Саба?ты? та?ырыбы: А?ыз ??гімелер «?ожанасырды? той?а баруы» Саба?ты? ма?саты: Білімділік: А?ыз-??гімелер туралы ма?л?мат беру, с?ра? ?ойып жауап бере білуге ?йрету.
Дамытушылы?: О?ушыларды? тілдерін дамыту, ?з ойын т?жырымдай білуге ?алыптастыру. Т?рбиелік: А?ыз ??гімелер ар?ылы ?лы адамдар ?мірін ?неге ете отырып, адам бойында?ы жа?сы ?асиеттерді сі?іру. Ізденімпаз, ?йымшыл, болу?а ы?пал ету. Саба?ты? т?рі: жа?а саба? Саба?ты? ?дісі: Топпен ж?мыс, Ой ?оз?ау, с?ра?-жауап, топтастыру. К?рнекілігі: Интерактивті та?та (слайд), флипчарт.
Саба? барысы:
I.?йымдастыру б?лімі. а) амандасу; б) назарларын саба??а аудару.
Саба? о?ушылар бір-біріне с?ттілік тілеуден басталады.
II. ?ткенді ?айталау
-С?леметсіздер ме ??рметті о?ушылар.
?аза? халы? ауыз ?дебиеті ?за? ?асырлар бойы ?алыптас?ан. Халы? ?мірден жина?ан бай т?жірибесін келесі ?рпа??а с?з ?нерімен жеткізген. Халы? ауыз ?дебиеті т?рлері кейін жазба ?дебиетіні? жан-жа?ты дамуына ы?пал жаса?ан.
-Біз халы? ауыз ?дебиетіні? ?андай салаларын білеміз?
-Балалар, сызбаны толтырайы?. (1 флипчарт санды?)
Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Сабақтың тақырыбы: Аңыз әңгімелер «Қожанасырдың тойға баруы» Сабақтың мақсаты: Білімділік: Аңыз-әңгімелер туралы мағлұмат беру, сұрақ қойып жауап бере білуге үйрету.
Дамытушылық: Оқушылардың тілдерін дамыту, өз ойын тұжырымдай білуге қалыптастыру. Тәрбиелік: Аңыз әңгімелер арқылы ұлы адамдар өмірін өнеге ете отырып, адам бойындағы жақсы қасиеттерді сіңіру. Ізденімпаз, ұйымшыл, болуға ықпал ету. Сабақтың түрі: жаңа сабақ Сабақтың әдісі: Топпен жұмыс, Ой қозғау, сұрақ-жауап, топтастыру. Көрнекілігі: Интерактивті тақта (слайд), флипчарт.
Сабақ барысы: I.Ұйымдастыру бөлімі. а) амандасу; б) назарларын сабаққа аудару. Сабақ оқушылар бір-біріне сәттілік тілеуден басталады.
II. Өткенді қайталау
-Сәлеметсіздер ме құрметті оқушылар.
Қазақ халық ауыз әдебиеті ұзақ ғасырлар бойы қалыптасқан. Халық өмірден жинаған бай тәжірибесін келесі ұрпаққа сөз өнерімен жеткізген. Халық ауыз әдебиеті түрлері кейін жазба әдебиетінің жан-жақты дамуына ықпал жасаған.
-Біз халық ауыз әдебиетінің қандай салаларын білеміз?
Ал енді балалар, қазір біз пазл шешу арқылы бүгінгі аңыз-әңгімеміздің кейіпкерінің атын анықтаймыз. (флипчарт)
Жаңа сөздермен танысу.
Аңыз-легенда
Әңгіме-рассказ
Баяғыда-давным-давно
Біреу-кто-то
Ешкім елемепті-никто не заметил, не обратил внимания
Төр-почетное место
Сыйламау-не уважать
Жең-рукав
Құрметтеу-уважать, оказывать почести
Шапан-верхняя мужская одежда
Мәтінмен жұмыс
Мәтінді оқып, аудару.
Сұрақтарға жауап
Қожанасыр қайда барады?
Қожанасырға үй иесі не себепті көңіл аудармайды?
Қожанасыр не істейді?
Той иесі Қожаға не дейді?
Қожанасыр не деп жауап береді?
Қожанасыр мен үй иесі туралы ойларыңды білдіріңдер
1-топ2-топ
Қожанасыр
Үй иесі
Қандай?
Өте қу, айлакер, шешен, ақылды
Сараң, кісіні сыйламайды
Сергіту сәті.
IV. Сабақты қорытындылау. Бүгінгі сабақта аңыз әңгімелерден алған білімімізді тиянақтау үшін сайыс өткізіледі.Сынып оқушылары өз білімін, іскерліктерін байқату үшін сайысқа түседі. Ой шақыру. 1.Аңыз -әңгімелер дегеніміз не? 2.Бүгін біз қандай аңызды өттік?
3. Орыс әдебитеніде Қожанасырға ұқсайтын қандай кейіпкер бар?
(Иван дурачок, Емеля и т.д) (Алдар Көсе, Ертөстік)
4.Қонаққа бару және қонақ қабылдау дәстүрі түрлері туралы пікір алмасайық. Мәтінмен жұмыс «Қожаның аты».
V. Үйге тапсырма: Ой қозғау (Оқушылардың шығармашылық қабілетін шыңдау үшін мәтін мазмұнын сахналауға дайындау)
VI. Бағалау. Толғаныс сәті (рефлексия): - Бүгінгі сабақта нені үйрендік? Не ұнады? Не ұнамады?