Просмотр содержимого документа
«А.С.Пушкин «Балы?шы мен балы?» ертегісі та?ырыбыны? жоспары »
Сабақ жоспары
Күні: 10 .05.12
Пәні: әдебиет
Пән мұғалімі: Байтерекова М.А
Сабақтың тақырыбы: А.С.Пушкин «Балықшы мен балық» ертегісі
Сабақтың мақсаты:
Орыстың ұлы жазушысы А.С.Пушкиннің өмірі мен шығармашылығынан мәлімет алу, ертегінің тақырыбы мен идеясын түсіну, шығарманы талдай білу, жамандықтан жиренуге үйрену
Күтілетін нәтижелер:
Сабақ мақсаты мен міндеттерін айқындай біледі;
Өз бетінше жазушы туралы, оның шығармашылығы туралы мәлімет алады;
Шығарманы өздігінен талдай алады:
Нені қалай түсінгенін айта алады;
Өздері осы тақырып төңірегінде ойларын топтастырады
Бағалау дағдысы қалыптасады;
Өзін-өзі әділ бағалай алады;
Интерактивті тақтаны пайдалана алады, жұмыс жасай алады;
Сабақ кезеңдері:
Мұғалім әрекеті
Оқушы әрекеттері
Белсенді әдіс түрлері
Дифференциация
Бағалау
Ресурстар
Ұйымдастыру бөлімі:
Ертегі кейіпкерлерін қағаз қиындыларына жазып, әрқайсысына таратады.
Бағалау парағын таратады.
Оқушылар қолдарындағы қағаз қиындыларындағы кейіпкерлерді саралап, бірыңғай топтасады.
Тренинг
«Ертегі кейіпкерлері есіңде ме?» топқа бөлу
Ертегі кейіпкерлері жазылған қағаз қиындылары
Үй тапсырмасын тексеру
Оқушылар топқа берілген бағалау парағына бір-бірінің үй тапсырмасын тексере отырып, бағалауын сұрайды.
Оқушы алдымен үй тапсырмасына өз бағасын көк сиялы пастамен қояды, топ бағасы қызыл сиямен қояды.
«Термометр» әдісі
Өзін-өзі бағалау
Топта өзара бағалау
Бағалау парақтары
Қызығушылықты ояту
Оқушыларға А.С.Пушкин кім екенін, «Балықшы мен балық» ертегісі туралы не білетіндіктері туралы сұрақтар береді.
Оқушылар өз білетіндіктерін топта талқылайды, «Ассоциация» әдісі бойынша өз топтарында топтастырады, таныстырылымды интерактивті тақтада орындайды, бірін-бірі толықтырады.
«Ассоциация» әдісі
Топпен жұмыс
Өзара бағалау
Интерактивті тақта
Мағынаны тану
Оқулықпен жұмыс жасауда ертегінің бөлімдерін алып, оқып танысуын сұрайды.
Ертегіні оқып отырып, «Инсерт» әдісі бойынша кестені толтырады.
Оқушылар оқулықтағы ертегі мазмұнының бөлімін өздері таңдау бойынша алады да, оқып танысады. Таныса отырып, оқып отырған ертегісі өздерінің білгенімен сәйкес келсе, (v) белгісін қояды, егер оқып отырған өздері білгендермен сәйкес келмесе (-) белгісін қояды, ал егер оқыған ертегі ол үшін жаңа, бұрын естімеген болса, (+) белгісін қояды, ертегі туралы тереңірек білгісі келсе, (?) белгісін қойып, кестені толтырады. Белгіленген уақыт аяқталғаннан кейін, бөлім бойынша бірыңғай топтасады. Топта талқылайды.
Өз топтарына қайта оралып, оқып танысқан бөлімдері бойынша түсіндіріп береді.
«Инсерт» әдісі
«Жигсо» әдісі
Жеке, топпен жұмыс
Критериилі бағалау
Бағалау парағы
Талдау жұмыстарын жүргізу үшін үш тапсырма жазылған парақтарды таратады.
1-тапсырма
Ертегінің композициялық құрылысына талдау жасаңыз
2-тапсырма
Ертегі тақырыбы мен идеясын жазыңыз
3-тапсырма:
Кемпірге мінездеме беріңіз
Оқушылар өздерінің қабілеттеріне қарай тапсырманың бірін таңдайды, жеке орындайды. Берілген уақыт аяқталған соң, бірыңғай топтарда орналасады, талдайды.Тақтаға шығып, орындағанын жазады, қателері болса, түзетеді, бағалайды.
Жеке, топпен жұмыс
Қабілеттеріне қарай таңдауы
Өзін-өзі бағалау
Бағалау парақтары, тапсырмалар жазылған парақтар
Ойтолғаныс
«Ертегіден алған әсерің...» тақырыбында ойтолғау немесе «Венн диаграммасын» (кемпір мен балықшыға)
жазуды ұсынады.
Оқушылар осы тапсырмалардың ішінде таңдаған тапсырмаларын орындайды. Тақырып төңірегінде ойланып, кемпірдің пиғылы, іс-әрекеті туралы жазып, жамандықтан қалай арылуға болатыны туралы пікірлерін жазса, келесі тапсырмада кемпір мен балықшыға салыстырмалы мінездеме береді.
Бірыңғай топтасып, топта талқылайды, таныстырылымға шығып, толықтырады
Ойтолғау
«Венн диаграммасы»
Қызығушылығына қарай таңдауы
Критериилі бағалау
А3 плакаты, маркер, бағалау парағы
Үйге тапсырма:
Ертегіге сценарий жазу, рөлдік оқуға дайындалу.
Критериилі бағалау парағы Оқушының аты-жөні_______________________