kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Урок.Тіл м?дениеті

Нажмите, чтобы узнать подробности

Тіл м?дениеті 

Жа?а о?у материалын беру саба?ы +

Білім, білік, да?дыны ?алыптастыру саба?ы

Білімдерін жалпылау ж?не ж?йелеу, ?айталау саба?ы

Білімдерін ба?алау, тексеру ж?не ба?ыттау саба?ы

Білім, білік, да?дыны ?олдану, аралас саба?

Репродуктивті

Эвристикалы? зерттеу

Шы?армашылы?пен о?ыту

С?ра?-жауап, пікіралмасу

К?ркем шы?арма талдау, ты? астарын ашу

М??алімні? м?нерлеп о?уы, ??гіме ж?ргізу

Шолу лекция, т?сіндіру,??гімелеу, баяндау

Жоспар ??ру, пікір жазу, жаттау

О?ушыны? м?нерлеп о?уы, реферат о?у

Тапсырма орындау, та?тамен ж?мыс

М?тінге жа?ын баяндау, логикалы? с?ра?тар ?ою

Шы?армашылы? тапсырмалар

Танымды? ойындар

Теориялы? м?селелер

Проблемалы? с?ра?тар

?зіндік ж?мыс,о?улы?пен ж?мыс

Баяндама жасау, пікірсайыс, жарысу

Шы?арма, мазм?ндама жазу, тест

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Урок.Тіл м?дениеті»

Қазақ тілі 6 сынып

Сабақтың тақырыбы:Тіл мәдениеті. Шығармашылық жұмыс.

Әдеби тіл және оның нормалары.

Сабақтың мақсаты:


Білімділік

Дамытушылық

3.Тәрбиелік

Нормаға түскен әдеби тіл туралы мағлұмат беруге, жаңа тақырыпты оқып-үйренудің жобасын тұтас қабылдауға көмектесу.

Оқу материалының тұлғалық және әлеуметтік-практикалық құндылығын түсінуге көмектесу.

Оқушыны дұрыс, сауатты, мәдениетті сөйлеу әдебіне үйрету.


Сабақтың түрі:

Жаңа оқу материалын беру сабағы +

Білім, білік, дағдыны қалыптастыру сабағы

Білімдерін жалпылау және жүйелеу, қайталау сабағы

Білімдерін бағалау, тексеру және бағыттау сабағы

Білім, білік, дағдыны қолдану, аралас сабақ


Сабақтың әдіс-тәсілдері:


Репродуктивті


Эвристикалық зерттеу


Шығармашылықпен оқыту


Сұрақ-жауап, пікіралмасу


Көркем шығарма талдау, тың астарын ашу


Мұғалімнің мәнерлеп оқуы, әңгіме жүргізу


Шолу лекция, түсіндіру,әңгімелеу, баяндау


Жоспар құру, пікір жазу, жаттау


Оқушының мәнерлеп оқуы, реферат оқу


Тапсырма орындау, тақтамен жұмыс


Мәтінге жақын баяндау, логикалық сұрақтар қою


Шығармашылық тапсырмалар


Танымдық ойындар


Теориялық мәселелер


Проблемалық сұрақтар


Өзіндік жұмыс,оқулықпен жұмыс


Баяндама жасау, пікірсайыс, жарысу


Шығарма, мазмұндама жазу, тест



Жаңа технология элементтері:_____________________________________________________

Сабақтың жабдығы: Кестелер, плакаттар, портреттер, үлестірме қағаздар,видео, слайд, интерактив. тақта, электрондық оқулық


Сыныппен жұмыс түрі: даралап, жұппен, топпен, ұжымдық


Сабақтың барысы

І. Ұйымдастыру кезеңі

Оқушыларды түгендеу;

Сабаққа дайындықтарын бақылау;

ІІ.Үй тапсырмасын тексеру

ІІІ. Жаңа білімді меңгерту кезеңі

Қызығушылықты ояту: Ой қозғау стратегиясы негізінде сұрақтар қойылады.

Тілді кім жасайды, әркім өз білгенінше сөйлей бере ме?

(оқушылардың ойлары талқыға түседі, ой бөліседі)

Әрине тілді бір адам ғана жасамайды, әркім өз білгенінше сөйлей бірмейді. Тіл өзі қызымет ететін адамдардың бәріне ортақ, түсінікті болуы керек. Ондай жалпыға ортақ тілді әдеби тіл дейміз. Әдеби тіл нормалары арқылы тіл көпшілікке түсінікті әрі бәріне ортақ болып келеді.

Мағынаны тану фазасы

Әдеби тіл нормалары





лексикалық

грамматикалық

фонетикалық




Тақтаға мына сөйлемді жазып, грамматикалық нормаға сай түрін оқушыларға жаздыртамын.

Мысалы: а) Ағ үйдөн шыға гелді бір жас жігіт.

ә) Ақ үйден шыға келді бір жас жігіт.

Дыбыс үндестігіне, яғни Үндестік Заңына байланысты заңдылықты түсіндіріп өту.

Әдеби тіл екі түрде өмір сүреді. Оның бірі – ауызша тіл, екіншісі – жазбаша тіл.

Оқушылар екі тілдің қолдану аясын өздері айту керек. (ауызша тіл: үй іші, отбасында, теле-радио хабар, мұғалімнің сабақ түсіндіруі, сөйлесу, әңгімелесу, диалог түрінде көрінеді; жазбаша тіл: ойды қағазға жазу арқылы көрінеді – кітап, көркем шығармалар, оқулық, газет-журналдыр, ғылыми еңбектер).

Аузша тіл гормасы – орфоэпия.

Жазбаша тіл – орфография.

Жұлдыз – жұлдұз

Ақ лақ – ағ лақ

Үш сөйлем жазылып, әдеби тіл нормасының сақталуына байланысты жұмыстар жүргізіледі.


ІҮ. Сабақтың қорытындысы, ой қорыту (рефлексия) ой толғаныс фазасы: 1) оқушылар мысалдыр айтып, орфографиялық, орфоэпиялық нормаларын ажыратады. ________________________________


Ү. Үйге тапсырма беру 3-жаттығу. Газет-журналдардан тіл туралы жазылған мақаланы жазып, әдеби тіл нормалары бойынша талдау жасау.

ҮІ. Бағалау







Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Внеурочная работа

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 4 класс

Скачать
Урок.Тіл м?дениеті

Автор: Исина Алтын Оразовна

Дата: 05.01.2016

Номер свидетельства: 272373


Получите в подарок сайт учителя

Видеоуроки для учителей

Курсы для учителей

ПОЛУЧИТЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО МГНОВЕННО

Добавить свою работу

* Свидетельство о публикации выдается БЕСПЛАТНО, СРАЗУ же после добавления Вами Вашей работы на сайт

Удобный поиск материалов для учителей

Проверка свидетельства