Тақырыбы: «Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер. Диалогтік оқыту. Зерттеушілік әңгіме».
№ | Іс-шара | Мақсаты | Ресурстар | Жауапты | Мониторинг | Табыс критерийлері | Уақыт шегі |
1 | Ұйымдастыру. Дөңгелек үстел : «Мұғалімдерге өзгеріс керек пе?» семинар-дөңгелек үстел өткізу | «Кембридж» бағдарламасының туралы мағлұмат беру, мазмұнымен таныстыру. Әріптестермен кеңесу. Бағдарлама бойынша мәлімет беру арқылы қызығушылығын ояту, жұмыс жасауға қолайлы орта қалыптастыруға жағдай жасауына ықпал ету | Әкімшілік | 1-деңгей бағдарламасын оқып жатқан мұғалім (мен өзім) | Сұхбаттасу | Бағдарламаға қызығушылық оянады, зерттеу обьектілері анықталады, жұмыс жоспары айқындалды | 1 апта |
2 | 1.Зерттеу нысанына алынған сынып және оның психологиялық диагностикалық картасы. 2. Зерттеуге үш оқушы (жақсы,орташа,нашар,инклюзив,т.с.с) алу 3. Сабақ барысында зерттеуші мұғалімдерді бекіту. | Диаграммаға сәйкес түрлі санаттағы оқушылардың оқуының болжамды нәтижелерін талқылау; оларды оқыту үшін түрлі әдістерді ойлап табу. | Мектеп ұжымы, презентация, бағалау парағы,сауалнама үлест материалдар. | ІІІ деңгей бағдарламасын оқып келген мұғалімдер | Кері байланыс орнату | Сынып туралы жалпы мағлұмат пайда болады; «жақсы», «орташа», «нашар» оқушылардың рейтінгісін көтеру. | 1 апта |
3 | 1. Экспериментке қатысушыларды жұмыс жоспарыммен таныстыру 2. Экспериментке қатысушылардың орта мерзімді жоспарын дайындау. 3. №1 коучинг өткізу (бейнежазба) Тақырыбы: «Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер. Диалогтік оқыту. Зерттеушілік әңгіме жүргізу арқылы оқушылардыңөз идеяларын дәлелдеуге үйрету» | 1. Мұғалім диалогтік оқыту туралы не білгісі келеді? 2. диалогтік оқытуды сабағында пайдалана ала ма? Коучингіде өткізілген жаттығулардан қандай ой қалыптасады? Мұғалімнің оқыту туралы пікірі өзгере ме? | курстан өтпеген мұғалім | пән мұғалімдері, ІІІдеңгей бағдарламасын оқып келген мұғалімдер | Әңгімелесу, кеңесу | Мұғалімдер рефлекссиясын жазғызу арқылы сабақ нәтижесін анықтаймын | 1 апта |
4 | 1. №1 сабағына қатысу, талдау, келесі сабақты жоспарлау (бейнежазба). 2. Іс әрекетті зерттеу және оны талдау есебі | Дәстүрлі сабақ пен жаңа типті сабақ арасындағы айырмашылықты анықтау | Мұғалімдер,ата-ана,оқушы,әкімшілік, талдау құжаттары, сауалнама парақтары | Көшбасшылар, мүдделі топ мүшелері | Сауалнама өткізу, талдау құжаттарының мониторингісін жасау , зерттеу , талдау деректері мониторинг , диаграмма. | Сабақ барысындағы оқушылардың іс-әрекетін салыстыра отырып, жаңа типті сабақтың керектігін болжау | 1 апта |
5 | 1. Апта бойынша жасаған жұмыстарды талдау. 2. Рефлексия жазу. 3. Сараптау арқылы жұмыс жоспарын толықтыру. | Апта бойы жасалған жұмысты сараптау. | Мүдделі топ мүшелері,мұғалімдер, оқушылар,сабақты бақылау парағы. | Көшбасшылар, мүдделі топ мүшелері | Қатысқан сабақтардың бақылау парақтары бойынша қорытынды | Рефлексивтік есеп жазылды. | 1 апта |
