kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Мовна надмірність і мовна недостатність в системі роботи зі стилістики і культури мовлення у старших класах

Нажмите, чтобы узнать подробности

Українська мова. 10 клас. Філологічний профіль.

Тема. Мовна надмірність і мовна недостатність в системі роботи зі стилістики і культури мовлення у старших класах.

Мета: з ясувати суть мовної надмірності та мовної недостатності; визначити помилковість або стилістичну доцільність їх використання; запропонувати відповідну систему роботи з піднесення культури мовлення старшокласників.

                                                           Хід уроку

Найкращі ж дні – це дні у школі,

У майбуття рішучий і упертий крок.

Роботи буде там і радості доволі!

Куди прийшли ви ? – На урок!

                                                                                               (Катерина Степчин)                                                                    

І. Актуалізація опорних знань

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Мовна надмірність і мовна недостатність в системі роботи зі стилістики і культури мовлення у старших класах »



Українська мова . 10 клас. Філологічний профіль.

Тема. Мовна надмірність і мовна недостатність в системі роботи зі стилістики і культури мовлення у старших класах.

Мета: з ясувати суть мовної надмірності та мовної недостатності; визначити помилковість або стилістичну доцільність їх використання; запропонувати відповідну систему роботи з піднесення культури мовлення старшокласників.

Хід уроку

Найкращі ж дні – це дні у школі,

У майбуття рішучий і упертий крок.

Роботи буде там і радості доволі!

Куди прийшли ви ? – На урок!

(Катерина Степчин)

І. Актуалізація опорних знань

1. Спишіть текст, на його основі визначте тему і мету уроку


Мова – складне суспільне явище. Вона є найважливішим засобом людського спілкування та об’єднання людей у спільноту.

Національна мова – засіб спілкування нації . Національна мова виступає закономірним суспільним утворенням. Національна мова – загальнонародна.

Поняття «сучасна мова» вживається в різних значеннях. Під сучасною мовою нерідко розуміють мову, носіями якої виступають представники поколінь, яких ми називаємо сучасними. Загалом можна говорити про представників трьох поколінь: старшого, середнього і молодшого (віку)


2. Слово вчителя

Отже, ви самостійно обґрунтували тему уроку, а якою ж буде мета?


ІІ. Оголошення мети уроку


ІІІ. Мотивація навчальної діяльності школярів

  1. Слово вчителя

Однією з важливих ознак мовленнєвої культури є точність висловлювання думки. Вимога ця порушується у разі вживання слів без урахування їх значень. Це виявляється у появі зайвих, або надлишкових слів, речень, а в письмовому мовленні навіть цілих абзаців, які не несуть нічого нового. Багатослів’ям дехто намагається компенсувати брак інформації. Бідність змісту і багатослів’я взаємно заохочуються, вони завжди поруч. Через деякий час ви будете складати ЗНО і писати власне висловлювання. Саме в ньому можна наробити стилістичних помилок завдяки мовній надмірності і мовній недостатності.

Поширена звичка багато говорити і мало казати відбирає в людей дорогоцінний час і порушує основний закон стилістики – якомога меншою кількістю слів сказати якомога більше.

Марнослів’я – типовий вияв мовної надмірності, що набуває форм плеоназму і тавтології (табличку на дошку, запис в зошит).


IV. Сприйняття й засвоєння учнями навчального матеріалу

  1. Лекція вчителя (запропонувати учням відбудувати асоціативний кущ на основі пояснень вчителя).

Плеоназм (від грецького pleonasmos – надмірність) – це словосполучення, в якому поєднано слова з близьким значенням. Плеоназм вважається помилкою в стилістичному нейтральному мовленні. Наприклад: основний лейтмотив (мотив – основна ідея твору), народний фольклор (фольклор – народна творчість), вільна вакансія (вакансія – вільна , незайнята посада), інфляція грошей (інфляція – знецінення грошей).

Плеоназмом вважається також немотивоване вживання поруч синонімів, які дублюють значення один одного. Наприклад: виявити повагу і пошану, ретельно й прискіпливо вибирати.

