kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Т?рбие са?аты "К?ктемді ?ондырып ?анатына"

Нажмите, чтобы узнать подробности

Балалар?а таби?ат туралы т?сінік беру, ?лі ж?не тірі таби?атты

                                      ажырата білу. ??стар туралы білімдерін толы?тыру, дала

                                      ??старыны? тіршілігімен таныстыру, ??стар?а ?ам?орлы? жасау?а

                                      т?рбиелеу. Тілдерін дамыту, с?здік ?орларын молайту. Таби?ат

                                      ар?ылы адамгершілікке т?рбиелеу.

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Т?рбие са?аты "К?ктемді ?ондырып ?анатына" »



Сабақтың мақсаты: Балаларға табиғат туралы түсінік беру, өлі және тірі табиғатты

ажырата білу. Құстар туралы білімдерін толықтыру, дала

құстарының тіршілігімен таныстыру, құстарға қамқорлық жасауға

тәрбиелеу. Тілдерін дамыту, сөздік қорларын молайту. Табиғат

арқылы адамгершілікке тәрбиелеу.

Түрі: Әңгіме.


Көрнекілігі: шарлар, құстардың суреттері, слайд-шоу, мақал-мәтелдер жазылған

плакаттар.


Сабақтың барысы.

Ұйымдастыру.

1. «Жылулық шеңбері». Балалар  бір-бірінен жылы сөздер айтып, көңілдерін көтереді.

Мұғалім:

—          Балалар, қазір жылдың қай мезгілі?

—          Көктем мезгілі

—          Көктемде қандай құс бірінші біздің жаққа ұшып келеді?

—          Қараторғай

—          Көктемнің алғашқы гүлі қандай?

—          Бәйшешек

—          Көктем мезгілінде неше ай бар?

—          Үш ай бар: наурыз, сәуір, мамыр


Дидактикалық ойын: «Қыс және көктем». Күннің, қардың суреттері балаларға таратылады. Қыста қардың, жазда күннің суретін көрсетеді.

—          Бәріміз аққала жасаймыз (қыста)

—          Бәйшешек теруге барамыз (көктемде)

—          Серуенге қалың киініп шығамыз (қыста)

—          Күзде кеткен құстарды күтіп аламыз (көктемде)

—          Аяз ата мерекеге келді (қыста)

—          Наурыз көже ішеміз (көктем)


«Мұны білгенің жөн» Оқушыларға құстар туралы қызықты мәліметтер беру

(слайд арқылы)


  Мұғалім: Табиғат дегеніміз – бізді қоршаған әлем. Оған айналадағы заттардың барлығы жатады. Табиғат аясында демаламыз. Оны қорғаймыз.

—          Табиғат екіге бөлінеді: өлі және тірі

—          Өлі табиғатқа не жатады?

—          Тас, құм, су, қар, мұз, тау, күн, жер, топырақ, жаңбыр, бұлт, ай

—          Тірі табиғатқа не жатады?

—          Жануарлар, адамдар, құстар, ағаштар, жәндіктер, гүлдер, балықтар

Осы екі  табиғат бір-бірімен тығыз байланысты.

—          Біз серуенде көп құстардың ұшып жүргенін көреміз бе?

—          Я, олар жылы жақтан келіп жатыр.

—          Қыстайтын құстарды кім атап көрсетеді?

—          Қарға, сауысқан, торғай.

—          Үй құстарын кім атап береді?

—          Қаз, үйрек, тауық, әтеш, күркетауық.

—          Дала құстарын кім көрсетеді?

—          Тырна, торғай, сауысқан, көкек, қарлығаш, аққу, дала қазы, дала үйрек.

—          Көктем құстарын кім айтады?

—          Қараторғай, қарлығаш, тырна, аққу.

—          Осы құстар нені қорғайды?

—          Ағаштарды.

—          Ағаштар не үшін керек?

—          Ауаны тазартады?

—          Ендеше сол таза ауамен дем алып көрейік (балалар тыныс алу жаттығуын жасайды).

Осы кезде есік қағылып, топқа бала қаз ға-ға-ға деп келеді.

—          Балалар, бала қаз өзімен бірге дорбасын ала келіпті, ашып көрейік. (мұғалім дорбаның ішінен хат алады, онда мынадай тапсырмалар болады.)


Бірінші тапсырма: Қаз сияқты дауыстар саласыңдар ма? Саусақ жаттығуын жасай аласыңдар ма?

—          Бала қаз — ға-ға-ға- бәсең дауыспен.

—          Ана қаз — ға-ға-ға- қаттырақ дауыспен.

—          Әке қаз — ға-ға-ға – қатты дауыспен.

Бала қазбен бірге саусақ жаттығуын жасау. «Қазым, қазым, қаңқылда».

Қазым, қазым қаңқылда

Көлге түсіп салқында.

Жем берейін жейсің бе?

Кәмпит берші дейсің бе?

Жоқ-жоқ, жоқ-жоқ

Кәмпит тәтті ас болмас

Арпа менен бидай шаш.


Екінші тапсырма: Тыйым сөздер, мақалдар айтып беріңдер.

Балалар:

  • Құстың ұясын бұзба

  • Құсқа тас лақтыр ма.

  • Құстардың жұмыртқасын жарма.

  • Қара құс басып жейді, сұңқар шашып жейді.

  • Аққуды атпа, досыңды сатпа.


Сергіту сәті. Ойын: «Ұшты, ұшты».


Үшінші тапсырма: Құстарға ұя, жем, кішкене балапандар жасаймыз. Бірінші үстелдегі балалар торғайды мүсіндейді. Екінші үстелдегі балалар құстарға ұя жапсырады. Жұмыстарын аяқтаған соң жемсалғышқа салып, қонақтарға көрсетеді.

Бала қаз:

—          Мен күн жарықта әкем мен анамды тауып алайын, сендерге рахмет. Көп қызық көрдім. Оны өзімнің  достарыма айтып барамын ( балалармен қоштасады). Әкелген сыйлығын береді.

Ән: «Шөжелерім».


Сабақты қорыту. Сабақ соңында қағаздан жасалған құстарды қонақтарға сыйлау.






140 қазақ орта мектебі









(әңгіме)










Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Внеурочная работа

Категория: Уроки

Целевая аудитория: Прочее.
Урок соответствует ФГОС

Скачать
Т?рбие са?аты "К?ктемді ?ондырып ?анатына"

Автор: Жабикенова Салтанат Ануарбековна

Дата: 08.05.2015

Номер свидетельства: 209358


Получите в подарок сайт учителя

Видеоуроки для учителей

Курсы для учителей

ПОЛУЧИТЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО МГНОВЕННО

Добавить свою работу

* Свидетельство о публикации выдается БЕСПЛАТНО, СРАЗУ же после добавления Вами Вашей работы на сайт

Удобный поиск материалов для учителей

Проверка свидетельства