6 | 1. №2 сабағы (бейнежазба). 2. Іс әрекетті зерттеу және оны талдау есебі. 3.Әріптестермен кеңесу. 4.Оқушылардың рефлекциясын дайындау. | диалогтік оқыту технологиясы бойынша сабақ беру, оқушыларды топтастыру; | ОМЖ,тәлімгер, тәлім алушы | Қазақ тілі мен әдебиеті мұғалімі | Сабақтарға қатысу,рефлексивтік есеп | Оқушыларда жаңа типтік сабаққа қызығушылық оянады, бір-бірімен қарым-қатынастары жақсарып, сөз мәдениеті қалыптасып, өз ойларын еркін, ашық біледі. | 2 апта |
7 | 1. Оқыту тәжірибесіне өзгеріс енгізгеннен кейін сынып оқушыларын оқыту нәтижелері туралы деректер. 2. Әр топтың жетістігі, деңгейі әртүрлі балалардың (жақсы, орташа, нашар, талантты/ дарынды) әрекетін сараптау арқылы тиімді жолды енгізу. 3. Оқушыны оқыту бойынша дерек жинау. 4.Сыныпта оқыту және оқу тәжірибесін өзгерту. 5.Іс-қимыл ауқымын кеңейту | Оқыту тәжірибесіне өзгеріс енгізгеннен кейін сынып оқушыларын оқыту нәтижелерін анықтау; әр топтың жетістігі, деңгейі әртүрлі балалардың (жақсы, орташа, нашар, талантты/ дарынды) әрекетін сараптау арқылы тиімді жолды пайдалану. | Үлестірмематериалдар, сауалнамапарақтары, интернет ресурстары, постер, маркер, стикер,15 мұғалім | Қазақ тілі мен әдебиеті мұғалімі | сауалнама ,кері байланыс, рефлексия | Мұғалімге оқушылар туралы тың деректер келеді; оқыту және оқу туралы тәжірибе жиналады | 2 апта |
8 | №2 коучинг өткізу (бейнежазба) Тақырыбы: «Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер. Диалогтік оқыту. Зерттеушілік әңгіме жүргізу арқылы оқушылардыңөз идеяларын дәлелдеуге үйрету»2. Жүргізілген коучингті талдау. | Тәлім алушыларды топтық жұмысты ұйымдастыра отырып, сыни тұрғыдан ойлауды пайдалануды үйрету. | Курстан өтпеген мүғалімдер, үлестірме материалдар, интернет ресурстары, постер, маркер, стикер, магниттер | курстан өтпеген мұғалім | Диалогтік оқытуға презентация жасау. | Мұғалімдер рефлекциясын жазғызу арқылы сабақ нәтижесін анықтаймын. | 2 апта |
9 | 1. Тәлім алушымен сұхбат. 2. Оқыту мен оқуда барлық педагогикалық құралдарды іске асыру | Тыңдаушы сабағында жаңа модульді қалай енгізетінін қадағалау | Коучинг ҚМЖ, бағалау парағы, бейнематериалдар | курстан өтпеген мұғалім | Диалог жүргізу жолдары туралы презентация жасау.Сабақтарын бақылау | Оқушылар рефлекциясын жазып аламын | 3 апта |
10 | 1. Жоспарланған өзгерістерді енгізу. 2. Жинақталған материалдар ( презентация, фото, постер, бейне-жазба, т.с.с) бойынша оқушылардағы өзгерісті анықтау. | Жоспарды толықтыру, жинақталған материалдарға сараптама жасау. | Үлестірмематериалдар, интернет ресурстары, постер, маркер, стикер,фото | 3-деңгей | Рефлексивтік есеп | Портфолиоға көптеген материалдар жинақталады. | 3 апта |
