а – ?зілгенін тексеру; б – корпусымен (масса?а)т?йытасуын аны?тау; в – орамдарыны? бір-бірімен к?йіп т?йы?тасуын Омметрмен тексеру; г – статор орамдарыны? кедергісіні? ?згеруін тексеру с?лбасы.
3-Сурет. Диодтарды тексеру
а – кернеуді? т?мендеуі ар?ылы; 6 – кері ?арай ?ткен то? ар?ылы; в, г – диодты? жанып кеткенін ж?не ?зілгенін тексеру с?лбасы
А?аулау картасы
(Дефектная карта)
Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Просмотр содержимого документа
«Методические указания по выполнению лабораторных работ по дисциплине "Электрооборудование автомобилей" »
АСТАНА ҚАЛАСЫНЫҢ БІЛІМ БАСҚАРМАСЫ
ПОЛИТЕХНИКАЛЫҚ КОЛЛЕДЖІ
АШЫҚ САБАҚ ЖОСПАРЫ
Тақырыбы: «Генератордың негізгі ақаулары және оларды жою тәсілдері»
Автомобильдер және жалпы техникалық
пәндер ТӘК отырысында қаралып
мақұлданды
№2 хаттама «08» қыркүйек 2014жыл
ТӘК төрайымы:_____ С.Х. Картаева
АСТАНА-2014
Ашық сабақтың жоспары
Өткізілу мерзімі: 24.09.2014ж.
Уақыты:1430
Өткізу орны: Политехникалық колледж, №2119 зертхана
Топ: Т-12-23гб
Оқытушы: Алкенов Болат Қалқаманұлы
Пәні: «Автокөліктердің электржабдықтары»
Сабақтың тақырыбы: «Генератордың негізгі ақаулары және оны жою
тәсілдері»
Сабақтың мақсаты : генератордың атқаратын қызметін біліп, құрылғысымен танысып, бөлшектеп бұзып , ақауын анықтау әдістерін үйреніп, жөндеу тәсілдерін анықтап және соңынан қайта құрастырып, жинау.
Міндеттері:
Дидактикалық:
Генераторды із жүзінде бөлшектеп бұзып , бөлшектері мен тораптарының ақауларын анықтау
Ақауларын картаға жазып түсіру
Ақауларын жөндеу тәсілдерін анықтауды үйрену
Генераторды қайтадан құрастырып жинау
Дамытушылық:
Білім алушылардың техникалық ойлау қабылеттілігін арттыруға
және автокөліктердің электронды жабдықтарын оқып-үйрену құштарлығына әсер ету
Шыққан нәтижені талдай білуін және оған қортынды шығаруын арттыруға әсер ету
Тәрбиелік:
Білім алушылардың жеке басының әдепті болуына, тәртіпті , жан-жақты және мәдениетті болып, өз пікірінде тұра алатынын тәрбиелеу
Өздері таңдап алған мамандықтары «Автомеханик» кәсібіне қызығушылығуын арттыру
Әдістемелік мақсаты:
Мамандық бойынша тәжірибелік дағдыларды игеруде инновациялық әдістерді қолдану.
Сабақтың түрі: тәжірибелік
Оқытудың нысандары: топтық
Пәнаралық байланыс: «Автомобильдердің құрылымы» «Автокөліктерге техникалық қызмет көрсету және жөндеу»
Оқыту әдісі: сөзбен түсіндіру, көрнекі, тәжрибелік
Көрнекілік құралдар: компьютер, мультимедиялық көрсеткіш, таратпалы материалдар, макеттер, генераторлар мен оның бөлшектері, генератордың бөлшектелген макеті және қажетті кілт- саймандар.
Уақыты:45 мин.
Сабақтың құрылымдық логикалық сұлбасы мен хронологиялық картасы:
1.Ұйымдастыру кезеңі– 3 мин.
1.1 Амандасу, оқушыларды түгендеу
1.2 Сабақтың мақсатын түсіндіру
2. Теориялық білімдерін бақылау – 5 мин.
Білім алушылардың сұрақтар бойынша, өткен материалды игер-
ген деңгейін сұрау
3. Тақырыптың өзектілігі - 5мин
3.1 Өткен тақырып бойынша генератор жайында бейне фильм көру
4. Сабақтың негізгі бөлімі – 30 мин.
4.1. Алдын- ала дайындалған генераторлар мен қажетті құрал- саймандарды таңдап алу
4.2. Әр топ өздерінің таңдап алған генраторларын бөлшектеп бұзу
4.3 Ақауларын аспаптардың көмегімен анықтау
4.4 Жөндеу тәсілдерін анықтап, ақаулық картаға енгізу 4.5. Генераторды құрастырып жинау
5.Сабақты қорытындылау– 2 мин.
5.1 Қорытынды шығару
5.2 Білім алушылардың бағалау
5.3 Үй тапсырмасын беру
Сабақтың барысы:
1.Ұйымдастыру кезеңі– 3 мин.
1.1 Амандасу, білім алушыларды түгендеу
1.2 Сабақтың мақсатын түсіндіру
1.3 Зертхананың сабаққа әзірлігін байқау
2. Теориялық білімдерін бақылау – 5 мин.
Білім алушылардан төменгі сұрақтар бойынша, өткен материалды игер-
ген деңгейін сұрау
2.1 Автомобильді электр энергиясымен қамтуда генератор қандай роль атқарады ?
2.2 Электр энергиясымен қамту жүйесі қандай аспаптардан тұрады?
2.3 Иінді білік генератордың қандай бөлшегін айналдырады?
2.4 Генератор алғашқы тоқ көзін қайдан алады? Өткен тақырыпты қайталауға бейне фильм көру
3. Тақырыптың өзектілігі - 5мин
3.1 Өткен тақырып бойынша генераторды құрастыру бейне фильмін көру
4. Сабақтың тәжірибелік бөлімі – 30 мин.
4.1. Білім алушылар алдын- ала дайындалған генераторлар мен қажетті құрал- саймандарды таңдап алады
4.2. Әр топ өздерінің таңдап алған генраторларын бөлшектеп бұзады
а – үзілгенін тексеру; б – корпусымен (массаға)тұйытасуын анықтау; в – орамдарының бір-бірімен күйіп тұйықтасуын Омметрмен тексеру; г – статор орамдарының кедергісінің өзгеруін тексеру сұлбасы.
3-Сурет. Диодтарды тексеру
а – кернеудің төмендеуі арқылы; 6 – кері қарай өткен тоқ арқылы; в, г – диодтың жанып кеткенін және үзілгенін тексеру сұлбасы