kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Конспект урока по украинской литературе. Тема "Леонид Глебов. Басни "Волк и Кот" и "Щука""

Нажмите, чтобы узнать подробности

Данная разработка может быть предназначена для учителей и студентов практикантов, работающих в 6-х классах. 

Цель урока: дать учащимся представления о баснях, познакомить с историей её возникновения, особенностями построения. Углубить знания учащихся про жизнь и творчество Леонида Глебова, помочь осмыслить мораль басни; провести параллель с творчеством И.Крылова; развивать навыки выразительного чтения, комментировать и анализировать произведения; воспитывать чувство ответственности за собственные поступки.

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Конспект урока по украинской литературе. Тема "Леонид Глебов. Басни "Волк и Кот" и "Щука"" »

Урок в умовах особистісно зорієнтованого навчання

Тема уроку: Леонід Глібов. Байки «Вовк і Кіт», «Щука». Викривальна та повчальна спрямованість байок письменника.

Мета уроку: Дати учням уявлення про байку, ознайомити з історією її виникнення, особливостями побудови.

Поглибити знання учнів про життя і творчість Леоніда Глібова, допомогти усвідомити алегоричний зміст та мораль байки; розвивати навички виразного читання, коментування й аналізу творів; виховувати почуття відповідальності за власні вчинки.

Очікувальні результати: учні мають уявлення про байку та історію її виникнення, вміють розповідати про письменника, виразно читати байки, розуміють алегоричний зміст творів та їхні повчальні мотиви, прагнуть до самовдосконалення.

Теорія літератури: байка, алегорія, мораль.

Обладнання: підручник, портрети письменників, ілюстративні матеріали, видання творів, ілюстрації до байок.

Тип уроку: комбінований.

Епіграф:



В Езопа вчіться, добрі люди.

Федр.

Здається, байка просто бреше,

А справді – мудру правду чеше.

Л.Глібов.





Хід уроку:

І. Організаційний момент

ІІ. Оголошення теми й мети уроку

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності

Слово вчителя.

У народі кажуть, що щира усмішка додає життя, отже, більше смієшся – довше живеш. Гумор у житті українців здавна в пошані, він не лише розважав, інколи й рятував. А ще мені хочеться, щоб ви замислились над тим, як багато важить слово у житті людини. Може підняти настрій або приголомшити, висміяти або прославити. Все може слово.

Тому сьогодні на уроці ми звертаємось до байки, бо байка – один із найдавніших жанрів словесного мистецтва.

ІV. Сприйняття й засвоєння учнями навчального матеріалу.

Евристична бесіда.

  • На вашу думку, що таке байка?

  • Які ви байки знаєте? Що вони засуджують, висміюють або схвалюють?

Слово групі №1 «Науковцям»

Робота зі словником літературних термінів (в зошитах)

Байка – невеликий, здебільшого віршований повчально-гумористичний чи сатиричний твір з алегоричним змістом, у якому людське життя відтворюється в образах тварин, рослин чи речей.

Алегорія – інакомовне відображення абстрактного поняття, переданого за допомогою конкретного образу.

Виходячи з того, що основна ознака байки-алегорія

Інтерактивна вправа:

До поданих назв тварин підібрати риси людського характеру

СОВА – МУДРІСТЬ

ЛИСИЦЯ –ХИТРІСТЬ

СЛОН –НЕПОВОРОТКІСТЬ

ВОВК – ХИЖІСТЬ, ЗАЖЕРЛИВІСТЬ

ЗАЯЦЬ –БОЯГУЗТВО

СОРОКА –БАЛАКУЧІСТЬ

МУХА –НАБРИДЛИВІСТЬ

ОСЕЛ –УПЕРТІСТЬ

Записати в зошитах. Байка складається з двох частин: основної (розповідної – фабули) та моралі.







Слово групі №2 «Літературознавці».

Бесіда з учнями.

  1. Де виникла байка?

  2. Хто був першим байкарем?

  3. Що ви знаєте про Езопа ?

  4. Які байки Езопа ви знаєте? («Вовк та Ягня», «Вовк і Чапля», «Крук і лисиця»)

Виразне читання байок Езопа

  • В якій формі написана байка Езопа (прозовій)

Учитель: Я хочу звернути Вашу уяву на епіграф (1). Кому належать ці слова? (Федру).

«Літературознавці».

Ми переносимося до Давнього Риму, де зустрінемося з послідовником Езопа - Федром (він жив у І ст. до н.е.). Він теж був рабом із Македонії, але імператор Август відпустив його на волю.

Слово вчителя.

Матеріалом для творів Федра були байки Езопа. Наприклад «Вовк і Ягня». В Езопа і Федра схожі за сюжетом і мораллю (Безсилий завжди визнає поразки), але відрізняються за жанром: байки Езопа – прозові, а Федра – віршовані).

Байки стали популярними на Сході, особливо в Індії, а потім розійшлись по всьому світу.