11 | 1. Тәлімгердің тәлім алушымен жұмысы 2. Мақсатты нақтылау | 1. Тәлімгердің тәлім алушымен жұмысы, тәлімгерлік бағыт - бағдар беру. 2. Мақсатты нақтылауға әріптеске «түрткі» беру. | Үлестірме материалдар, интернет ресурстары, постер, маркер, стикер,фото | курстан өтпеген мұғалім | Эссе жазу,өзін-өзі бағалау парағы | Тәлім алушыммен іскерлік жақсы қарым-қатынас | 3 апта |
12 | 1. Кері байланыс пен бұдан кейінгі іс-әрекеттерді болжау, тиімділік дәрежесін бағалау. | Назарды мұғалім тұлғасынан оқушыларды оқытуға шоғырландыру | Мүдделі топ мүшелері, үлестірме материалы, интернет ресурстары, презентация | курстан өтпеген мұғалім | Шығу және кіру парақтары арқылы кері байланыс орнату, интервью алу | Тәлімгердің тиімді педагогика мен балалардың қалай оқитындығы анықталады | 3 апта |
13 | 1. №3 сабағына қатысу, талдау, келесі сабақты жоспарлау (бейнежазба). 2. Іс әрекетті зерттеу, ауызша және жазбаша кері байланыс дайындау. | Тыңдаушы сабағында жаңа модульді қалай енгізетінін анықтау | Сабақ жоспары, сабақты бақылау парағы, видио камера | Тәлім алушылар, тәлімгерлер, мүдделі топ | Кері байланыс, мұғалімдердің бақылауға алынған оқушыларды қадағалау Оқушыларға сауалнама жүргізу | Оқушылар рефлекциясын жазып аламын | 4 апта |
14 | 1. Өзімнің ойларыммен әріптестеріммен бөлісе отырып, тиімді оқыту, қарапайым түсіндіру, оқушының қабілетін бағалау жөнінде. | Тәлім алушымен жаңа типтік сабақтың тиімділігіне назар аудару | Бейне матер,постер, мүдделі топ | Курстан өтпеген мұғалім, 3-деңгей мұғалімдері | Сабақтардың талдауы, Құрылымдастырылған бақылау формасы, бағалау парағы, бейнематериалдар, кері байл,дөңгел,сабақты қадағалау | Тәлімгердің тиімді педагогика мен балалардың қалай оқитындығы анықталады | 4 апта |
15 | 1.№4 сабағына қатысу, талдау, келесі сабақты жоспарлау (бейнежазба). 2. Іс әрекетті зерттеу және оны талдау есебі. | Топтық жұмысты ұйымдастыра отырып, диалогтік оқытуды пайдалану | Сынып оқушылары, А, В, С деңгейлі оқушылар, курстан өтпеген мұғалім, шығармашылық топ мүшелері, күнделікті сабақ жоспарлары | Қазақ тілі мен әдебиеті пәні мұғалім, шығармашылық топ мүшелері | Бақылау парақтары, оқушылар мен мұғалімдердің кері байланысы, оқушылармен сұхбат, бейнематериалдар | Мұғалімдер рефлекциясын жазғызу арқылы сабақ нәтижесін анықтаймын. | 5 апта |
16 | 1. Оқыту мен оқу тәжірибесін дамыту; 2. Сыныптағы іс-әрекетті зерттеу | Оқыту мен оқу тәжірибесін дамыту процесінің нысаналылығын қамтамасыз ету. | Сынып оқушылары, А, В, С деңгейлі оқушылар, курстан өтпеген мұғалім, шығармашылық топ мүшелері, күнделікті сабақ жоспарлары | Курстан өтпеген мұғалім, шығармашылық топ мүшелері | Бақылау парақтары, оқушылар мен мұғалімдердің кері байланысы, оқушылармен сұхбат, бейнематериалдар | Мұғалімдер тәжірибе алмасады. | 5 апта |
