Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Адам құқығы мен бостандығы | Мектеп: «№49 ЖОББОМ» КММ |
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: Серікболатқызы Сая |
Сынып: 9 | Қатысқандар: | Қатыспағандар: |
Сабақтың тақырыбы | Бала құқығы - асыл қазына |
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | Т/А. 9.1.1.1. мәтін мазмұны бойынша дайындалған сұрақтарға болжаммен жауап беру, тұпнұсқамен салыстыру; Ж.9.3.4.1. эссе құрылымы мен даму желісін сақтап, көтерілген мәселе бойынша екіжақты пікірді немесе жағдаятты талқылау, біреуіне таңдау жасап, өз ойын дәлелдеп жазу (аргументативті эссе). |
Сабақ мақсаттары | Барлық оқушылар орындай алады: «Бала құқығы - асыл қазына» мәтінінің мазмұны бойынша дайындалған сұрақтарға болжаммен жауап беру, тұпнұсқамен салыстыру; «Адам құқығы, бала құқығын қорғаудан басталады» тақырыбында эссе құрылымы мен даму желісін сақтайды, көтерілген мәселе бойынша жағдаятты талқылайды, өз ойын дәлелдеп аргументативті эссе жазады. |
Оқушылардың көпшілігі орындай алады: «Бала құқығының қорғалмауына байланысты қоғамдағы әділетсіздіктер» тақырыбында шынайы өмірмен байланыстырып жағдаяттық сұрақтар құрастырады. |
Кейбір оқушылар орындай алады: Даму желісін сақтап мәтін құрастырады, пікір білдіреді, өмірмен байланыстырады. |
Бағалау критерийі | Дайындалған сұрақтарға болжаммен жауап береді; Түпнұсқамен салыстырады; Эссе құрылымы мен даму желісін сақтап, көтерілген мәселе бойынша жағдаятты талқылап, өз ойын дәлелдеп аргументативті эссе жазады. Жағдаяттық сұрақтар құрастырады; Даму желісін сақтап мәтін құрастырады, пікір білдіреді, өмірмен байланыстырады. |
Тілдік мақсаттар | Оқушылар орындай алады: Түпнұсқамен салыстырады, эссе құрылымын сақтай отырып аргументативті эссе жазады. |
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: Құқық, заң, бостандық, тәртіп, Конвенция т.б. |
Диалог құруға/шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер: |
Талқылауға арналған сұрақтар: Бала өз құқын қалай қорғай алады? Бала құқығы қалай қорғалуда? Бала құқығын қорғаудағы заңдылықтар. |
Не себепті деп ойлайсыздар? Бала құқығын қорғау туралы заң не себепті қажет? |
Құндылықтарға баулу | Өз құқықтарын толық пайдалана білетін сауатты ұрпақ тәрбиелеу. |
Пәнаралық байланыс | Адам. Қоғам. Құқық. |
Алдыңғы оқу | Бала құқығы туралы заң жобасы бар екендігін, конвенцияның жүзеге асырылып жатқандығын біледі. |
Жоспар |
Жоспарланған уақыт | Жоспарланған жаттығу түрлері | Ресурстар |
Сабақтың Басы 7 мин 2 мин 3мин 2мин | Ұйымдастыру кезеңі: Психологиялық ахуал туғызу: «Жемістер салаты» тренингі Топқа бөлу. 1-топ «Құқық» тобы. 2-топ «Заң» тобы. 3-топ. «Тәртіп» тобы «Суреттер арқылы болжау» әдісі Оқушылар, слайдта көрсетілген суреттерге қарап қандай ой түйдіңдер? Сабақтың мақсаты мен бағалау критерийлерімен таныстыру. | Топқа бөлу Интербелсенді тақта |
Сабақтың ортасы 25 мин 10 мин 15 мин | 1-тапсырма. Ж.ТЖ. «А Ә Б В» әдісі. «Бала құқығы мен бостандығы» тыңдалған мәтін бойынша әр топқа 3 сұрақтан беріледі. Сұрақтардың жауап нұсқалары А, Ә, Б және В карточкаларына салынады. Әр топ дұрыс жауапты таңдап алады. Дұрыс жауаптары таңдалғаннан кейін түпнұсқамен салыстыру үшін, мәтін екінші рет тыңдалады. «Бала құқығының қорғалмауына байланысты қоғамдағы әділетсіздіктер» тақырыбында шынайы өмірмен байланыстырып жағдаяттық сұрақтар құрастыр. /көпшілігіне/ Дескриптор: ҚБ. Бағалау парақшасы 2-тапсырма. Ж. «Шығармашылық минуты» әдісі «Сен өз құқығыңды қорғай аласың ба, оны қандай негіздерге сүйене отырып дәлелдейсің?» тақырыбында пікірталас сұрағы беріліп, жалпы сынып талқылау жұмысын жүргізеді. Талқылау жұмысынан кейін «Адам құқығы, бала құқығын қорғаудан басталады» тақырыбында аргументативті эссе жазады. Дескриптор: Тақырыпқа байланысты сұраққа жауап береді; Эссе құрылымын сақтап мәтін жазады; Өз ойын дәлелдейді; Жағдаятты талқылап жазады; Пікір білдіреді, өмірмен байланыстырады. ҚБ. «Қылқалам» әдісі | Тақта, маркер, бор Интербелсенді тақта https://www.youtube.com/watch?v=FOWqC4-1IeQ Маркер, постер, бағалау парақшасы, стикер |
Сабақтың соңы 7 мин 5 мин 2 мин | 3-тапсырма. «515» әдісі «Бала құқығы – асыл қазына» тақырыбына қатысты 5 минуттың ішінде 15 сөз немесе сөз тіркесін жазыңыздар. Рефлексия «SWOT»-әдісі | |
Қосымша мәлімет |
Саралау – оқушыға мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілетті оқушыға тапсырманы қалай түрлендіресіз? | Бағалау – оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз? | Пәнаралық байланыс – денсаулық және қауіпсіздік, АКТ-мен байланыс. Құндылықтармен байланыс (тәрбие элементі) |
| | |
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаты мен оқу міндеттері орындалды ма, қолжетімді болды ма? Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқу мақсатына қол жеткізбеген болса неліктен деп ойлайсыз? Сабақ қалай және қандай деңгейде өтті? Жоспарланған саралау дұрыс іске асты ма? (тапсырмалар сәйкес болды ма?) Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма, неліктен? Осы жоспарға қандай өзгеріс енгіземін және неге? | | |
Жалпы бағалау Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты): 1. 2. Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1. 2. Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет? |