kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

КСП: "Қызым жағадағы құндызым"

Нажмите, чтобы узнать подробности

жаңаsртылған білім беру мазмұны бойынша қазақ тілі мен әдебиетінен 8-сыныпқа арналған ҚМЖ. Жоспарда сараланған тапсырмалар, қалыптастырушы бағалау қамтылған. 

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«КСП: "Қызым жағадағы құндызым"»

сабақ:

қазақ тілі мен әдебиеті

сабақ тақырыбы: Қызым – жағадағы құндызым

Мектеп: «Петропавл қаласы әкімдігінің білім бөлімі» КММ

«Дарын» мектеп-лицейі» КММ

Күні: 20.04.2018ж

Мұғалімнің аты-жөні: Сабитова Алия Даулетжановна

Сынып: 8-сынып

Қатысқандар: 17

Қатыспағандар: 0

Осы сабақ арқылы жүзеге

асатын оқу мақсаттары

О5. Қосымша ақпарат көздерінен алынған мәліметтерді қолдана отырып, мәтінге өзгеріс енгізу, ерекшеліктерді бақылау.

ТБ1.4.Күшейткіш үстеулерді ауызша және жазба жұмыстарда орынды қолдану.

Сабақ мақсаттары:

Барлық оқушылар орындай алады:

  • Сөздерді аударып, мәтінге қатысты сұрақтарға жауап береді;

  • қосымша ақпараттан негізгі сөйлемдерді анықтап, күшейткіш үстеулерді қолданады;

Оқушылардың көпшілігі орындай алады:

  • күшейткіш үстеудің жасалуын түсіндіріп, пайдаланады;

  • қосымша ақпараттан негізгі ойды айқындап, мәтінді өзгертіп өз ойын айтады;

Кейбір оқушылар орындай алады:

  • қосымша ақпарат арқылы мәтінге өзгеріс енгізу, ерекшеліктерін бақылай отырып өз ойымен бөліседі;

  • күшейткіш үстеуді қолданып, мәтінмен байланыстырады;

Тілдік мақсат

Оқушылар орындай алады:

күшейткіш үстеудің жасалуын түсіндіреді, күшейткіш үстеулерді қолданады, негізгі ойды анықтайды, тұжырымдайды;

Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер:

абырой, жасөспірім, келін, ибалы, қылық, бойжеткен, тектілік, қылықты, жеңге, ізеттілік

Диалог құруға/ шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер:

қыз – жат жұрттық; жоғары бағалау, үй тіршілігі, өсіп келе жатқан

Жетістік критерийлері

  • мәтінді талдау, тұжырымдау;

  • күшейткіш үстеуді қолдану;

  • мәтінге қосымша ақпарат арқылы өзгеріс енгізу;

  • өзгеріс ерекшелігін бақылау;

Алдыңғы оқу:

Бала тәрбиесі туралы, қазақ отбасы туралы

Жоспар:


Жоспарланған уақыт

Жоспарланған жаттығу түрлері

Ресурстар

1 мин



1 мин





3 мин

Тренинг: «Жылулық шеңбері»



Топқа бөлу: «Көйлектер» (сәнді көйлектер суреті арқылы бөліну)




Үй жұмысы: «Сұрақ қою, қайта сұрақ қою»



4 мин


1-тапсырма: Берілген сөздерге күшейткіш үстеуді жалғап отырып, қатысты сөздерді жазыңдар

«Сөздермен атысу»/оқылым алды жұмысы (топтық жұмыс)

БО: сөздерді аудару;

ББ: күшейткіш үстеудің жасалуын түсіндіру;

КО: күшейткіш үстеуді қолданып, берілген сөздерге қатысты сөздер жазу


www.sozdik.kz


күшейткіш үстеу ережелері


2 мин


9 мин








2 мин









7 мин

































2 мин











5 мин









1 мин

ҚБ: «Түзетулер» (өзара бағалау)



2-тапсырма: Мәтінді оқыңыздар, қосымша ақпаратты қолданып мәтінді өзгертіңдер

«Кең ауқымды дәріс»/оқылым жұмысы (жұптық жұмыс)

БО: мәтінге қатысты сұрақтарға жауап беру;

ББ: қосымша ақпараттан негізгі ойды теріп жазу;

