Просмотр содержимого документа
«ВОДА ІЗ РОДНИКІВСЬКИХ КРИНИЦЬ »
Любов Іванівна Данова,
ВОДА ІЗ РОДНИКІВСЬКИХ КРИНИЦЬ
Тема уроку: Вивчення числiвника в 6-му класі.
Мета: повторити й узагальнити знання про числівник як частину мови; виховувати в учнів людяність та милосердя, любов до рідного краю, слова, поезії.
Обладнання: малюнки криниць, ребуси, картки з індивідуальними завданнями, тести для роботи на комп'ютерах.
ХІД УРОКУ
I. Розповідь учителя
Не за синіми морями, не за темними лісами, а зовсім поруч було село Родникове. І славилося воно тим, що було в ньому сім криниць із чистою та цілющою, джерельною водою:
перша криниця — людяності та доброзичливості,
друга криниця — пам'яті,
третя криниця — кмітливості,
четверта криниця — дружби і товариськості,
п'ята криниця — працьовитості,
шоста криниця — мудрості,
сьома криниця — знань.
Але ось одного разу люди помітили, що криниці висохли, замулились. І ми з вами повинні допомогти почистити їх, стати на захист рідної землі, природи.
Тому перша криниця й називається — криницею людяності та доброзичливості.
Щоб почистити криниці, потрібно виконати сім завдань. Та вони під силу тільки добрим людям.
II. Оголошення теми і мети уроку
(Учні записують у зошити.)
Спробуємо почистити другу криницю — криницю пам'яті. Допоможе нам у цьому фонетична хвилинка. Зробіть фонетичний розбір (письмово) числівника «п'ять» (учень біля дошки).
Бесіда за запитаннями
Що ви знаєте про числівник?
Назвіть його розряди за значенням та морфологічними ознаками.
Як поділяються кількісні числівники?
У цей час 5 учнів виконують тренувальні вправи на комп'ютері (див. додаток 1).
III. Тренувальні вправи
Третя криниця, яву ми відкриваємо, називається криницею кмітливості.
Хвилинка-веселинка. Увага! На уроці мови — математика.
Допоможіть Омелькові порахувати його сім'ю.
У нашого Омелька
невеличка сімейка:
тільки він та вона,
та старий та стара,
та дві дівки косаті,
та два парубки вусаті,
та дві Христі в намисті,
та дві ляльки в колисці...
Скільки їх? (12.)
Що ви збились із лічби?
Баба вийшла по гриби,
Дід подався на город –
позоставсь малий народ:
лиш дві дівки косаті,
та два парубки вусаті,
та дві Христі в намисті,
та дві ляльки в колисці,
та Омелько з жоною –
полічіть разом зі мною (10.)
– Любі хлопчики, дівчатка,
а тепер загадочка така:
чи не знаєте ви слова,
щоби мало сорок «а»? (Сорока.)
– Що ви знаєте про числівник 40? (Має дві форми відмінкових закінчень: Н. і З.в. – □; Р., Д., О., М. – -а.)
Розкажіть історію походження цього числівника. (Слово сорок було колись іменником і означало мішок, у якому вміщалося 40 соболиних шкурок, які були в той час грошовою одиницею.)
Відгадайте ще загадки. Назвіть числівники і визначте відмінки.
Яке слово має 100 сполучень «ли»? (Столи.)
Тридцять двоє білих братів сидять у темній в'язниці. (Зуби.)
Три ноги, два вуха, а шостий — живіт. (Самовар.)
Загородив дід хлівець для п'ятьох овець. (Рукавиця.)
Дві дощечки, дві сестри несуть мене із гори. (Лижі.)
Один батько 940 синів має, усім шапки справляє, а в самого немає. (Дуб, жолуді.)
Четверо братців під одним дахом стоять. (Стіл.)
Двоє братців пішли у річку купатись. (Відра.)
Котиться клубок, зовсім без ниточок, замість ниточок — 300 голочок. (їжак.)
Сто соколят на м'якій подушці сплять. (Соняшник.)
Зробіть синтаксичний розбір останнього речення.
Якими членами речення буває числівник?
– Відгадайте ребуси. "40',100,'2" (Ростов.)
'0",100' т=л (Осло — столиця Норвегії.)
Отже, за допомогою числівників ми повторили географію і напилися цілющої води із третьої криниці.
Четверта криниця –криниця дружби і товариськості.
Відкрити її нам допоможе диктант-переклад.
Перекладіть українською мовою, визначте розряд числівників.
Н.И. Пирогов родился 13 ноября 1810 года, умер 23 ноября 1881 года. В четырнадцать лет – студент-медик, в девятнадцать – лекарь, в двадцать три – доктор медицины, а в двадцать шесть – профессор университета. Пирогов был одним из самих талантливых русских хирургов.
– Що ви знаєте про М.Пирогова? (М. Пирогов уперше на полі бою провів операцію під наркозом. Він винайшов нерухому гіпсову пов'язку. Виступав за обов'язкову початкову освіту.)