Деякі словосполучення-плеоназми закріпилися в мові й не вважаються помилкою. Наприклад: букіністична книга (bouquin французькою – стара книга), експонат виставки (еxpono латинською – виставляю напоказ), монументальний пам’ятник (латинською monumentum – знак пам’яті), реальна дійсність (realis латинською – дійсність).

Плеоназм може використовуватись задля увиразнення мовлення, зокрема у сталих висловах: бачити на власні очі, а також у народно-поетичній творчості: соловій-пташка, хвалити-вихваляти. Вже чи сердься, чи не сердься, а він мені страх як припав до вподоби.


  1. Питання до класу

Які слова, словосполучення з приведених вище речень у вас асоціюються зі словом плеоназм? (робота з картками біля дошки)


  1. Лекція вчителя з елементами бесіди

Тавтологія (від грецького tautome – те саме) – смислові повтори, коли поруч уживаються спільнокореневі слова. В усіх стилях, крім художнього, тавтологія вважається мовленнєвою помилкою.

Наприклад:

Правильно

Неправильно

Майстер якісно виконав роботу

Майстер якісно зробив роботу

Які почуття викликає у вас класична музика?

Які почуття ви відчуваєте, коли слухаєте класичну музику?

Вигода від використання цього приладу незаперечна

Користь від використання цього приладу незаперечна

Проте не кожне повторення спільнокореневих слів вважається помилкою. Воно природне в таких словосполученнях: загадати загадку, накрити кришкою, вимити мийку. Тавтологічний характер мають стійкі вирази, уживані в розмовному мовленні: поїдом їсти, сидьма сидіти, горе горювати, усяка всячина, святая святих.

Науковці розрізняють тавтологію, спричинену неувагою автора до вибору слова, і тавтологію, якої не можна уникнути або яку використовують з певною стилістичною метою. Тавтологічні сполучення можуть надавати висловлюванню афористичності: Немає нічого страшнішого за необмежену владу в руках обмеженої людини. (В.Симоненко). У художньому і публіцистичному стилях повторення слів може використовуватися як стилістичний прийом, який увиразнює, загострює думку, підсилює експресивність висловлювання або надає жартівливого відтінку.


(зробити запис на дошці)


Сильніше за любов злоба горить,

Сильніше за красу вражає бридь,

Але життя росте лише з любові,

Лишень краса людей навчає жить!

Д.Павличко


– Назвіть тавтологію у поетичному творі, яку роль вона виконує? (Увиразнює висловлювання).

– А наші, кажуть, ремонтники ремонтували квартиру і такого наремонтували! Тавтологія у цьому реченні? (Надає жартівливого відтінку)


(робота з картками біля дошки)


Нерідко в усному мовленні (а інколи і в писемному) трапляється випадковий пропуск слів, необхідний для точного висловлювання думки й адекватного її сприйняття. Це вияв мовної недостатності, яка призводить до нерозуміння смислу сказаного. Наприклад : На Голову Верховної Ради надійшов лист. Якщо він потопатиме, ми йому допоможемо.

Робота над мовною надмірністю і мовною недостатністю результативна за умови її систематичності, застосування різних форм, методів, прийомів і засобів навчання


  1. Психологічна пауза

Уже 6 урок, ви втомилися, але більше втомилися ваші очі, дамо їм відпочити, зробимо зарядку для очей (учитель проводить вправи для відпочинку очей)



  1. Самостійна робота з підручником.


Вправа 346, списати, відповісти на питання вправи


  1. Робота в групах:


Завдання для першої групи

Знайдіть у реченнях надлишкові слова і словосполучення, поясніть причини таких стилістичних недоліків. Запишіть відредаговані речення.

У кожної людини є своя заповітна мрія. Друзі звикли взаємно допомагати один одному. Розмови під час бесіди велися на різні хвилюючі теми. Дощ перестав іти. Квартет скрипалів із чотирьох виконавців тріумфально завершив концерт класичної музики. У подальшому майбутньому я планую здобути професію будівельника.


