4 сынып. | Әдебиеттік оқу | күні | Мұғалімі |
Тақырыбы | Ақ жайық. А. Құдайбергенов. |
Мақсаты | Тақырыбы мен идеясын аша білу, өз желісінде әңгімелеу. Көркем әдеби сөйлеу тілдерін дамыта түсу. Топтық жұмыстар арқылы бірлесіп жұмыс атқаруға, бір – бірімен тіл табыса білуге, бірін – бірі сыйлауға үйрету. Еңбекке баулу. |
Күтілетін нәтиже | Тақырыбы мен идеясын аша білуге, өз желісінде әңгімелеуге, көркем әдеби сөйлеу тілі дамиды. Топтық жұмыстар арқылы бірлесіп жұмыс атқарады, бір – бірімен тіл табыса біледі, бірін – бірі сыйлауға үйренеді. |
Білім | Тапсырма | Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті | Модуль | Ресурс |
Білу ( 5мин) | Өлеңді оқушылармен бірге қимылмен көрсету, мазмұнын талдау. « Топтастыру» арқылы «еңбеккорлық» сөзіне түсініктеме беру | Сәлемдеседі,назарларын Сабаққа аударады, оқушыларды топқа бөледі, сұрақтар береді, үй жұмысын тексереді. | Сәлемдесіп оқу құралдарын дайындайды, топқа бөлінеді,үй жұмыстарын талқылайды | Топтық жұмыс, Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер. | Тақта, стикерлер, оқулық |
Түсіну 5мин | Мәтінді өз беттерінше оқу
Бір- бірімен бірігіп орындайды
| Түсіндіреді, бағыт береді | Өз бетімен жұмыс жасайды, ой өрісін дамытады, бір бірімен бірігіп орындайды | Топтық жұмыс | Дәптерге орындайды |
Қолдану 30 мин | 4.Мағынаны тану. Жаңа сабақпен таныстыру. Автор жайында білгендерін сұрап, көрнекіліктер арқылы толықтыру. Мәтінмен таныстыру. а)Мәтінді тізбектей оқу, артынан сөздік жұмысын атқару. Өзек – өзен ағатын арна. Тұнығында – тереңінде. ә)Мәтіндегі басты кейіпкерлерге талдау жасау. Әрқайсысына сипаттама беру, жинақтап алу, ойда сақтау. | Сыныптағы кейбір оқушылармен жеке жұмыс жүргізіледі, тақтада есеп шығартылады.
Мәтінмен таныстыру; сөздік жұмысы;
Талдау жасау | а)Мәтінді тізбектей оқиды, артынан сөздік жұмысын жазады; Өзек – өзен ағатын арна. Тұнығында – тереңінде. ә)Мәтіндегі басты кейіпкерлерге талдау жасайды. Әрқайсысына сипаттама береді, жинақтайды, ойда сақтайды | Жеке жұмыс, жас ерекшеліктеріне қарай оқыту қолданылады. | Алдын-ала дайындалған сұрақтар |
Талдау
5 мин | б) Сұрақ-жауап алу арқылы бекіту. -Жайық басында қандай өзен еді, ол қандай өзгеріске ұшырады? - Жайық өзені туралы тағы не білесің?(картамен жұмыс) т.с.с. Сергіту сәті:музыка әуеніне билеу |
Тапсырма береді. | Жайық басында қандай өзен еді, ол қандай өзгеріске ұшырағанын айтады; - Жайық өзені туралы тағы не білетінін айтады /картамен жұмыс/ музыка әуеніне билейді |
Өз орнында жұмыс жасайды |
Сұрақтар |
Жинақтау 1 мин
Рефлексия
| 5.Ой түйіндеу.-Баланың сұрағы-на әжесінің берген жауабын қандай мақал – мәтелмен түсіндірер едің? Жеке, жұпта, топта талқылау. Оқушылардың пікірін тыңдау. -Бүгінгі сабақтан алған әсерлерің қандай, өзің нені көкірегіңе түйіп алдың? -Бұдан қандай қорытынды жасар едің? Өтілген сабақ туралы өз ойларын жаздыру. Дәптерге қысқаша ойын жазғызу, қортындылау |
Оқушымен кері байланыс орнатады. |
Рефлекция жазады, мұғалімге береді. |
Жеке жұмыс |
Стикерге жазып, өз ойын жеткізу. |
Бағалау
2мин | Өзін өзі бағалау, үйге: Идеясын ашып, мазмұнын біліп келу. 72, 73 – бет. Өз өлкеңдегі өзен –көлдер туралы не білесің? Сипаттап жаз. |
Формативті бағалау |
Күнделіктеріне баға қойдыртады | Топтағы жұмыстарын қорытынды-лайды. |
Күнделік, оқулық |