У багатьох національних літературах з’явилися свої славетні байкарі.

  • Кого х російських байкарів ви знаєте? (І.Крилова)

  • Назвіть байки, які написав І.Крилов («Вовк і Ягня», «Квартет», «Лебідь, Щука і Рак»)

Демонструється відеозапис «Волк и Ягненок» І.Крилова.

  • Чим відрізняється байки «Вовк і Ягнятко» Езопа і Крилова. (віршовою і прозовою формою)

  • Як ви розумієте вислів «езопівська мова», (це мова, у який думка висловлюється замасковано, алегорично ).

  • І.Крилов написав більше 200 байок.

Слово «Літературознавцям».

Відтворити відповідність між словами, і ви прочитаєте назви найвідоміших байок І.Крилова

ВОВК МОСЬКА

ЛИСИЦЯ СОЛОВЕЙ

СЛОН ЯГНЯ

ВОРОНА ВИНОГРАД

ЖАБА ВІЛ

МАВПА МАВПА

КІТ ЛИСИЦЯ

ОСЕЛ КУХАР

ДЗЕРКАЛО ОКУЛЯРИ

Учитель: Слово «Дослідникам»

  • Хто представляє байку в український літературі? (Г.Сковорода, Є.Гребінка , Л.Глібов)

  • Що ви знаєте про життя і творчість Л.Глібова?

Розповідь учнів…

Вчитель: Слід сказати про те, що займаючись самоосвітою, коли повернувся з Полтавської гімназії, до його рук потрапив «Кобзар» Шевченка та «Приказки», Є.Гребінки, які змусили його почати говорити і писати українською мовою. І уже влітку 1848р. з’явились його байки «Вовк і Кіт», «Лебідь і Рак», «Зозуля і Півень», «Жаба і Віл», «Синиця».

  • Виразне читання байки «Вовк і Кіт» (за ролями)

  • Словникова робота (проводиться за питаннями учнів)

  • Евристична бесіда

  • За допомогою яких засобів автор підводить читачів до думки, що за свої вчинки треба відповідати;

Письменник широко вживає різноманітні художні засоби. Хижакові скрізь не везе, не таланить, він у відчаї. Це передається за допомогою фразеологізмів «недоленька морочить», «хоч сядь та й плач», «недобрий час». Звертання (зменьшувально-пестливі) «Котусю –братику».

  • Які слова байки Л.Глібова свідчать про національний колорит, оригінальність твору? Слово «козаки», вживання багатьох синонімів до слова «піти»: поткнутися, навідатися, навернутися, забігати; фразеологізми, прислів’я: хоч сядь та й плач; що посіяв, те й пожнеш».

ПРОБЛЕМНЕ ЗАВДАННЯ

Визначте мораль байки та головну думку твору. (Не роби шкоди, зла іншим; чини стосовно інших так, як хотів би, щоб чинили з тобою).

  • Інтерактивна гра «Мікрофон»

Байка «Вовк і Кіт мені подобається тим, що….»

  • Виразне читання байки «Щука» (напам’ять )

  • А яка же насправді ця риба в природі?

  • Повідомлення учня

Слово «щука» - прослов’янське. Утворене від «щуп» - худющий. У діалектному мовленні є слово «щуплий» -у значенні «тендітний». Через те, що ця риба довга, у воді вона здається худою, тонкою. Щуки досягають завдовжки до 1,5м., а вагою до 35кг. Живуть вони аж до 200 років. Ця риба – хижак живиться іншими, меншими рибами, жабами, навіть пташенятами. Плаває дуже швидко.

Висновок вчителя. Як бачимо, щука дійсно може уособлювати хижість, зажерливість.

  • Обмін враженням щодо прочитаного.

Бесіда.

  • Що в байці вам здалось смішним. Комічним? Чому?

  • За що Щуку притягли до суду й чому в молодців при цьому «Чуби мокренькі стали»?

  • Хто були судді? Як характеризує їх автор?

  • Які стосунки склалися між Щукою і Лисицею?

  • За що і як саме Лисиця віддячила Щуці?

  • Чому суд поміняв своє рішення?

Як би ви схарактеризували?

  • Кого, на вашу думку, висміяв автор в образах байки «Щука»?

  • Яка головна думка байки, її мораль? Чи прямо вона виражена? (Засудження несправедливого суду. Ця думка висловлена в прихованій (алегоричній) формі ).

V. Закріплення знань, умінь та навичок учнів.

Літературна гра «Четверте зайве»

Викресліть «зайве» слово.

Осли, Шкапа, Ведмеді, Цапи;

Щупачки, сазанчики, карасики, лини;

Старенькі, мокренькі, гарненькі, розумненькі;

Приставлена, обідрала, заїла, виробляла.

VІ. Домашнє завдання.

Вивчити напам’ять байку «Щука», вміти аналізувати твори письменника. Скласти цитатний план до байки «Щука».

VІІ. Підсумок.

