Просмотр содержимого документа
«?ЛЫСТЫ? ?ЛЫ К?НІ --- К?КТЕМ ЖАРШЫСЫ »
Ұ Л Ы С Т Ы Ң Ұ Л Ы К Ү Н І ---К Ө К Т Е М Ж А Р Ш Ы С Ы .
САБАҚТЫҢ МАҚСАТЫ –Білімділік : оқушыларды мәтінмен таныстыру , Наурыз туралы түсінігін кеңейту, сөйлем түрлері түсінігін қамтамасыз ету , сөздік қорын молайту, жаңа сөздерді пайдалана отырып ауызекі сөйлесуге үйрету .
ТӘРБИЕЛІК – оқушыларға адамгершілік , туған ел туған жерге деген сүйіспеншілік , қазақ халқының дәстүрлерін құрметтеуге тәрбиелеу .
ДАМЫТУШЫЛЫҚ –оқушылардың танымдық ықыласын молайту , қызығушылығын , белсенділігін , ойлау қабілетін арттыру .
САБАҚТЫҢ ТҮРІ – жаңа білім беру сабағы. Той сабақ .
КӨРНЕКІЛІГІ – Наурыз суреттері , кітаптар , қоржындар , карточкалар , орамал , әр партаға грамматикалық тапсырмалар , мәтін .
САБАҚ БАРЫСЫ –1 . Ұйымдастыру кезеңі ( Оқушыларды түгендеу ,сабаққа керек оқулық , дәптерлерін тексеру ) .
2 . Тілді жаттықтыру кезеңі .Сүрақ-жауап арқылы –Жылда неше жыл мезгілі бар ?
- Ол қандай жыл мезгілдері ?
- Көктем айларын атаңдар .
-Наурызда қандай мерекелер бар ? Көктемде ауа райы қандай болады ? Наурыз қандай мейрам ?
-Халық наурызды қалай тойлайды ?
3. ЖАҢА САБАҚТЫ ТҮСІНДІРУ . Бейнетаспадан «Наурыз» әнін тыңдату .
Наурыз көрінісі бар суреттермен жұмыс . Суретке қарап халық наурызды қалай тойлайтыны жайлы сөйлемдер құрастыру , тақтаға , дәптерлеріне жазу .
СӨЗДІК ЖҰМЫСЫ --тойланады
Мереке ,мейрам
Теңеледі
Тойланады
Шуақ , нұр төгіледі
Пісіреді
Жаңа сөздермен сөз тіркестерін және сөйлемдер құру .
4 .ГРАММАТИКАЛЫҚ ТАПСЫРМАЛАР – Сөйлемдерді түрлеріне қарай ажырата білу ,мысалы : Наурызда күн мен түн теңеседі –хабарлы .
Наурыз құтты болсын ! – лепті .
Наурыз қашан тойланады ? – сұраулы
5..МӘТІНМЕН ЖҰМЫС. Мұғалім мәтінді өзі оқып шығады , оқушыларға оқытып , мазмұны бойынша сұрақтарға жауап алады :
1 . Наурыз қандай ай ?
2 . Наурыз сөзі қайдан шыққан ?
3 .Наурызда не пісіріледі және оған қандай 7 түрлі тағам қосылады ?
4 .Наурыз қашан және қалай тойланады ?
5 . Наурыз тойында халық қандай сәнді ұлттық киімдерді киеді ? бейнетаспадан ұлттық киімдер көрсетіледі - шапан ,камзол көйлек , тақия ,бөрік жейде ,т . б . . 6.Наурыз көжеге салынатын 7 түрлі тағамды бейнетаспадан тамашалау -қазанға қандай ретпен және қалай салу керектігін көріп , үйрену .
6 . ОРАМАЛ ТАСТАМАҚ ОЙЫНЫ. Оқушыларға наурыз жайында не білгендері туралы айтып берулері үшін тапсырмалар жазылған карточкалар таратылады . Қай оқушыға орамал түссе , сол оқушы карточкасы бойынша жауап береді .
7 . КЛАСТЕР ҚҰРУ .
Жастар ән айтып би билейді .
22 – наурыз күн мен туннің теңелген күні . Наурызда наурыз көже