КО: қосымша ақпарат арқылы мәтінге өзгеріс енгізу, ерекшелігін талдау;



ҚБ: «Серпілген сауал» (өзара бағалау)



Ойлау деңгейлері

Бағалау критерийлері

Дескрипторлар

түсіну

Мәтіннің мазмұнын түсінеді

Сұрақтарға жауап береді;

Негізгі ойды теріп жазады;

талдау

Мәтінді талқылайды

қызықты деректерді анықтайды;

мәтінге өзгеріс енгізеді;

ерекшелігін ашып көрсетеді;



3-тапсырма: газет мақаласын оқып, күшейткіш үстеу жасауға қажетті сөздерді теріп, қызықтыратын бір жаңалыққа күшейткіш үстеуді қатыстырып қысқаша жазыңдар;

«Қызықты мақала»/оқылым/тілдік бағдар жұмысы (топтық жұмыс)

1-топ: мақаласы:

Қыз бала тәрбиесінде ананың орны ерекше. Ана қыз бала тәрбиесінде әкеге қарағанда ерекше қызмет етеді. Қазақ қызы ізетті, ұялшақ болып келеді. Қыздың бойында үлкенге қызмет көрсету, үлкеннің алдын кесе-көлденең кесіп өтпеу, жаны ашу қасиеттері басымырақ сияқты. Қыз баланы жастайынан үй сыпыруды, яғни үйді таза ұстауға, төсек жинауға, ас пісіру, шай құю, кесте тігу, т.б. жанұяның үй жұмысын үйретуді анасы мен әжесі өз міндеттеріне алған https://baq.kz/kk/news/regmedia/regmedia-6991

2-топ мақаласы:

Қазақ халқы «Қыз баланың қадір-қасиеті мен қылығы – ұлттың ұлылығын танытады» - деп есептеген. Ізетті, сыпайы, мейірімді әрі өнерлі болуын үнемі қадағалап отырған. Еркін ұстаған, бірақ тым еркіне жібермеген, «қызға қырық үйден тыю» деп, оның әр басқан қадамын бақылап отырған. Қызды жалғыз жібермеген, оның жанында жеңгесі қоса жүрген. («Айқын» газетінен)

3-топ мақаласы:

Әсіресе қыз баланың көрікті, сымбатты болып өсуіне анасы ерекше көңіл бөліп, «Аттың көркі – жалы, қыздың көркі - шашы» деп, қыздың шашын күтіп өсіруді өнер санаған. Ол үшін оның шашын айранмен, қынамен жудырған. Шаштарын «қос бұрым» немесе «бестемше» етіп өру бойжеткен қыздың көркі болған. Қазақ халқының жырларында қазақ қыздарының шаштарын керемет суреттеген: «Шашының ұзындығы ізін басқан», «Шаштарын он күн тарап, бес күн өрген», «Қыпша бел, қиылған қас, қолаң шашты», т.б. https://baq.kz/kk/news/regmedia/regmedia-6991



БО: қосымша ақпараттан негізгі сөйлемді тауып, 3 сөйлем жазу

ББ: күшейткіш үстеулер жасауға қатысатын сөздерді тауып жазып алу, сөйлем құрастыру

КО: мақаладан қызықты ақпаратты тұжырымдау, мәтінмен байланыстыру



ҚБ: «Кері байланыс бутерброды» (өзін-өзі бағалау)



Ойлау деңгейі

Бағалау критерийлері

Дескрипторлар

қолдану

қосымша ақпаратты табады;


күшейткіш үстеулерді көрсетеді

3 сөйлем құрастырады



мақаладан тауып алады;

ауызша сөйлем құрастырады

жинақтау

ақпаратты іріктейді

қызықты мәліметті тұжырымдайды;

мәтін мен берілген мақаланы байланыстырады;



4-тапсырма: «Ойбөлісу»/тілдік бағдар жұмысы (жеке жұмыс) Мәтін мен қосымша ақпаратты қолданып, күшейткіш үстеулерді қосып «Қазақ қызы» тақырыбына ой бөлісіңдер

БО: күшейткіш үстеулерді пайдаланып, өз ойымен бөлісу

ББ: өзгертілген ақпарат пен күшейткіш үстеуді қолданып, өз ойымен бөлісу;

КО: күшейткіш үстеуді қатыстырып, өзгертілген ақпараттың ерекшеліктерін бақылай отырып өз ойымен бөлісу



ҚБ: «Футбол алаңы» (өзін-өзі бағалау)



оқулық;

қосымша кеспелер











газет мақаласы;

https://baq.kz/kk/news/regmedia/regmedia-6991































3 мин

Кері байланыс: «Әңгімелесетін сыныптастар» (өзін-өзі бағалау)


Қосымша ақпарат


Саралау-оқушыға мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз?

