Тақырыбы:
( 7 класс)
Сабақтың тақырыбы: Адамның қасиеттері туралы мақал-мәтелдер
Мақсаты: а)Оқушылардың халық ауыз әдебиеті тақырыбы бойынша алған білімдерін тексеру. Мақал – мәтелдердің, ертегілердің тақырыптарын игергендігін байқау.
ә) Оқушылардың ізденушілігін арттыра отырып, шығармашылығын дамыту.
б) Қазақ халқының ауыз әдебиетінің құндылығын қастерлеп, оны бағалай білуге тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: Жарыс сабағы
Сабақтың әдісі: Түрлендіріп өту әдісі және ойын элементтерін пайдалану.
Сабақтың көрнекілігі: кесте, үлестірмелі қағаздар
Сабақтың барысы
I Ұйымдастыру бөлімі
Сәлемдесу
Түгелдеу
II Үй жұмысын тексеру
«Толағай» ертегісін топпен айтып беру.
Мұғалімнің сөзі:
Балалар, бүгінгі сабақ жарыс ретінде өтеді, сол үшін мен сіздерді өткен сабақта топқа бөліп, тапсырмалар бердім.
А)1-топтың аты «Достық» топтың жетекшісі «Көгершін» белгісі.
Б)2-топтың аты «Жолдастық» топтың жетекшісі «Сұңқар» белгісі.
Ойынның бөлімімен таныстырып кету
I бөлім «Кім көп біледі» (Сауалнама)
II бөлім «Тіл – өнер» Мақал-мәтелдердің екінші саңарын
құрастыру
III бөлім «Сөзжұмбақ» шешуі
IV бөлім «Тапқырлық» жетекшілердің сайысы
V бөлім «Іздеген жетер мұратқа»
Сайыс бастамас алдында жаңа сөздермен таныса кетейік және мақал мен мәтелдердің ережесін еске түсіріп, қайталайық.
Сөздік
Халық даналығы - народная мудрость
Ынтымақ - согласие
Жан дүние - душа
Тыныс тіршілігі - существование
Мақал - құрылысы жағынан екі бөлімді. Мысалы: Батыр туса ел ырысы, жаңбыр жауса-жер ырысы.
Мәтел – көбіне бір бөлімді болып келеді. Мысалы: Суға кеткен тал қармайды. Кесте бойынша жұмыстану.
Өмір, жаңа дүние, тыныс-тіршілік |
0
I бөлім: «Кім көп біледі?»
1 Ертегілер дегеніміз не?
2 Ертегілер қалай тараған?
3 Ертегілер неше топқа бөлінеді?
4 Қазақ халқының ауыз әдебиетінің түрлерін атаңыз
5 Төрт түлік малдың иесін атаңыз?
6 «Қыс» өленін кім жазған?
7 М.Жұмабаевтың қандай өлеңін жаттадық?
8 Портретпен жұмыс (А.Құнанбаев, Ы.Алтынсарин, Ш. Уәлиханов) осылар туралы қысқаша ауызша мәлімет айту.
9 «Әке мен бала» әңгімесін кім жазған?
10 Мақал-мәтелдер әдебиеттің қай түріне жатады? Қай топ сұраққа көп жауап берді, соған ұпай беремін.
II бөлім: «Тіл-өнері»
Оқушылар үйден әзірлеп келген мақал-мәтелдерін, бір-біріне қойып екінші сыңарын тапты.
«Достық» тобының мақал-мәтелдері
1 Ағаш тамырымен, адам досымен мықты.
2 Досы жоқ адам –тұзы жоқ тағам.
3 Тар жерде табысқан –кең жерде келіседі.
4 Жаман жолдастан жақсы дұшпан артық.
5 Сөздің көркі мақал, Жүздің көркі сақал.
«Жолдастық» тобының мақал-мәтелдері
1 Шешендік күші – шындық.
2 Аз сөйлесең де саз сөйле.
3 Тіл қылыштан өткір.
4 «Көрдім» деген көп сөз,
«Көрмедім» деген аз сөз.
5 Аңдамай сөйлеген ауырмай өледі.
III бөлім «Сөзжұмбақ» Оқушылардың әзірлеген сөзжұмбақтардын бір-біріне берін, шешуі.
IV бөлім «Тапқырлық» Топтың жетекшілері тақтаға шығып, фонетикалық талдауын орындайды. Берілген сөйлемнен әсіресе мақал-мәтелдерге жасырыңқы сөзге талдауын жасау.
Күш – білімде, білім- кітапхана.
А.б б.б а.б
Білім де 3буын, 7 әріп, 7дыбыс.
Б- дауыссыз, ұяң
І- дауысты, жіңішке, қысаң, езулік
Л-дауыссыз, үнді
І- дауысты, жіңішке, қысаң, езулік
М- дауыссыз, үнді
А.б б.б а.б
Кітапта 3 буын, 8 әріп, 8дыбыс
К- дауыссыз, қатаң
І- дауысты, жіңішке, қысаң, езулік
Т- дауыссыз, қатаң
А- дауысты, жуан, ашық, езулік
П- дауыссыз, қатаң
Т- дауыссыз, қатаң
А- дауысты, жуан, ашық, езулік
Мақал-мәтелдердің орыс тіліндегі баламасын тауып айтып, жаттап алыңдар.
1 Балықшы балықшыны алыстан көреді.
Рыбак рыбака видит из далека.
2 Ердің атын еңбек шығарады.
Человек прославляет труд.
3 Аз болса да,саз болсын.
Лучше меньше, да лучше.
4 Темірді қызған кезде соқ.
Куй железо, пока горячо.
5 Өлгеніңше үйрен.
Век живи, век учись.
6 Көз қорсақ, қол батыр.
Глаза боятся, руки делают.
7 Еңбек етсең- емерсің.
Кто не работает- тот не ест.
8 Біреуге ор қазба, өзің түресің.
Не рой другому яму- сам упадешь.
9 Не етсең, соны орарсың.
Что посеешь, то и пожнешь.
Әр тапсырманы дұрыс оырндаған топ тиелі ұпай жинап, келесі бекетке жолдама алады..
Ү бөлім: «Іздеген жетер мұратқа» Мақал мәтелдің қай тақырыпқа жататынын анықтап және идеясын түсіндіру№
1. Ерлік бірлікте емес, жүректе.
2. Көз қорқақ, қол- батыр.
3. Өнерлі өрге жүзеді.
4. Кітап- алтын қазына.
5. Білім арзан, білу қымбат.
6. Ырыс алды- ыңтымақ.
7. Бірлік болмай, тірлік болмас.
8. Оқу- инемен құдық қазғандай.
9. Ашу- дұшпан, ақыл- дос.
10. Кекшіл болма, көпшіл бол.
Қорытыңды: Ұпай санын санап, бағаларын қою.
Үйге тапсырма беру: 1. Балалар, алда қандай мейрам келе жатыр? Соған байланысты 5 мақал- мәтел жаттап келу. (Бірлік, ынтымақ, сыйластық).