Гра «Шифрувальник»

Розшифруйте три ключових слова

К А Щ У

Ц Я С И Л И


Д І Д У С



Учитель: Звернемося до слів Л.Глібова (епіграф):

Здається, байка просто бреше,

а справді – мудру правду чеше.

  • Що ж байка засуджує, а що прославляє (заповнити таблицю)















БАЙКА

Засуджує

Прославляє

Грубість

Тупість

Пихатість

Скупість

Лицемірство

Дармоїдство

Лінивість

Несправедливість

Чесність

Добро

Справедливість

Працьовитість

Здатність відстоювати своє право

Мудрість

Хоробрість

Благородство

VІІІ. РЕФЛЕКСІЯ

У учнів дві картки: радіюче сонце та сумне. Учні демонструють картку відповідно до їхнього настрою на початку та в кінці уроку. Вданому випадку ми можемо прослідкувати як змінюється емоційний стан учнів у процесі заняття.

























































































































































Контрольна робота № 1 з теми:

«Усна народна творчість. Із прадавньої української літератури.

Із давньої української літератури XVI – XVIII ст.»

Варіант 1

Початковий та середній рівні (4 х 0.5 =2 бали)

1. Укажіть, яка з названих пісень є чумацькою:

а) «Віє вітер на долину»;

б) «Розлилися круті бережечки»;

в) «Ой ясне сонечко високо ходить»;

г) «Дунаю, Дунаю, чому смутен течеш?»

2. До календарно-обрядових пісень належать:

а) козацькі, чумацькі, ремісничі, рекрутські, заробітчанські, емігрантські, тюремно-табірні пісні;

б) весільні, похоронні, голосіння;

в) колядки, посівальні, водохресні, веснянки, великодні, маївки, виразні, купальські, жатки, косарські;

г) пісні про кохання, жіночу долю, сирітство, гумористичні та сатиричні.

3. Укажіть, хто, згідно з літописною оповіддю «Повість минулих літ», заснував Київ:

а) апостол Андрій;

б) перевізник Кий;

в) князь Кий;

г) брати Щек і Хорів.

4. Укажіть, у чому, згідно зі «Словом про прочитання книжне», полягає джерело добрих справ:

а) в ученні святих книг;

б) у Божій волі;

в) у щирому серці людини;

г) у Господніх заповідях.



Достатній рівень (4 х 1 = 4 бали).

Допишіть речення.

5. Усна народна творчість – це …

6. … - це короткий дошкульний чи дотепний віршований твір, спрямований проти якоїсь особи чи негативного суспільного явища.

Укажіть назву твору, з якого взяті ці рядки.

7. «Сказано-бо: у серці моєму сокрив словеса твої да не согрішу проти тебе. І, розуміючи, що писання істинне, праведними стаємо по ньому. Кажу-бо: узда коневі є правитель, а праведнику – книги».

8. «Ой привикла, мій братику,

Поміж ворогами,

Як у полі криниченька

Поміж дорогами,

Що хто йде, а хто їде –

Водиці нап’ється,

А із мене, нещасної,

Хто схоче – сміється»



Високий рівень (2 х 3 = 6 балів)

9. Охарактеризуйте пісню «Віє вітер на долину» і її художні особливості.

10. Розкажіть про епоху прадавньої української літератури.

Контрольна робота № 1 з теми:

«Усна народна творчість. Із прадавньої української літератури.

Із давньої української літератури XVI – XVIII ст.»

Варіант 2



Початковий та середній рівні (4 х 0.5 =2 бали)

1. Укажіть, яка з названих пісень є козацькою:

а) «Ой високо сонечко ходить»;

б) «Розлилися круті бережечки»;

в) «Віє вітер на долину»;

г) «Ой та зажурилися стрільці січовії»

2. До сімейно-обрядових пісень належать:

а) колядки, посівальні, водохресні, веснянки, великодні, маївки, виразні, купальські, жатки, косарські;

б) весільні, похоронні, голосіння;

в) пісні про кохання, жіночу долю, сирітство, гумористичні та сатиричні;

г) козацькі, чумацькі, ремісничі, рекрутські, заробітчанські, емігрантські, тюремно-табірні пісні.

3. Укажіть, що за свідченням літопису «Повість минулих літ», передрік (передбачив) апостол Андрій:

а) що «на горах возсіяє благодать Божа, буде город»;

б) що «Київ буде столицею великої держави»;

в) що «на горах постане велика Київська Русь»;

г) що «на горах з’явиться великий град».

4. «Слово про почитання книжне» увійшло до:

а) «Повість временних літ»;

б) «Ізборника Святослава»;

в) Лаврентіївського списку;

г) Біблії.



Достатній рівень (4 х 1 = 4 бали)

Допишіть речення.

5. Геральдичні вірші – це

6. Автора, який звертався до жанру епіграми, звуть…

Укажіть назву твору, з якого взяті ці рядки.