17 | 1. Сыныптағы іс-әрекетті зерттеу | Сыныпта оқыту және оқу тәжірибесін өзгерту; оқушыны оқыту нәтижелері бойынша деректер жинау. | Мүдделі топ мүшелері, бақылау парақтары, бейнематериалдар, сабақтардың талдауы, өзін-өзі талдау | Мүдделітоп мүшелері | Бақылаупарақтары, бейнематериалдар, сабақтардыңталдауы, өзін-өзіталдау | Оқыту тәжірибесіне өзгеріс енгізгеннен кейін сынып оқушыларын оқыту нәтижелері туралы декетер жинақталады. | 5 апта |
18 | 1. Коучингке қатысушылар кездесу және атқарылған жұмыстарды зерделеу, талдау (нені үйрене алдым, тиімділігі немесе тиімсіздігі) | Деректер жинау үшін бақылау кестесін құрастыру, пайдалану. | Сауалнама парақтары,фото,бейнежазба | Мектеп мұғалімдері мен мектеп әкімшілігі, ата аналар, тәлімгер және тәлім алушылар | Істелген жұмыстар туралы есептер,мониторинг бастапқы және сауалн Мұғалімдердің жазбалары, коучинг жоспарла ры,өзара сабаққа қатысу парақтары, оқушылардан, мұғалімдерден, ата аналардан мектеп әкімшілігінен кері байланыс | Толтырылған бақылау кестесі жасақталынады; мұғаліс сұрақтарының түрлері және оқушылар жауаптарының деңгейі арасындағы өзара байланыс туралы қысқаша рефлексивтік есеп дайындалады. | 6апта |
19 | Рефлексивтік есеп | Деректерді жинақтау, сараптамалау. | Орта мерзімді жоспар, сабақ жоспары, сабақты бақылау парағы, таныстырылым, ӘБ-тік жетекшілері,мүдделі топ, 3 деңгей мұғалімдері. | 3 деңгей мұғалімдері | Кері байланыс, сабақ жоспарларының үлгілері. | Портфолио жинақталады. | Тамыз |
20 | «Оқыту мен оқу үдерісін жақсарту мақсатында Lesson Study-ді қолдану” кәсіби әңгіме | “Lesson Study” тәсілімен және оны өткізу құрылымымен таныстыру және талдау жүргізуге үйрету | Мүдделі топ мүшелері, үлестірме материалы, интернет ресурстары, презентация | 3-деңгей мұғалімі,сынып жетекшісі | Шығу және кіру парақтары арқылы кері байланыс орнату, интервью алу | “Lesson Study” тәсілін және оны өткізу құрылымын біледі, жұмысты талдай алады, зерттелетін оқушылардың алға жылжу үдерісін бақылай алады | қараша |
21 | 7 сыныптың Қазақстан тарих пәндері бойынша “Lesson Study” тәсілін қолдана отырып құрылған орта мерзімді жоспар бойынша тізбектелген сабақтар жоспарын құру | Зерттелетін үш оқушыны бақылай отырып сабақтарды өткізу | Сынып оқушылары, А, В, С деңгейлі оқушылар, курстан өтпеген мұғалім, шығармашылық топ мүшелері, күнделікті сабақ жоспарлары | Курстан өтпеген мұғалім, шығармашылық топ мүшелері | Бақылау парақтары, оқушылар мен мұғалімдердің кері байланысы, оқушылармен сұхбат, бейнематериалдар | Топ мүшелері оқушыларды (А,В,С) бақылайды, сұхбат өткізеді, бақылау парақтарын толтырады | Жыл бойы |
22 | “Lesson Study” тәсілі- диалогтік оқу пед.консилиум | Зерттелетін үш оқушынының тоқсандық оқу жетістіктерінің қорытынды талдауын жасау | Мұғалімдер, ӘБ жетекшілері, сынып жетекшілері, ата-аналар | Мүдделі топ мүшелері | Бақылау парақтары, оқушылар мен мұғалімдердің кері байланысы, оқушылармен сұхбат, интерьвю | Зерттелетін үш оқушынының тоқсандық оқу жетістіктерінің талдауы жасалып, қорытынды шығарылады. | Тоқсан сайын |
