Біздің сыртқы сезім дейтініміз не үшін керек ? Бізді бірдемеге сүйреу , не бірдемеден бездіру үшін керегін еске түсіру ме ? Ол бізді сақтандыру не көтермелеу үшін керек .
ІІ топ
Көңіліміз ше ? Бізді оятып , іске тарту үшін керек . Ойымыз ше ? Ол амалды сақтап тұру үшін керек .
ІІІ топ
Сонымен , осы тіршілікке құрал болған сипаттардың біраз керегі - өз игілігіміз үшін , жер үстінде өмір жасымыз ұзақ болу үшін екен .
Адам қанша өзін - өзі дәріптегенімен , алдымен өмірге, тіршілікке тырмысады , оның рухын бар десек , ол «рух» тіршілік ыңғайына түсуге құрал болу үшін берілген деп білу керек .
6 . Ілік септігіндегі тұрған белгісіздік есімдігін табыңыз .
А) кімсіздер
ә) әлдененің
б) бұған
Қорытындылау :
Белгісіздік
есімдігі
біреу
бірдеме
кейбіреу
әлдекім
кейбіреу
Білімдерін бағалау : Оқушылардың білімдерін бағалаймын .
Үйге тапсырма : 111 – жаттығу .
Сабақ № 38 Сыныбы – 6 Күні _______
Сабақтың тақырыбы : Топтау сан есім
Бөлшектік сан есім
Сабақтың мақсаты :
Білімділігі : Оқушылардың шығармашылықпен жұмыс істеуіне ықпал ету.Ойлау шеберлігін сөйлеу мәденеиетін арттыру
Дамытушылығы: Түрлі әдістерді пайдалана отырып балаларды тапқырлық,жылдамдық,есте сақтау қабілеттерін арттыру.Сөйлеу тілін жетілдіріп,шешендік өнерге баулу.
Тәрбиелілігі :
Тәрбиелік мәні бар мысалдар келтіре отырып оқушыларды елін,жерін Отанын сүюге тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: аралас сабақ
Сабақтың әдісі: сұрақ-жауап,іздену
Сабақтың көрнекілігі: плакат,кеспе қағаздар
Сабақтың барысы:
Ұйымдастыру: Оқушыларды ұйымдастыру.
Сабаққа дайындығын тексеру.
Үй тапсырмасын
тексеру: Кеспе қағаздарды үлестіріп,жауап талап етемін.
1.Сан есім дегеніміз не?
2.Сан есім мағынасына қарай нешеге бөлінеді?
3.Сан есім құрамына қарай нешеге бөлінеді?
4.Дара сан есім дегеніміз не?
5.Күрделі сан есім дегеніміз не?
6.Есептік сан есім дегеніміз не?
7.Реттік сан есім қандай сұраққа жауап береді?
8Болжалдық сан есім дегеніміз не ?
9 Болжалдық сан есім қалай жасалады ?
10 .Болжалдық сан есімге жұрнақтың қандай
түрлері жалғанады ?
Жаңа сабақ: Топтау сан есім
Топтау сан есімдер заттың санын жекелеп емес , топтап көрсетеді де нешеден ? қаншадан ? деген сұрақтарға жауап береді . топтау сан есімдер дара сан есімдер мен қосарланған сан есімдерге шығыс септік жалғауы жалғану арқылы жасалады . Мысалы : екіден , жүзден , қырық – елуден , он – оннан , бес – алтыдан , үшеу – үшеуден , жүз елуден , жиырма бестен .
Бөлшектік сан есімдер заттың бөлшектік санын білдіреді . Бөлшектік сан есімдер жай бөлшек және ондық бөлшек болып екі түрде қолданылады . Жай бөлшектік сандар екі есептік сан есімнің бөлімі шығыс я ілік септікте , алымы тәуелдік тұлғада жұмсалады . Мысалы : екіден бір ал , үштің бірі. Сол сияқты бөлшектік сан есімдер есептік сан есімге жарты , жарым , ширек сөздері тіркесіп келіп те жасалады . Мысалы : екі жарым , үш ширек .Ондық бөлшектік сан есімнің бөлімі ондық, жүздік мыңдық сияқты болып жасалады .
Мысалы : екі бүтін үш ондық немесе екі бүтін оннан үш (2,3), бес бүтін төрт жүздік немесе бес бүтін жүзден төрт (5,04) .
Екеуара жұмыс: Дәптерлеріне құрамында сан есімі бар мақал-мәтелдер жазғызамын.
Мысалы: Білекті бірді жығады
Білімді мыңды жығады
172 – жаттығу .
Он – оннан , сегізден , алтыдан , екі – екіден , қырық – қырықтан , жетпіс – жетпістен , жүз – жүзден , мың – мыңнан .
Жүздеген , елулеген, елуге жуық, алпысқа тарта , алпыстай , тоқсандаған, тоқсанға тарта , мыңдаған, мыңға жуық
Топтау сан есім
Жүз – жүзден , елу – елуден , алпыс – алпыстан , тоқсан – тоқсаннан , мың – мыңнан
175 – жаттығу .
Жанар сіңлісіне алып келген дәптерінің үштен бір бөлігін берді .
Егіс алқабының төрттен бір бөлігіне картоп , төрттен бір бөлігіне сәбіз қалған бөлігіне қызанақ пен қияр егілді .
176 – жаттығу .
Екіден бір, үштен екі , екі бүтін бестен үш , он екі бүтін оннан бес , жиырма сегіз бүтін үштен бір , жетіден екі , төрттен үш , бір бүтін үштен екі , жетпіс алты бүтін жүзден екі .
Қорытындылау : Топтастыру стратегиясы арқылы сабақты қорытындылаймыз
Сан есім
есім
Білімді бекіту:1. Топтау сан есім дегеніміз не?
2. Қандай сұрақтарға жауап береді?
3.Есептік сан есімнен қандай айырмашылығы бар?
4.Жинақтық сан есімнің айырмашылығы неде?
5.Сан есім сөйлемде қандай қызмет атқарады?
Ішіне – сыртына стратегиясы арқылы жаңа тақырыпты бекітемін .Сыртына бөлшектік сан есімді шығарамыз .
Ішіне сыртына
Оннан екі, он шақты, бес бүтін жүзден төрт , жетеу , елулеген,екі бүтін оннан үш , бестен , екіден бір, мыңға тарта, алтыншы ,екіден бір