7. «Перша рота турецька,

Друга рота татарська, третя рота волоська.

У турецькій роті шаблями кермують,

У татарській роті стрілками стріляють,

У волоській роті Стефан-воєвода.»

8. «Як мельник пустить жорнове каміння,

Сказати може про свое меління:

Своїм мелінням хліб я заробляю,

Коли камінням зерна розтираю…»



Високий рівень (2 х 3 = 6 балів)

9. Охарактеризуйте пісню «Ой високо сонечко ходить» та її художні особливості

10. Розкажіть про епоху давньої української літератури.

Контрольна робота № 1 з теми:

«Усна народна творчість. Із прадавньої української літератури.

Із давньої української літератури XVI – XVIII ст.»

Варіант 3



Початковий та середній рівні (4 х 0.5 =2 бали)

1. Укажіть, яка з названих пісень є родинно-побутовою:

а) «Розлилися круті бережечки»;

б) «Ой високо сонечко зіходить»;

в) «Ой та зажурились стрільці січовії»;

г) «Віє вітер на долину»

2. До родинно-побутових пісень належать:

а) пісні про кохання, жіночу долю, сирітство, гумористичні та сатиричні;

б) козацькі, чумацькі, ремісничі, рекрутські, заробітчанські, емігрантські, тюремно-табірні пісні;

в) колядки, посівальні, водохресні, веснянки, великодні, маївки, виразні, купальські, жатки, косарські;

г) весільні, похоронні, голосіння.

3. Укажіть, що за свідченням літопису «Повість минулих літ», передрік (передбачив) апостол Андрій:

а) що «на горах возсіяє благодать Божа, буде город»;

б) що «Київ буде столицею великої держави»;

в) що «на горах постане велика Київська Русь»;

г) що «на горах з’явиться великий град».

4. Укажіть, у чому, згідно зі «Словом про прочитання книжне», полягає джерело добрих справ:

а) у щирому серці людини;

б) у Божій волі;

в) в ученні святих книг;

г) у Господніх заповідях.



Достатній рівень (4 х 1 = 4 бали)

Допишіть речення.

5. Автора, який звертався до жанру геральдичних віршів, звуть…

6. Суттєвими ознаками Бароко є: …

Укажіть назву твору, з якого взяті ці рядки.

7. «Ой як узяли вражі здобишнички

Часто до нас доїздити.

Ой виїхало вражих здобишничків

Сорок коней, ще й чотири,

Ой як стали вони наперед возів, -

Й усі вози запинили…»

8. «Не складається-бо корабель без гвіздя, ані праведник без почитання книжного: яко розум є в полоні від родителів своїх, так і праведник – від почитання книжного. Як окраса воїнові зброя і кораблю – вітрила, так і праведнику – почитання книжне.»







Високий рівень (2 х 3 = 6 балів)

9. Охарактеризуйте пісню «Дунаю, Дунаю, чому смутен тешеш?» та її художні особливості.

10. Розкажіть про епоху давньої української літератури.



Контрольна робота № 1 з теми:

«Усна народна творчість. Із прадавньої української літератури.

Із давньої української літератури XVI – XVIII ст.»

Варіант 4



Початковий та середній рівні (4 х 0.5 =2 бали)

1. Укажіть, яка з названих пісень є чумацькою:

а) «Ой ясне сонечко високо ходить»;

б) «Віє вітер на долину»;

в) «Розлилися круті бережечки»;

г) «Дунаю, Дунаю, чому смутен течеш?»

2. До суспільно-побутових пісень належать:

а) весільні, похоронні, голосіння;

б) колядки, посівальні, водохресні, веснянки, великодні, маївки, виразні, купальські, жатки, косарські;

в) козацькі, чумацькі, ремісничі, рекрутські, заробітчанські, емігрантські, тюремно-табірні пісні;

г) пісні про кохання, жіночу долю, сирітство, гумористичні та сатиричні.

3. Укажіть, хто, згідно з літописною оповіддю «Повість минулих літ», заснував Київ:

а) апостол Андрій;

б) перевізник Кий;

в) князь Кий;

г) брати Щек і Хорів.

4. «Слово про почитання книжне» увійшло до:

а) «Повість временних літ»;

б) «Ізборника Святослава»;

в) Лаврентіївського списку;

г) Біблії.



Достатній рівень (4 х 1 = 4 бали)

Допишіть речення.

5. Ознаками народної пісні є: …

6. Літописця, який написав «Повість минулих літ», звали …

Укажіть назву твору, з якого взяті ці рядки.

7. «Бо сказано: звідай того. Коли читаєш книг и, не поспішай борзо дійти до другої глави, але порозумій, що глаголять книги і словеса ті, і тричі повертайся до тієї ж глави.»

8. «Пожурилися славні козаченьки,

Гей, гей, у неволі.

Гей ви, хлопці, ви, добрі молодці,

Гей, гей, не журіться,

Посідлайте коні воронії,

Гей, гей, садовіться!