23 | «Диалогтік оқытуды қолдану» әдістемелік кеңес | Диалогтік оқытуды қолдану арқылы өз ойын айтуға үйрету тәжірибиесімен бөлісу. | Мұғалімдер, әкімшілік,интерактивті тақта, жинақталған тәжірибие материалдары | Мүдделі топ мүшелері,ӘБ –тік жетекшілері | Рефлексиялық есеп, жинақтаған тәжірибие бойынша кітапшалар, презентация. | Фотосуреттерді қолдану және топтастыру арқылы сын тұрғысынан ойлауға үйрету тәжірибиесімен бөліседі. | қаңтар |
24 | «Ой салу - ұстаз тарапынан, ойлану - шәкірт тарапынан » шеберлік сабақтары | «Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер. Диалогтік оқыту. Зерттеушілік әңгіме». тақырыбы бойынша 7 модуль кіріктірілген тізбектелген сабақтар өткізу | Мұғалімдер, әкімшілік,оқушылар,интерактивті тақта, бейне жазба,фото,сабақ жоспары,флипчарт. | Мұғалімдер, мүдделі топ мүшелері,1,2,3 денгей мұғалімдері | Рефлексиялық есеп, бағалау парақтары. | «Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер. Диалогтік оқыту. Зерттеушілік әңгіме» тақырыбы бойынша 7 модуль кіріктірілген тізбектелген сабақтар өткізе алады. | ақпан |
25 | «Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер. Диалогтік оқыту. Зерттеушілік әңгіме». мектепралақ қорытынды семинар | Іс-әрекеттің кемшіліктері мен жақсы тұстары ескеріліп қорытынды семинар өткізу | Ашық сабақтар, видео, үлістірмелі материалдар,оқушылар,мұғалімдер,әкімшілік, таныстырылым,бақылау парақтары бақылау карталары, ата-ана,мұғалім, оқушылар, Таныстырылым, Интерактивті тақта, Интернет желісі (Қосымша материалдар) т.б | Мүдделі топ мүшелері,1,2,3 денгей мұғалімдері,мұғалімдер | Бастапқы және соңғы зерттеу деректері жиналған,талдау мен сұрыптау арқылы жасалған мониторинг ( кесте, диаграмма). Сабаққа қатысу.Кері байланыс жасау. Бақылау мен бағалау парақтары. Кәсіби сұхбат . | Семинар жұмысы басымдылық мақсатын ашуға бағытталған. Оқушылар өз ойларын ашық айта алады, белсенді қатысуға мүмкіндік алады, оқуға деген көзқарасы өзгерген. Көзбен көретін айғақтар дағдылары дамыған.Оқуға деген ынтасы артып, оқу мазмұнын өздігінен ұғына алу нәтижесінде сын тұрғысынан ойлауға үйренген; | сәуір |
26 | «Сапалы оқыту -білім алуға жағдай жасау» пед.кеңес | Өткен басымдылықты жүзеге асыру жоспарын талдау арқылы туындаған басымдылықты анықтау | Әкімшілік,мұғалімдер, сауалнама, бастапұы және соңғы нәтижелерді салыстыру кестесі | 1 деігей мұғалімдері | Бастапқы және соңғы зерттеу деректері жиналған,талдау мен сұрыптау арқылы жасалған мониторинг ( кесте, диаграмма),ата-ана,оқушы,мұғалімдердің пікірлері | Өткен басымдылықты жүзеге асыру жоспарын талдау арқылы туындаған басымдылықтар анықталады. | мамыр |