kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Конспект урока "Твір-опис природи за картиною"

Нажмите, чтобы узнать подробности

Мета. Узагальнити та систематизувати знання про типи  мовлення (зокрема опис); формувати вміння описувати природу за картиною, виражати до неї своє відношення; розвивати творчу уяву, збагачувати словниковий запас;  виховувати любов до природи рідного краю.

Тип уроку. Розвиток усного та писемного мовлення.

Обладнання. Репродукція картини Л.Микити "Морське око", малюнки учнів, репродукції картин художників України.

Міжпредметні  зв’язки. Образотворче мистецтво, українська література.

ХІД  УРОКУ

Такий осінній спокій...

Душа  сама тремтить -

В одвічності високій

Схопити б щастя мить.

                                             І. Шмулига.

 

І. Організація класу до уроку.

ІІ. Мотивація навчальної діяльності.

     Повідомлення теми та мети уроку.

     Учитель.  Сьогоднішній урок буде трохи незвичайним. Ви поринете в світ природи, яка має магічний вплив на людські почуття. Тому на полі зошита пропоную графічно зобразити свій настрій на початку уроку.

                           веселий                               нейтральний                          сумний

                Звідки у природи така сила чарувати людей? Чому від її краси ми можемо годинами стояти у захваті?

       Природа і людина... Скільки існує людство, стільки й намагається передати  через мистецтво чарівну і неповторну її красу. Саме природи надихає поетів та художників створювати шедеври.

       Сьогодні ви не просто учні, а учні-художники, учні-мандрівники, бо здійсните подорож у незвіданий світ природи. Кожен з вас передасть своє враження від картини художниці Любові Борисівни Микити "Морське око".

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Конспект урока "Твір-опис природи за картиною" »

Тема. Твір-опис природи за картиною


Мета. Узагальнити та систематизувати знання про типи мовлення (зокрема опис); формувати вміння описувати природу за картиною, виражати до неї своє відношення; розвивати творчу уяву, збагачувати словниковий запас; виховувати любов до природи рідного краю.


Тип уроку. Розвиток усного та писемного мовлення.


Обладнання. Репродукція картини Л.Микити "Морське око", малюнки учнів, репродукції картин художників України.


Міжпредметні зв’язки. Образотворче мистецтво, українська література.



ХІД УРОКУ


Такий осінній спокій...

Душа сама тремтить -

В одвічності високій

Схопити б щастя мить.

І. Шмулига.


І. Організація класу до уроку.


ІІ. Мотивація навчальної діяльності.

Повідомлення теми та мети уроку.

Учитель. Сьогоднішній урок буде трохи незвичайним. Ви поринете в світ природи, яка має магічний вплив на людські почуття. Тому на полі зошита пропоную графічно зобразити свій настрій на початку уроку.

веселий нейтральний сумний

Звідки у природи така сила чарувати людей? Чому від її краси ми можемо годинами стояти у захваті?

Природа і людина... Скільки існує людство, стільки й намагається передати через мистецтво чарівну і неповторну її красу. Саме природи надихає поетів та художників створювати шедеври.

Сьогодні ви не просто учні, а учні-художники, учні-мандрівники, бо здійсните подорож у незвіданий світ природи. Кожен з вас передасть своє враження від картини художниці Любові Борисівни Микити "Морське око".

Повідомлення учня



Любов Борисівна – член Національної спілки художників України. З 1986 року керує студією образотворчого мистецтва "Боржавська фантазія" Іршавського будинку дитячої творчості.

Перед широким колом поціновувачів її роботи з’являються починаючи з 1998 року. Живописні краєвиди художниці приваблюють ліризмом, поетичною одухотвореністю. На її полотнах – милі серцю мотиви рідної землі. Літо та осінь – улюблені пори року художниці. Милують око величні синьо-зелені гори, які обіймають затишні долини... Ясними жовтогарячими тонами наповнені осінні пейзажі, тиша і спокій відчуваються в природі, яка готується до зимового сну. Художниця поетизує стан природи, її картинам притаманні затишність та теплота, прагнення до передачі ледь вловимих переходів від одного стану до іншого.


ІІІ. Актуалізація опорних знань учнів з теми.


Учитель. Ваш твір-опис природи повинен бути написаний у художньому стилі.

  • Які ж ознаки художнього стилю? (Це емоційно-забарвлена лексика: епітети, порівняння, синоніми, слова в переносному значенні)

  • На які типи поділяється наше мовлення? (Опис, міркування, розповідь)

  • На яке питання даємо відповідь в описі? (Який предмет чи особа)

  • Що можна описувати? (Усе, що нас оточує: людей, тварин, процес праці, явища, предмети)

  • З яких частин складається опис? (Загальне враження, окремі ознаки, деталі, висновок-ставлення до описуваного)

  • Як називається опис природи? (Пейзаж)


Учитель. Вдома ви повинні були підготувати малюнки, поезії та описи осінньої природи. Пропоную показати свої малюнки, зачитати описи та поезії. (Відповіді учнів)



Перегляд репродукцій картин художників України у супроводі ліричних рядків поетів Іршавщини І.Петровція зі збірки "Жовтень - осені свічадо" та І.Шмулиги "Прощання з літом."