Та поїдем у чистеє поле,

Гей, гей, у Варшаву,

Та наберем червоної китайки,

Гей, гей, та на славу!»





Високий рівень (2 х 3 = 6 балів)

9. Охарактеризуйте пісню «Розлилися круті бережечки» та її художні особливості.

10. Розкажіть про епоху прадавньої української літератури.















Контрольна робота № 1 з теми: 

«Усна народна творчість. Із прадавньої української літератури. 

Із давньої української літератури XVI – XVIII ст.»

Варіант 1
Початковий та середній рівні (4 х 0.5 =2 бали)

1. Укажіть, яка з названих пісень є чумацькою:

а) «Віє вітер на долину»;

б) «Розлилися круті бережечки»;

в) «Ой ясне сонечко високо ходить»;

г) «Дунаю, Дунаю, чому смутен течеш?»

2. До календарно-обрядових пісень належать: 

а) козацькі, чумацькі, ремісничі, рекрутські, заробітчанські, емігрантські, тюремно-табірні пісні;

б) весільні, похоронні, голосіння;

в) колядки, посівальні, водохресні, веснянки, великодні, маївки, виразні, купальські, жатки, косарські;

г) пісні про кохання, жіночу долю, сирітство, гумористичні та сатиричні.

3. Укажіть, хто, згідно з літописною оповіддю «Повість минулих літ», заснував Київ:

а) апостол Андрій;

б) перевізник Кий;

в) князь Кий;

г) брати Щек і Хорів.

4. Укажіть, у чому, згідно зі «Словом про прочитання книжне», полягає джерело добрих справ:

а) в ученні святих книг;

б) у Божій волі;

в) у щирому серці людини;

г) у Господніх заповідях.
Достатній рівень (4 х 1 = 4 бали). 

Допишіть речення.

5. Усна народна творчість – це …

6. … - це короткий дошкульний чи дотепний віршований твір, спрямований проти якоїсь особи чи негативного суспільного явища.

Укажіть назву твору, з якого взяті ці рядки.

7. «Сказано-бо: у серці моєму сокрив словеса твої да не согрішу проти тебе. І, розуміючи, що писання істинне, праведними стаємо по ньому. Кажу-бо: узда коневі є правитель, а праведнику – книги».

8. «Ой привикла, мій братику,

Поміж ворогами,

Як у полі криниченька

Поміж дорогами,

Що хто йде, а хто їде – 

Водиці нап’ється,

А із мене, нещасної,

Хто схоче – сміється»
Високий рівень (2 х 3 = 6 балів)

9. Охарактеризуйте пісню «Віє вітер на долину» і її художні особливості.

10. Розкажіть про епоху прадавньої української літератури.

Контрольна робота № 1 з теми: 

«Усна народна творчість. Із прадавньої української літератури. 

Із давньої української літератури XVI – XVIII ст.»

Варіант 2
Початковий та середній рівні (4 х 0.5 =2 бали)

1. Укажіть, яка з названих пісень є козацькою:

а) «Ой високо сонечко ходить»;

б) «Розлилися круті бережечки»;

в) «Віє вітер на долину»;

г) «Ой та зажурилися стрільці січовії»

2. До сімейно-обрядових пісень належать:

а) колядки, посівальні, водохресні, веснянки, великодні, маївки, виразні, купальські, жатки, косарські;

б) весільні, похоронні, голосіння;

в) пісні про кохання, жіночу долю, сирітство, гумористичні та сатиричні;

г) козацькі, чумацькі, ремісничі, рекрутські, заробітчанські, емігрантські, тюремно-табірні пісні.

3. Укажіть, що за свідченням літопису «Повість минулих літ», передрік (передбачив) апостол Андрій:

а) що «на горах возсіяє благодать Божа, буде город»;

б) що «Київ буде столицею великої держави»;

в) що «на горах постане велика Київська Русь»;

г) що «на горах з’явиться великий град».

4. «Слово про почитання книжне» увійшло до:

а) «Повість временних літ»;

б) «Ізборника Святослава»;

в) Лаврентіївського списку;

г) Біблії.
Достатній рівень (4 х 1 = 4 бали)

Допишіть речення.

5. Геральдичні вірші – це

6. Автора, який звертався до жанру епіграми, звуть… 

Укажіть назву твору, з якого взяті ці рядки.

7. «Перша рота турецька,

Друга рота татарська, третя рота волоська.

У турецькій роті шаблями кермують,

У татарській роті стрілками стріляють,

У волоській роті Стефан-воєвода.»

8. «Як мельник пустить жорнове каміння,

Сказати може про свое меління:

Своїм мелінням хліб я заробляю,

Коли камінням зерна розтираю…»
Високий рівень (2 х 3 = 6 балів)

9. Охарактеризуйте пісню «Ой високо сонечко ходить» та її художні особливості

10. Розкажіть про епоху давньої української літератури.

