Просмотр содержимого документа
«?лысты? ?лы к?ні-Наурыз»
№1 Саумалкөл орта мектебі
Ашық сабақ
Қазақ тілі
Тақырыбы: Ұлыстың ұлы күні-Наурыз
5 сынып
Қазақ тілі мен әдебиеті пәнінің
мұғалімі Байтенова А. А.
2015оқу жылы
Тақырыбы : «Наурыз мерекесі»
Мақсаты:
Білімділік: оқушылардың Наурыз туралы түсінігін кеңейту, сөздік қорларын молайту, жаңа сөздерді пайдаланып ауызекі сөйлеуге үйрету.
Дамытушылық: оқушылардың танымдық ықыласын молайту, қызығушылығын, белсенділігін арттыру. Оқиғаға сыни көзқараспен қарап, өз ой пікірлерін еркін жеткізу дағдыларын дамыту.
Тәрбиелік: оқушыларға төл мерекеміз Наурызды насихаттау, еліміздің салт-дәстүріне деген сүйіспеншілігін арттыру және құрметтеуге тәрбиелеу. :
Сабақтың түрі: дәстүрлі емес, жаңа білім беру сабағы, той сабақ.
Көрнекілігі: интерактивті тақта, слайдтар.
Сабақтың барысы.
Ұйымдастыру сәті
Психологиялық дайындық: Мен сіздерді көргеніме қуаныштымын
Бүгінгі сабағымызда топқа бөлініп жұмыс жүргіземіз,сондықтан орнымыздан тұрып бір-бірімізге жақсы тілектер айтайық.
(балалар тілектерін айтады)
- Жақсы,отырыңдар,енді үй тапсырмасын тексерейік
Үй тапсырмасын тексеру
Өткенді қайталау (дәптермен жұмыс)
-Сендер білесіңдер,өткен сабақта көктем мезгілі туралы өткен болатынбыз.Қазір сендерге мынадай сұрақтар берілген
1 Қазір жылдың қай мезгілі?
2 Көктем айларын ата.
3 Көктемде ауа райы қандай болады?
4 Құстар қайдан ұшып келеді?
5 Көктемде не гүлдейді?
Балалар, енді мына жұмбаққа назар аударыңдар:
Қар еріп, су ағады,
Сарқырап сайға толады.
Күн ұзарып жылиды,
Бұл қай кезде болады?
Балалар: -көктемде (суреті)
-Дұрыс,
Сабақтың мақсатын қою.
-Балалар, наурызда қандай мерекелер бар?
-Наурыз қандай мейрам?
-Наурыз мерекесінде адамдар не істейді?
-Ендеше біздің бүгінгі сабағымыздың тақырыбы: «Ұлыстың ұлы күні-Наурыз».
Біз сабақта жаңа мәтінмен танысамыз. Мәтінді толық түсіну үшін жаңа сөздермен және сөз тіркестерімен танысамыз. Өзіміз үйренген сын тұрғысынан ойлау тәсілдері бойынша бірнеше стратегиялық тапсырмалар орындаймыз.
Жаңа сабақ.
Жаңа сөздермен жұмыс (оқу, көшіріп жазу, фонетикалық жаттығу)
теңелу – приравниваться
дәстүр - традиция
көже – коже
қуаныш – радость
құттықтайды - поздравляют
өткізу – проводить
Мәтінмен жұмыс.
«Наурыз» мәтінін мәнерлеп оқытып, мәтін бойынша әңгімелесу.
«Миға шабуыл» стратегиясы
«Наурыз» сөзін естігенде нені елестетесіңдер?
1- Елестету стратегиясы бойынша. Бірінші топ «Наурыз» туралы постер саласыңдар.Салған постерларыңды ортаға шығып қорғайсыңдар.
Екінші топ «Наурыз» сөзіне кластер толтырады.
Наурыз
Тақырып бойынша тапсырмалар орындату.
1 – тапсырма:
Көп нүктенің орнына тиісті сөздерді қойып жаз.
Күн мен түн .................................... .
Әр үйде наурыз көже ....................... .
Наурызда адамдар бір – біріне ......................... .
Керекті сөздер : пісіріледі,теңеледі,бақыт тілейді
Ал енді балалар, «Наурыз» сөзіне фонетикалық талдау жасаймыз.
2 – тапсырма Сөздерді сәйкестендіру
Наурыз
Қар
Күн мен түн
Наурыз көже
Жеті түрлі
Бұл күн
теңеледі
тағам
демалыс күні
мереке
ериді
әзірлейді
Қорытынды.
Венн диаграммасын құрастыру
1-қаңтар
22-наурыз
Наурыз мерекесі мен жаңа жылдың айырмашылықтарын және ортақ құбылыстарын анықтайды, әр топ бірін-бірі тексеріп, толықтырады, қателерін түзетеді.
Бағалау
Халық наурызға арнап өлең-жыр шығарған. Ол наурыз жырлары деп аталады. Ал сендердің жаттаған өлеңдерің бар ма?
(балалар өздері жаттаған өлеңдерін айтады)
Наурыз батасы
(үш би ортаға шығып бата береді)
Ұлыс оң болсын,
Ақ мол болсын,
Қайда барсаң жол болсын!
Ұлыс ақты болсын,
Төрт түлік ақты болсын,
Ұлыс береке берсін,
Пәле – жала жерге енсін!
Сөйтіп, адамдар бір-бірінің қатесін кешіріп, татуласады, оның аяғы ойын-сауық, ән-күйге жалғасады.