бір-біріне сұрақтар қояды, сұрақтарға жауап береді | Топтар бір-бірін қол белгісімен бағалайды |
| Сергіту сәті (Шырша) | | Оқушылар сергіту сәтін орындайды | |
Жеке жұмыс | АВС деңгейдегі оқушыларға жеке тапсырмалар беру. І деңгей. Толықтырып жаз ІІ деңгей. Тапсырманы толықтырып жаз ІІІ деңгей. Сұраққа жауап бер | Мұғалім АВС деңгейдегі оқушыларға тапсырмалар ұсынады. -Балалар, егер тапсырмада қате болмаса өзіңізге 5 қоясыз, егер тапсырмада бір қате болса 4 қоясыз, егер тапсырмада екі қате болса 3 қоясыз. | Оқушылар тапсырмаларды орындайды. | Оқушылар өздерін бағалайды |
Топтық жұмыс | Кластер (табиғат), Бес жолды өлең (аң) Постер(табиғат) жасау (суреттер мен қағаз) | Мұғалім: -Балалар, қазір біз постер,кластер,бес жолды өлең жасаймыз.Ол үшін не істейміз? -Дұрыс , бағалау критерийлерін жасаймыз. -Как будем оценивать? -Что будем оценивать? -Как должы быть сделаны работы? - Давайте сравним,ваши критерий с моими. -Енді, бағаларға қараймыз, топтар қалай жұмыс істегендеріне ортақ баға қоямыз. | Оқушылар постер,кластерді жасайды қорғайды,бес жолды өлеңді оқиды жасайды,қорғады. | Топтар бір-бірінің жұмыстарын бағалайды |
Сабақты бекіту | Сұрақ- жауап әдісі бойынша | Мұғалім сұрақтар қояды: -Бүгінгі сабақтың тақырыбы қалай аталды ? -Қазақстанда нелер бар? -Қандай теңіздер бар? -Қандай таулар бар? -Қандай өзендер бар? | Оқушылар сұрақтарға жауап береді. | |
Кері байланыс | «Ағаш» әдісі бойынша кері байланыс жасау | Түрлі түсті жапырақтар таратады. | Оқушылар жапырақтың түсі арқылы сабақта не түсінгенін көрсетеді. | |
Үй жұмысы | 68 бет.4 т. Сөйлесуді оқып, аудару, сөздер | | | |
Сабақты қорыту Бағалау | | Оқушыларды бесенділіктеріне қарай бағалау | | |