Контрольна робота № 1 з теми:

«Усна народна творчість. Із прадавньої української літератури. 

Із давньої української літератури XVI – XVIII ст.»

Варіант 3
Початковий та середній рівні (4 х 0.5 =2 бали)

1. Укажіть, яка з названих пісень є родинно-побутовою:

а) «Розлилися круті бережечки»;

б) «Ой високо сонечко зіходить»;

в) «Ой та зажурились стрільці січовії»;

г) «Віє вітер на долину»

2. До родинно-побутових пісень належать:

а) пісні про кохання, жіночу долю, сирітство, гумористичні та сатиричні;

б) козацькі, чумацькі, ремісничі, рекрутські, заробітчанські, емігрантські, тюремно-табірні пісні;

в) колядки, посівальні, водохресні, веснянки, великодні, маївки, виразні, купальські, жатки, косарські;

г) весільні, похоронні, голосіння.

3. Укажіть, що за свідченням літопису «Повість минулих літ», передрік (передбачив) апостол Андрій:

а) що «на горах возсіяє благодать Божа, буде город»;

б) що «Київ буде столицею великої держави»;

в) що «на горах постане велика Київська Русь»;

г) що «на горах з’явиться великий град».

4. Укажіть, у чому, згідно зі «Словом про прочитання книжне», полягає джерело добрих справ:

а) у щирому серці людини; 

б) у Божій волі;

в) в ученні святих книг;

г) у Господніх заповідях.
Достатній рівень (4 х 1 = 4 бали)

Допишіть речення.

5. Автора, який звертався до жанру геральдичних віршів, звуть…

6. Суттєвими ознаками Бароко є: …

Укажіть назву твору, з якого взяті ці рядки.

7. «Ой як узяли вражі здобишнички

Часто до нас доїздити.

Ой виїхало вражих здобишничків

Сорок коней, ще й чотири,

Ой як стали вони наперед возів, - 

Й усі вози запинили…»

8. «Не складається-бо корабель без гвіздя, ані праведник без почитання книжного: яко розум є в полоні від родителів своїх, так і праведник – від почитання книжного. Як окраса воїнові зброя і кораблю – вітрила, так і праведнику – почитання книжне.»


Високий рівень (2 х 3 = 6 балів)

9. Охарактеризуйте пісню «Дунаю, Дунаю, чому смутен тешеш?» та її художні особливості.

10. Розкажіть про епоху давньої української літератури.
Контрольна робота № 1 з теми: 

«Усна народна творчість. Із прадавньої української літератури. 

Із давньої української літератури XVI – XVIII ст.»

Варіант 4
Початковий та середній рівні (4 х 0.5 =2 бали)

1. Укажіть, яка з названих пісень є чумацькою:

а) «Ой ясне сонечко високо ходить»;

б) «Віє вітер на долину»;

в) «Розлилися круті бережечки»; 

г) «Дунаю, Дунаю, чому смутен течеш?»

2. До суспільно-побутових пісень належать:

а) весільні, похоронні, голосіння;

б) колядки, посівальні, водохресні, веснянки, великодні, маївки, виразні, купальські, жатки, косарські;

в) козацькі, чумацькі, ремісничі, рекрутські, заробітчанські, емігрантські, тюремно-табірні пісні;

г) пісні про кохання, жіночу долю, сирітство, гумористичні та сатиричні.

3. Укажіть, хто, згідно з літописною оповіддю «Повість минулих літ», заснував Київ:

а) апостол Андрій;

б) перевізник Кий;

в) князь Кий;

г) брати Щек і Хорів.

4. «Слово про почитання книжне» увійшло до:

а) «Повість временних літ»;

б) «Ізборника Святослава»;

в) Лаврентіївського списку;

г) Біблії.
Достатній рівень (4 х 1 = 4 бали)

Допишіть речення.

5. Ознаками народної пісні є: …

6. Літописця, який написав «Повість минулих літ», звали …

Укажіть назву твору, з якого взяті ці рядки.

7. «Бо сказано: звідай того. Коли читаєш книг и, не поспішай борзо дійти до другої глави, але порозумій, що глаголять книги і словеса ті, і тричі повертайся до тієї ж глави.»

8. «Пожурилися славні козаченьки, 

Гей, гей, у неволі.

Гей ви, хлопці, ви, добрі молодці,

Гей, гей, не журіться,

Посідлайте коні воронії,

Гей, гей, садовіться!

Та поїдем у чистеє поле,

Гей, гей, у Варшаву,

Та наберем червоної китайки,

Гей, гей, та на славу!»

Високий рівень (2 х 3 = 6 балів)

9. Охарактеризуйте пісню «Розлилися круті бережечки» та її художні особливості.

10. Розкажіть про епоху прадавньої української літератури.





























Контрольна робота № 1 з теми: 

«Усна народна творчість. Із прадавньої української літератури. 

Із давньої української літератури XVI – XVIII ст.»