Завдання для другої групи

Відредагуйте і запишіть речення, усунувши мовну недостатність.

Надійшли у продаж «Віа гра» і Валерій Меладзе. Всі чоловічі душі зайняті. Ось уже п’ять років без ремонту працює тракторист Юрченко. За значні успіхи в роботі депутат міськради Лобода цілий рік висів на Дошці пошани. Надсилаємо замовлення на новорічні подарунки, діти додаються. Всім власникам собак завести паспорти й ошийники, хто буде без ошийника, вважатиметься бродячим.


Завдання для третьої групи

Прочитайте речення, з ясуйте, чи всі вони потребують редагування. Запишіть виправлені речення.

У читальному залі бібліотеки читач завжди може прочитати цікаві матеріали. Ми повинні краще вивчати мистецтво, щоб покращити свій культурний рівень. Тривалість рейсу триває годину 20 хвилин. Онися Степанівна була одним одна дочка старого священика в селі Чайках (І.Нечуй-Левицький). Приймаючи на роботу нових працівників, при їх прийомі беруть до уваги знання іноземних мов. Я маю задоволення, коли закінчую роботу до кінця.


  1. Творча робота з текстом

Я хочу запропонувати вам виразне і осмислене читання поетичного твору. Яка роль одного й того самого слова на початку абзаців?


Молитва до мови

Мово!

Пресвятая Богородице мого народу! З чорнозему, з любистку, м’яти, рясту, євшан-зілля, з роси, з дніпровської води, від зорі й місяця народжена.

Мово наша!

Мудра Берегине, що не давала погаснути земному вогнищу роду нашого й тримала народ на небесному олімпі волелюбності, слави і гордого духу.

Мово!

Велична молитво у своїй нероздільній Трійці, що єси ти і Бог – любов, і Бог – Віра, і Бог – Надія! Мово, що стояла на чатах коло вівтаря нашого Храму й не впускала туди злого духа виродження, злого духа ганьби.

Мово наша!

Дзвонкова криниця на середохресній дорозі нашої долі! Твої джерела б’ють десь від могил магми, тому й вогнена така. А вночі купаються в обі ясні зорі, тому й ласкава така.

Стою перед Тобою на колінах і благаю за всіх: прости ж нас, грішних. Повернись до нашої хати, звідки тебе було вигнано, вернися до краю, де «чорніше чорної землі блукають люди…»

Прости! Воскресни! Возродися! Забуяй вічним і віщим Словом від лісів – до моря, від гір – до степів! Освіти від мороку душі й освіти свято-руську землю. Русь-Україну возвелич, порятуй народ її на віки!

(за Катериною Мотрич)


V. Підсумок уроку

1. Сьогодні на уроці ми теоретично ознайомилися з явищами мовної надмірності і мовної недостатності, закріпили вивчене відповідними вправами. Чи залишились у вас нез’ясовані питання після ознайомлення з темою уроку?

- Я навчився розрізняти (плеоназм і тавтологію)

- Я зрозумів (в яких стилях мовлення і чому тавтологія не вважається помилкою)

- Я дізнався (задля чого використовується плеоназм у сталих висловах)

- Я уточнив (що таке марнослів’я)

2. Оцінювання праці учнів на уроці.

VI. Завдання додому

Вивчити теоретичний матеріал з конспекту

Написати твір-мініатюру «Культура мови в старших класах»












































Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Внеурочная работа

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 10 класс.
Урок соответствует ФГОС

Автор: Заец Вера Петровна

Дата: 04.03.2015

Номер свидетельства: 182329


Получите в подарок сайт учителя

Видеоуроки для учителей

Курсы для учителей

ПОЛУЧИТЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО МГНОВЕННО

Добавить свою работу

* Свидетельство о публикации выдается БЕСПЛАТНО, СРАЗУ же после добавления Вами Вашей работы на сайт

Удобный поиск материалов для учителей

Ваш личный кабинет
Проверка свидетельства