Сабақ: қазақ әдебиеті | Мектеп: Мұнайлы ауданы №6 орта мектеп |
Күні: 12.11.2019ж | Мұғалімнің есімі: Турганбаева Роза |
Сынып: 9 «а» | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы: «Кенесары- Наурызбай» поэмасының сюжеттік- композициясы | |
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары: | 9.1.1.1 әдеби шығармаға сюжеттік- композициялық талдау жасау |
Сабақ мақсаттары: | Барлық оқушылар орындай алады: әдеби шығарманың сюжеттік- композициясын ажыратып жазады; Оқушылардың көпшілігі орындай алады: әдеби шығармаға сюжеттік- композициялық талдау жасай алады; Кейбір оқушылар орындай алады: әдеби шығармаға сюжеттік- композициялық талдау жасай отырып, өз пікірін білдіреді; |
Тілдік мақсат: | Оқушылар орындай алады: әдеби шығармаға сюжеттік- композициялық талдау жасайды Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: ж ырау, жыраулық өнер, тарихи жыр, жорық жыршысы, дастан Диалогтер мен жазу үшін қолданылатын тіркестер: менің ойымша..., себебі,..., оған дәлел,.., Талқылауға арналған сұрақтар: 1.Нысанбай жыраудың щығармашылығы туралы білетіндеріңді баяндаңдар |
Бағалау критерийлері | әдеби шығармаға сюжеттік- композициялық талдау жасайды |
Ойлау дағдыларының деңгейі | қолдану |
Құндылыққа баулу | Тарихтың, мәдениет пен тілдің біртұтастығы , елжандылық, толеранттық, ұлтжандылық тәрбие |
Пәнаралық байланыс | Тарих, қазақ тілі, география. |
Тақырып бойынша алдыңғы білім | Жыраулар поэзиясы жайлы біледі |
Сабақ барысы |
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері | Ресурстар |
Сабақтың басы | Ұйымдастыру кезеңі Амандасу. Түгелдеу. Оқушылардың назарын сабаққа аудару. Психологиялық ахуал «Үш қадамды сұхбат» Әр топ өткен тақырыптарға байланысты бір-біріне мәтін бойынша 3 түрлі сұрақ, пікір айтып талқылайды. Негізгі ақпаратты анықтайды. | |
Сабақтың ортасы | 1-тапсырма. Жеке жұмыс. Мәтінмен жұмыс. Жырдың мәтінін оқи отырып, әр топта талқылау, соның нәтижесінде жырдың сюжеттік- композициялық жоспарын құру. Оқиғаның басталуы-------- Оқиғаның дамуы------------- Оқиғаның шиеленісуі------- Оқиғаның шарықтау шегі------ Оқиғаның шешімі----------- Бағалау критерийі: әдеби шығармаға сюжеттік- композициялық талдау жасайды. Қалыптастырушы бағалау. Жазбаша (жақсы, өте жақсы, жарайсың, әлі де толықтыр, салыстыруды жақсы жасағансың, ойыңды жүйеле, т.б.). 2-тапсырма. «Ойлан- жұптас- бөліс» әдісі арқылы дастанның жанрлық ерекшелігін талдау. Жырдың жанрлық ерекшелігі | Дәлелдеме | 1.Тарихи жыр 2. Тарихи- реалистік сипаттағы жыр 3. Батырлық эпос үлгісінде жырланған 4. Эпикалық оқиғаға лирикалық сипат берген 5. Батырларды психологиялық жағынан айқын айшықтаған | | Дескриптор: Шығарманың жанрлық ерекшелігіне талдау жасайды; Тарихи мәліметтерден мысал келтіре отырып, өз ойларын дәлелдейді; Қалыптастырушы бағалау. Ауызша (оқушылардың жауабына сәйкес, жақсы, сұрақ орынды, жарайсың, бұл жақсы жауап, нақтылық керек). | |
Сабақтың аяқталуы | Рефлексия. «Бір ауыз сөз» Бағалау: Оқушылар бір-бірін бағалайды. Үйге тапсырма беру: Кенесары- Наурызбай көтерілісі туралы тарихи деректерді іздестіру. Қорытындылау: «Буклет» әдісі арқылы оқушылар алған білімдерін жинақтап, ең маңыздыларын ұсынады. | |
Қосымша ақпарат |
Саралау - сіз қалай көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? | Бағалау оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? | Пәнаралық байланыс Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері АКТ-мен байланыс Құндылықтардағы байланыс |
| | |
Рефлексия Сабақ / оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? | Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз. |
|
Қорытынды бағамдау Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да оқуды да ескеріңіз)? 1: 2: Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды(оқытуды да оқуды да ескеріңіз)? 1: 2: Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім? |