Варіант 1
Початковий та середній рівні (4 х 0.5 =2 бали)

1. Укажіть, яка з названих пісень є чумацькою:

а) «Віє вітер на долину»;

б) «Розлилися круті бережечки»;

в) «Ой ясне сонечко високо ходить»;

г) «Дунаю, Дунаю, чому смутен течеш?»

2. До календарно-обрядових пісень належать: 

а) козацькі, чумацькі, ремісничі, рекрутські, заробітчанські, емігрантські, тюремно-табірні пісні;

б) весільні, похоронні, голосіння;

в) колядки, посівальні, водохресні, веснянки, великодні, маївки, виразні, купальські, жатки, косарські;

г) пісні про кохання, жіночу долю, сирітство, гумористичні та сатиричні.

3. Укажіть, хто, згідно з літописною оповіддю «Повість минулих літ», заснував Київ:

а) апостол Андрій;

б) перевізник Кий;

в) князь Кий;

г) брати Щек і Хорів.

4. Укажіть, у чому, згідно зі «Словом про прочитання книжне», полягає джерело добрих справ:

а) в ученні святих книг;

б) у Божій волі;

в) у щирому серці людини;

г) у Господніх заповідях.
Достатній рівень (4 х 1 = 4 бали). 

Допишіть речення.

5. Усна народна творчість – це …

6. … - це короткий дошкульний чи дотепний віршований твір, спрямований проти якоїсь особи чи негативного суспільного явища.

Укажіть назву твору, з якого взяті ці рядки.

7. «Сказано-бо: у серці моєму сокрив словеса твої да не согрішу проти тебе. І, розуміючи, що писання істинне, праведними стаємо по ньому. Кажу-бо: узда коневі є правитель, а праведнику – книги».

8. «Ой привикла, мій братику,

Поміж ворогами,

Як у полі криниченька

Поміж дорогами,

Що хто йде, а хто їде – 

Водиці нап’ється,

А із мене, нещасної,

Хто схоче – сміється»
Високий рівень (2 х 3 = 6 балів)

9. Охарактеризуйте пісню «Віє вітер на долину» і її художні особливості.

10. Розкажіть про епоху прадавньої української літератури.













































Контрольна робота № 1 з теми: 

«Усна народна творчість. Із прадавньої української літератури. 

Із давньої української літератури XVI – XVIII ст.»

Варіант 2
Початковий та середній рівні (4 х 0.5 =2 бали)

1. Укажіть, яка з названих пісень є козацькою:

а) «Ой високо сонечко ходить»;

б) «Розлилися круті бережечки»;

в) «Віє вітер на долину»;

г) «Ой та зажурилися стрільці січовії»

2. До сімейно-обрядових пісень належать:

а) колядки, посівальні, водохресні, веснянки, великодні, маївки, виразні, купальські, жатки, косарські;

б) весільні, похоронні, голосіння;

в) пісні про кохання, жіночу долю, сирітство, гумористичні та сатиричні;

г) козацькі, чумацькі, ремісничі, рекрутські, заробітчанські, емігрантські, тюремно-табірні пісні.

3. Укажіть, що за свідченням літопису «Повість минулих літ», передрік (передбачив) апостол Андрій:

а) що «на горах возсіяє благодать Божа, буде город»;

б) що «Київ буде столицею великої держави»;

в) що «на горах постане велика Київська Русь»;

г) що «на горах з’явиться великий град».

4. «Слово про почитання книжне» увійшло до:

а) «Повість временних літ»;

б) «Ізборника Святослава»;

в) Лаврентіївського списку;

г) Біблії.
Достатній рівень (4 х 1 = 4 бали)

Допишіть речення.

5. Геральдичні вірші – це

6. Автора, який звертався до жанру епіграми, звуть… 

Укажіть назву твору, з якого взяті ці рядки.

7. «Перша рота турецька,

Друга рота татарська, третя рота волоська.

У турецькій роті шаблями кермують,

У татарській роті стрілками стріляють,

У волоській роті Стефан-воєвода.»

8. «Як мельник пустить жорнове каміння,

Сказати може про свое меління:

Своїм мелінням хліб я заробляю,

Коли камінням зерна розтираю…»
Високий рівень (2 х 3 = 6 балів)

9. Охарактеризуйте пісню «Ой високо сонечко ходить» та її художні особливості

10. Розкажіть про епоху давньої української літератури.

Контрольна робота № 1 з теми:

«Усна народна творчість. Із прадавньої української літератури. 

Із давньої української літератури XVI – XVIII ст.»

Варіант 3
Початковий та середній рівні (4 х 0.5 =2 бали)

1. Укажіть, яка з названих пісень є родинно-побутовою:

а) «Розлилися круті бережечки»;

б) «Ой високо сонечко зіходить»;

в) «Ой та зажурились стрільці січовії»;

г) «Віє вітер на долину»

2. До родинно-побутових пісень належать:

а) пісні про кохання, жіночу долю, сирітство, гумористичні та сатиричні;

б) козацькі, чумацькі, ремісничі, рекрутські, заробітчанські, емігрантські, тюремно-табірні пісні;

в) колядки, посівальні, водохресні, веснянки, великодні, маївки, виразні, купальські, жатки, косарські;

г) весільні, похоронні, голосіння.