Прощаються з серпнем сади солов’їні -

Мовчать солов’ї та дзвенять їх пісні.

Вже сонце зайшло, а у хмарах проміння

Застрягло, зоставшись в минулому дні.

І.Петровцій

Хто сказав, що осінь Осінь - це христини,

Смуток навіває, Осінь - наше свято.

Що блакитну просинь Хоч своїм промінням

Хмара огортає? Сонце нас не вабить,

Ні, нема причини Та пора осіння
Смутку шлях давати. Хлібороба славить.

І.Шмулига


IV. Підготовка до написання твору-опису за картиною "Морське око".

1. Нагадаю учням вимоги до усного та писемного мовлення:

  1. відповідність мовленнєвим нормам;

  2. змістовність;

  3. точність;

  4. ясність;

  5. логічність;

  6. доказовість викладу думок;

  7. емоційність;

  8. переконливість;

  9. виразність.



2. Словниково-стилістична робота. Складання тематичного словничка "Природа восени".

Доповніть поданий лексичний рядок:

дерева: зажурені... (жовтогарячі, осінні...);

гори: синьо-зелені.... ( високі, лісисті...);

земля: дрімотна....( сонна, рідна...):

небо: блакитно-ніжне... (чисте, безхмарне...);

озеро: чарівливе... (спокійне, тихе...)


3. Словничок опорних слів:

Темно-синє, жовтогаряче, дзеркальна вода, незвичайний вечір(ранок), перлина, острівець, пагорби, смереки, тополі, клени, екологічна стежка, милуватися.





4. Доберіть спільнокореневі слова: осінь, гора.


Учитель. Нещодавно ми здійснили екскурсію мальовничими куточками Закарпаття. Які місця вам найбільше сподобалися, запам’яталися? (Відповіді учнів) Серед ваших відповідей згадувалось озеро Синевир. Саме його зобразила на своєму полотні Л. Микита, яке назвала "Морське око". Мандруючи екологічною стежкою, від екскурсовода ви почули, чому Синевир називають саме так.



5. Бесіда за питаннями:


  • Яку пору року зобразила художниця?

  • Що зображено на передньому плані, в центрі картини, на задньому плані?

  • Які кольори переважають?

  • Як впливають кольори на ваш настрій?

  • Чи приваблює вас цей пейзаж?

  • Чи схожий він на той, який ви бачили під час екскурсії?

  • Які думки і відчуття охоплюють вас під час споглядання цього пейзажу?

  • Яка, на ваш погляд, основна думка картини?


6. Складання плану твору-опису, добір епіграфу.

1. Осінній ранок (вечір).

2. Озеро та його береги.

3. Багряний схід (захід) сонця.

4. Мої роздуми над картиною.

7. Робота над пам’яткою "Як писати твір".

1. Глибоко і послідовно розкривайте тему, висловлюючи власні думки.

2. Стежте за мовленнєвим та граматичним оформленням.

3. Дотримуйтесь абзаців.


8. 1-2 учнів усно описують картину.


9. Обрамлення твору.

Обрамлення – це такий композиційний прийом, який є ніби рамкою для розповіді про події, при цьому не маючи безпосереднього зв’язку із розвитком сюжету розповіді.


Обрамлення становить своєрідний вступ і закінчення твору-розповіді.

В обрамленні висловлюються роздуми автора


  • про того, хто розповів історію,

  • про героя оповідання,

  • що стало приводом до розповіді.

У закінченні здебільшого пишуть про свої враження від почутого (прочитаного, побаченого), наголошується на основній думці розповіді.



Учитель: Ми з вами знайомі з таким художнім прийомом, як обрамлення. Пропоную за бажанням скористатися таким зразком:


Стояв осінній ранок, сонячний і прозорий, небо було синє і безмежно далеке.

.....

Було сонце, був ранок, був новий день. Безмежна і невимовна радість від спілкування з природою трепетала в моїх грудях.


10. Емоційний стан учнів після споглядання картини.

На початку уроку ви графічно зобразили свій настрій, а зараз порівняйте його з настроєм в даний час.


11. Самостійна робота учнів над чернетками.

Учитель: Беремо до рук ручки-пензлики і починаємо творити за допомогою слів-фарб свій твір. (Звучить легка музика)


  1. Підсумок уроку.

  • Яке завдання для вас було найважчим?

  • Який вид роботи сподобався?

  • Що нового ви довідалися на уроці?

  • Чи сподобалися вам поезії наших земляків?


VI. Домашнє завдання.


1. Написати твір-опис природи.

2. Поміркуйте: що б ви хотіли запитати у художниці Л.Микити?





Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Внеурочная работа

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 6 класс

Скачать
Конспект урока "Твір-опис природи за картиною"

Автор: Жадан Ольга Сергеевна

Дата: 30.01.2015

Номер свидетельства: 164072


Получите в подарок сайт учителя

Видеоуроки для учителей

Курсы для учителей

ПОЛУЧИТЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО МГНОВЕННО

Добавить свою работу

* Свидетельство о публикации выдается БЕСПЛАТНО, СРАЗУ же после добавления Вами Вашей работы на сайт

Удобный поиск материалов для учителей

Проверка свидетельства