Саба?ты? та?ырыбы: Маманды? т?рлері.
Саба?ты? ма?саты: о?ушылар?а жа?а с?здерді? к?мегімен маманды? т?рлерін игерту.
Міндеттері:
- Маманды? туралы білімдерін ке?ейту.
- С?здік ?орларын байыта отырып, ?аза? тілінде ?з ойларын еркін жеткізе алатын ?абілеттерін жетілдіру.
- О?ушыларды? ?аза?ша ойлау ?абілеттерін дамыту.
- ?зі с?йетін маманды? иесі болуына ы?пал ету. Эстетикалы? т?рбие беру.
- Буын т?рлерін, жалпы, жал?ы зат есімдерді пысы?тау.
Просмотр содержимого документа
«?аза? тілі п?нінен саба? жоспары. Маманды? т?рлері. (5-сынып) »
Сабақ жоспары
Пәні: қазақ тілі
Сынып: 5.
Мерзімі:
Мұғалім: Масалимова Г.А.
Сабақтың тақырыбы: Мамандық түрлері.
Сабақтың мақсаты: оқушыларға жаңа сөздердің, мәтіннің көмегімен мамандық түрлерін игерту.
Міндеттері:
Мамандық туралы білімдерін кеңейту;
Сөздік қорларын байыта отырып, қазақ тілінде өз ойларын еркін жеткізе алатын қабілеттерін жетілдіру;
Оқушылардың қазақша ойлау қабілеттерін дамыту;
Өзі сүйген мамандық иесін тәрбиелеу. Эстетикалық, экологиялық тәрбие беру.
Буын түрлерін, жалпы, жалқы зат есімдерді пысықтау.
Сабақтың түрі: жаңа білімді меңгерту сабағы.
Сабақтың әдіс-тәсілдері: оқылым, жазылым, тыңдалым, сөйлесім, сұрақ-жауап, әңгімелесу, топпен жұмыс.
Сабақтың көрнекілігі: суреттер, оқулық, карточкалар.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі:
Психологиялық сәт:
-Көңіл-күйлерің қалай?
-Сабаққа дайынсыңдар ма?
II. Үй тапсырмасын тексеру:
-Үй тапсырмасын барлығымыз орындадық па? (үй тапсырмасын жалпылай сұрақтар арқылы және жекелеп тексеріп шығу)
III. Жаңа сабаққа даярлау:
-Сендер мамандықтың қандай түрлерін білесіңдер?
-Сендерге қай мамандық иесі ұнайды? Неліктен?
-Сендер өскенде кім боласыңдар?
IY. Жаңа тақырып:
Сабақтың мақсатымен, барысымен таныстыру.
1. Сөздікпен жұмыс:
-берілген жаңа сөздердің оқылуымен, қолданылу аясымен таныстыру
-оқушыларға хормен, жекелеп кезекпе-кезек оқыту
-осы сөздерден сөз тіркестерін немесе сөйлемдер құрату
емдейді – лечит тігінші - швея
құрылысшы – строитель тұрғызады - строят
заңгер - юрист сәнгер - дизайнер
жеткіншек – подросток құқық – право
жоба – проект қызмет істейді - работает
Карточка №1.
Сөйлем құраңыз.
Дәрігер ауруларды сурет салады.
Мұғалім балаларға киім тігеді.
Құрылысшы адамдарға емдейді.
Суретші қағазға сабақ береді.
Тігінші матадан үй салады.
Карточка №2
Кестеде берілген сөйлемдерді буынға бөліп, буын түрлерін ажырат.
Бұл қандай мамандық иесі? |
Ол дүкенде жұмыс істейді. Азық-түлік дүкенінде нан, май, қант, сүт сатады. | Ол спорт мекемесінде қызмет істейді. Ол жас жеткіншектерді жарысқа дайындайды. |
Ол үйлердің жобасын сызады. Үй құрылысын жоспарлайды. | Ол сотқа қатысады. Адам құқығын қорғайды. |
Топпен жұмыс.
1-тапсырма. Сөздерді қазақ тіліне аударып, сөйлем құрастырыңдар. Сөйлемдерден жалпы, жалқы зат есімдерді табыңдар.
Y. Сабақты қорытындылау:
-Қандай жаңа сөздер үйрендік?
-Сабақта не істедік?
-Қандай тақырып өттік?
2- тапсырма. «Мен ұнататын мамандық» тақырыбына шағын әңгіме жазыңдар.
YI. Сабақты бекіту:
-Мамандық туралы не білдік?
-Қандай мамандық түрлері бар?
YII. Үйге тапсырма:
119-бет. 3-тапсырма.
146-бет. 2-тапсырма.
YIII. Бағалау.
IX. Рефлексия.
X. Сабақ соңы.