3. Укажіть, що за свідченням літопису «Повість минулих літ», передрік (передбачив) апостол Андрій:

а) що «на горах возсіяє благодать Божа, буде город»;

б) що «Київ буде столицею великої держави»;

в) що «на горах постане велика Київська Русь»;

г) що «на горах з’явиться великий град».

4. Укажіть, у чому, згідно зі «Словом про прочитання книжне», полягає джерело добрих справ:

а) у щирому серці людини; 

б) у Божій волі;

в) в ученні святих книг;

г) у Господніх заповідях.
Достатній рівень (4 х 1 = 4 бали)

Допишіть речення.

5. Автора, який звертався до жанру геральдичних віршів, звуть…

6. Суттєвими ознаками Бароко є: …

Укажіть назву твору, з якого взяті ці рядки.

7. «Ой як узяли вражі здобишнички

Часто до нас доїздити.

Ой виїхало вражих здобишничків

Сорок коней, ще й чотири,

Ой як стали вони наперед возів, - 

Й усі вози запинили…»

8. «Не складається-бо корабель без гвіздя, ані праведник без почитання книжного: яко розум є в полоні від родителів своїх, так і праведник – від почитання книжного. Як окраса воїнові зброя і кораблю – вітрила, так і праведнику – почитання книжне.»


Високий рівень (2 х 3 = 6 балів)

9. Охарактеризуйте пісню «Дунаю, Дунаю, чому смутен тешеш?» та її художні особливості.

10. Розкажіть про епоху давньої української літератури.
Контрольна робота № 1 з теми: 

«Усна народна творчість. Із прадавньої української літератури. 

Із давньої української літератури XVI – XVIII ст.»

Варіант 4
Початковий та середній рівні (4 х 0.5 =2 бали)

1. Укажіть, яка з названих пісень є чумацькою:

а) «Ой ясне сонечко високо ходить»;

б) «Віє вітер на долину»;

в) «Розлилися круті бережечки»; 

г) «Дунаю, Дунаю, чому смутен течеш?»

2. До суспільно-побутових пісень належать:

а) весільні, похоронні, голосіння;

б) колядки, посівальні, водохресні, веснянки, великодні, маївки, виразні, купальські, жатки, косарські;

в) козацькі, чумацькі, ремісничі, рекрутські, заробітчанські, емігрантські, тюремно-табірні пісні;

г) пісні про кохання, жіночу долю, сирітство, гумористичні та сатиричні.

3. Укажіть, хто, згідно з літописною оповіддю «Повість минулих літ», заснував Київ:

а) апостол Андрій;

б) перевізник Кий;

в) князь Кий;

г) брати Щек і Хорів.

4. «Слово про почитання книжне» увійшло до:

а) «Повість временних літ»;

б) «Ізборника Святослава»;

в) Лаврентіївського списку;

г) Біблії.
Достатній рівень (4 х 1 = 4 бали)

Допишіть речення.

5. Ознаками народної пісні є: …

6. Літописця, який написав «Повість минулих літ», звали …

Укажіть назву твору, з якого взяті ці рядки.

7. «Бо сказано: звідай того. Коли читаєш книг и, не поспішай борзо дійти до другої глави, але порозумій, що глаголять книги і словеса ті, і тричі повертайся до тієї ж глави.»

8. «Пожурилися славні козаченьки, 

Гей, гей, у неволі.

Гей ви, хлопці, ви, добрі молодці,

Гей, гей, не журіться,

Посідлайте коні воронії,

Гей, гей, садовіться!

Та поїдем у чистеє поле,

Гей, гей, у Варшаву,

Та наберем червоної китайки,

Гей, гей, та на славу!»

Високий рівень (2 х 3 = 6 балів)

9. Охарактеризуйте пісню «Розлилися круті бережечки» та її художні особливості.

10. Розкажіть про епоху прадавньої української літератури.




Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Внеурочная работа

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 6 класс.
Урок соответствует ФГОС

Скачать
Конспект урока по украинской литературе. Тема "Леонид Глебов. Басни "Волк и Кот" и "Щука""

Автор: Волынец Стефания Стефановна

Дата: 22.10.2015

Номер свидетельства: 242822


Получите в подарок сайт учителя

Видеоуроки для учителей

Курсы для учителей

ПОЛУЧИТЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО МГНОВЕННО

Добавить свою работу

* Свидетельство о публикации выдается БЕСПЛАТНО, СРАЗУ же после добавления Вами Вашей работы на сайт

Удобный поиск материалов для учителей

Ваш личный кабинет
Проверка свидетельства