Қабілетті оқушыға тапсырманы қалай түрлендіресіз?




Бағалау-оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз?

Пәнаралық байланыс-денсаулық және қауіпсіздік, АКТ-мен байланыс. Құндылықтармен байланыс( тәрбие элементі)

Төмен деңгейлі оқушыларға:

  • аударма сөздігін беру;

  • мәтін жоспарын ұсыну;

  • сөйлем құруға қажетті сөздерді беру;

  • күшейткіш үстеу ережесін беру;

  • ойын бөлісу үшін қарапайым сұрақтар беру;

Орта деңгейлі оқушыларға:

  • күшейткіш үстеу ережесін ұсыну;

  • мәтінге қатысты тірек сөздерді беру;

  • күшейткіш үстеудің сөйлемдегі орын тәртібін көрсету;

  • қадамдық тірек сызба ұсыну;

Жоғары деңгейлі оқушыларға:

  • күшейткіш үстеу жасау үлгісін ұсыну;

  • тірек сызба ұсыну;

  • тұжырымдауға қажетті етістіктерді беру;

  • ерекшелігін талдау үшін бағыттаушы сұрақтар ұсыну;

«Түзетулер» (өзара бағалау) топтардың бір-бірін мұқият тыңдап, түсінгенін тексеру мақсатында осы әдіс пайдаланылады.



«Серпілген сауал» (өзара бағалау) түсіну және дамыту деңгейін арттыру мақсатында әдіс қолданылды:

1) Екінші топ, бірінші топтың жауабы туралы не айта аласыңдар?

2) Бірінші топ, үшінші топтың жауабын қалай дамытуға болады?

3) Үшінші топ, қандай қорытынды жасауға болады?


«Кері байланыс бутерброды» (өзін-өзі бағалау) тұжырымды ой шығаруға, өз ойын жинақтауға бағытталған. Оқушылар бірінші оң түсінік береді, екінші себебін айтады, үшінші жағымды пікір келтіреді.


«Футбол алаңы» (өзін-өзі бағалау) өзіне баға бере отырып, басқа топтармен пікір алысу, өзінің түсінгенін бағалау мақсатында қолданылды.

Кері байланыс: «Әңгімелесетін сыныптастар» (өзін-өзі бағалау) өз ойын жеткізу, пікір алмасу, нақты сабақтан алған білімдерін білу мақсатында пайдаланылды.


Өзін-өзі тану –

қыз тәрбиесімен таныса отырып, өзінің бойындағы қылықтарды түзетуге тырысады;

АКТ-мен байланыс – интерактивті тақта, компьютер, электронды сөздікпен жұмыс істеуге дағдыланады.

Құндылықтармен байланыс – тәрбиенің негізгі белгілерімен танысады;



Рефлексия

Сабақ/оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?

Өз сабағыңызды талдау үшін осы бос орынды пайдаланыңыз. Сол жақта берілген сұрақтарға жауап беріңіз


Қорытынды бағалау

Ең жақсы өткен 2 нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)

1:

2:

Қандай 2 нәрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?

1:

2:

Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар жөнінде келесі сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпарат білдім?

1:

2:




Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Всем учителям

Категория: Планирование

Целевая аудитория: 8 класс.
Урок соответствует ФГОС

Скачать
КСП: "Қызым жағадағы құндызым"

Автор: Сабитова Алия Даулетжановна

Дата: 05.11.2018

Номер свидетельства: 483654


Получите в подарок сайт учителя

Видеоуроки для учителей

Курсы для учителей

Распродажа видеоуроков!
ПОЛУЧИТЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО МГНОВЕННО

Добавить свою работу

* Свидетельство о публикации выдается БЕСПЛАТНО, СРАЗУ же после добавления Вами Вашей работы на сайт

Удобный поиск материалов для учителей

Ваш личный кабинет
Проверка свидетельства