Саба?ты? та?ырыбы: Сан есімні? ма?ыналы? т?рі
Саба?ты? ма?саты: о?ушылар сан есім туралы ж?не сан есімні? емлесі мен ма?ынасына ?арай жасалу жолдарын, ??рамына ?арай б?ліну ерекшеліктерін т?сінеді.
Міндеттер:
1. Мазм?н?а байланысты міндеттер:
Сан есімні? емлесі мен ма?ыналы? т?рлерімен танысады, оларды? айырмашылы?тары мен ерекшеліктерін сипаттай алады. Ал?ан білімдерін ?олдана алады.
2. Сын т?р?ысынан ойлауды дамыту?а байланысты міндет:
Берілген теориялы? ма??лматтарды зерттеп, сан есімні? емлесі мен ма?ыналы? т?рлерін, жасалу жолдарын, ерекшеліктері мен айырмашылы?тарын аны?тай алады. Ерекше ?асиеттері мен т?рлерін ажыратады.
3. Топты? ж?мыс?а байланысты міндет:
О?ушы бір-бірін о?ытуда:
? М??алім р?лін кезекпен ат?арады;
? Та?ырыпты? т?сініксіз жерлерін ай?ындайды;
? Топ м?шелеріні? с?ра?тарына жауап береді;
? Топта?ы ж?мысты ?йымдастырып, н?тиже шы?ару?а талпынады;
? ?орытынды шы?арады.
Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Просмотр содержимого документа
«Сан есімні? ма?ыналы? т?рі»
Қазақ тілі 6-сынып
Сабақтың тақырыбы: Сан есімнің мағыналық түрі
Сабақтың мақсаты: оқушылар сан есім туралы және сан есімнің емлесі мен мағынасына қарай жасалу жолдарын, құрамына қарай бөліну ерекшеліктерін түсінеді.
Міндеттер:
Мазмұнға байланысты міндеттер:
Сан есімнің емлесі мен мағыналық түрлерімен танысады, олардың айырмашылықтары мен ерекшеліктерін сипаттай алады. Алған білімдерін қолдана алады.
Сын тұрғысынан ойлауды дамытуға байланысты міндет:
Берілген теориялық мағұлматтарды зерттеп, сан есімнің емлесі мен мағыналық түрлерін, жасалу жолдарын, ерекшеліктері мен айырмашылықтарын анықтай алады. Ерекше қасиеттері мен түрлерін ажыратады.
Топтық жұмысқа байланысты міндет:
Оқушы бір-бірін оқытуда:
Мұғалім рөлін кезекпен атқарады;
Тақырыптың түсініксіз жерлерін айқындайды;
Топ мүшелерінің сұрақтарына жауап береді;
Топтағы жұмысты ұйымдастырып, нәтиже шығаруға талпынады;
Қорытынды шығарады.
Сабақтың типі: Жаңа тақырыпты меңгерту
Түрі:«Оқу мен жазу арқылы сын тұрғысынан ойлауды дамыту» технологиясы
Әдіс-тәсілдер:«Ой шақыру» , «ББҮ», «Өзара оқыту », «Семантикалық карта» стратегиялары
Сабақтың барысы:
Сабаққа психологиялық дайындық.
Сабақтың мақсатын айту.
Топтық жұмыс кезіндегі бағалау
А. Оқушылардың бірін-бірі бағалауы
Не бағаланады?
5
4
3
2
Тақырыпты түсіндіре білуі
Мәнді , орынды сұрақтар қоюы
Мысалдардың сәйкестігі
Топтастарына көмек көрсетуі
Жобаны қорғауы
Б. Мұғалімнің бағалауы
1. Топтасып жұмыс істеудегі оқушының белсенділігі
2. Жобаны қорғай білуі
Ойды жеткізе білуі
Нақтылығы
Ауызша сөйлеу тілінің мәдениеті
Кестені дұрыс толтыруы
КЕРІ БАЙЛАНЫС ПАРАҒЫ /оқушылардың көзқарасы/
Үй тапсырмасын тексеру:
1-қадам
І. ҚЫЗЫҒУШЫЛЫҚТЫ ОЯТУ
Үй тобы жұмыс тобына бөлінеді. Әр топ 4-4-тен бес топқа бөлінеді.
Ой шақыру
Сан есім деген кезде ойларыңа не келеді? Мысал келтіру арқылы сан есім туралы білімдерін топтастырады.
2-қадам
Білемін +
Білгім келеді ?
Жаңа ақпарат V
Әрбір топ мүшелері сан есім туралы білетіндерін, топтастырған мәліметтерін білемін бөліміне жазады. Келесі білгім келеді бөліміне жеке, жұппен, топпен жұмыс жасап, толтырып шығады. Олар білгісі келетін бөліміндегі сұрақтарын ортаға салады.
3-қадам
ІІ. МАҒЫНАНЫ АЖЫРАТУ
Өзара оқыту.
Әр топқа жеке-жеке сан есімнің мағыналық түрлері оның жасалуы бойынша оқып, білу тапсырмаға беріледі. Оқып, түсініп алған соң, жаңа мәлімет бойынша әр топ мүшелері тағы да жұмыс тобына бөлінеді. Оқушы кезекпен мұғалімнің рөлінде болып,оқыған тақырыптарын түсіндіріп, қорытындылап айтады. Сол тақырып бойынша басқа оқушылар түсінгендерін түртіп алып отырады, түсініксіз жерлерін айқындайды, тұжырым жасап, сөз кезегін басқаларға береді. Келтірілген мысалдарын жазып отырады.
4- қадам
Тақырыпты түсініп, оқып болғаннан кейін, оқушылар алғашқы жұмыс тобына келіп үйренген, меңгерген тақырыптарын кезекпен түсіндіреді. Осылай түсініп алған соң, жаңа ақпарат бөлімін толтырады. Алдымен жеке, сосын жұппен, топпен соңында ортаға салады.
Білемін +
Білгім келеді ?
Жаңа ақпарат V
5-қадам
ОЙТОЛҒАНЫС
Семантикалық кестені толтыру
Кестені әр топта құрастырғаннан кейін әр топтан бір оқушы шығып, өз жобасын қорғайды.