Лірична хвилинка.
(Учні читають напам'ять вірші.)
Проста арифметика
Викликає вчитель Люду, слабшу серед дітвори,
І питає: «Скільки буде: десять поділить на три?»
Розв'язать вона не може, звісно, знітилась,
мовчить...
Вчитель каже: «Так не гоже, прості дроби
треба вчить.
Хай картоплі є десяток, – вчитель далі
річ веде, –
Розділи на трьох дівчаток, то по скільки
припаде?»
Люда каже: «Зайвий клопіт, і на що мені
це знать?
Я зварю їм ту картоплю, потовчу і хай їдять».
А. Динник
Сто вовків
Чого, брате, так збілів? Що з тобою сталось?
Та за мною через став аж сто вовків гналось.
Бог з тобою!.. Сто вовків! Та село б почуло...
Та воно так і не сто, а п'ятдесят було.
Та й п'ятдесят диво в нас...
Де їх стільки взялось?
Ну, Іванцю, нехай і так, але десять гналось,
Та і десять не було! Знать один усього?
Аж один! Аби вовк! Страшно і одного...
А може то і не вовк?
А що ж то ходило? Таке сиве та мале,
а хвостик, як шило.
С.Руданський
– Як ви напишете числівник 50?
– Що ви знаєте про написання «ь» у кінці числівників; перед закінченням числівників?
П'ятакриниця — криниця працьовитості.
(Троє учнів виконують індивідуальні завдання за картками, решта — колективно.)
Зробіть морфологічний аналіз числівника. Перше правило історії – не говорити брехні.
Дехто ще працює, і ми теж не будемо ледарювати, а почистимо шосту криницю — криницю мудрості.
Ви добре знаєте, що прислів'я – це народна мудрість. Вони узагальнюють народний досвід, дають пораду, застерігають від помилок. Виникають прислів'я постійно, але найвлучніші з них передаються з покоління в покоління.
У багатьох прислів'ях та приказках є числівники.
Лінгвістична гра «Допиши прислів'я»
Один за всіх... (...і всі за одного).
Сім мішків... (...гречаної вовни і всі неповні).
Два б'ються... (...третій не мішайсь).
Знаю, як свої... (...5 пальців).
Семеро... (...одного не ждуть).
П'ять днів нічого не робимо, а... (...шостий відпочиваємо).
Один із сошкою, а... (...п'ятеро – з ложкою).
Сім раз відмір, а... (...один раз відріж).
– Поясніть значення останнього прислів'я.
Вибірковий диктант з коментуванням
Найбільший острів на земній кулі – Гренландія. Його площа сягає за два мільйони квадратних кілометрів.
Острів майже весь покритий двокілометровим льодовим панциром.
А ще понад тисячу років тому на цьому острові люди вирощували сади, займалися землеробством і скотарством.
Найглибше озеро у світі – Байкал. Його глибина – тисяча шістсот двадцять метрів. В озеро несуть свої води понад триста річок, а витікає лише одна – Ангара.
Найвища вершина Землі – Джомолунгма. Її висота має вісім тисяч вісімсот сорок метрів.
Інша назва цієї гори – Еверест. Уперше на цю вершину піднялися люди 29 травня 1953 року. їх було лише двоє.
Найбільша глибина на нашій планеті – Маріанська заглибина. Вона має одинадцять тисяч двадцять два метри. Знаходиться ця заглибина в Тихому океані недалеко від Японії.
Лінгвістична гра «Хто більше?»
Назвіть якомога більше назв творів художньої літератури, фольклору, музики, кіно, що містять числівники.
(Наприклад: «Три товстуни» Ю.Олеші; «Три тополі», «Мені 13-й минало» Т.Шевченка; «9 братів і десята сестриця Галя» М.Вовчка; «17 миттєвостей весни», «Мільйон у шлюбному кошику», «Троє в човні, не рахуючи собаки», «4 танкісти і собака» тощо.)
Відкрити останню, сьому криницю – криницю знань – допоможуть тести. Вони підсумовують усе, що ми з вами вивчили про числівник.
IV. Підсумки уроку
Оцінювання учнів, відзначення найактивніших.
V. Домашнє завдання
Повторити про числівник (правила за підручником). Записати речення з використанням числівників на тему, що стосується історії та сьогодення нашого села Родникове – цікаві факти, повідомлення про якісь події тощо.
Числівник проаналізувати морфологічно.
VI. Додаткове завдання
Написати числівники 6666 і 7777 у формі орудного відмінка.
VII. Висновки
Зробили ми добру справу, почистили сім криниць, напилися цілющої водиці. Хай ніколи не міліють почуття в наших серцях, як не міліють криниці, доглянуті дбайливими руками господаря.
Хай завжди в наших серцях живуть поруч людяність і милосердя, пам'ять про минуле і мрії про майбуття, чесність і мудрість віків, дружба та любов до ближнього. І чим більше буде на рідній землі незамулених криниць – людських сердець, тим повніше буде річище духовності народу.