Сабақтың тақырыбы | Көбейту кестесі. Морфологиялық талдау. |
Сабақтың мақсаты | Оқушыларға тақырып төңірегінде білім беру. Оқушылардың сөздік қорларын байыту. |
Сабақтың міндеттері | 1.Оқушылардың тақырып төңірегінде білімдерін кеңейту 2. Оқушылардың ынта қойып тыңдау, жазу, талдау машықтарын жетілдіру, сөздік қорларын арттырып, сөйлеу дағдыларын қалыптастыру. Өздігінен білім алу, өзін-өзі реттеу дағдыларын қалыптастыру 3. Оқушыларды білімділікке, ұйымшылдыққа, еңбекқорлыққа, бірін-бірі сыйлауға тәрбиелеу. |
Оқыту нәтижесі | 1.Сынып оқушыларының тақырып бойынша білімдері кеңейеді. 2. Оқушылардың қазақша ойлау, жазу, сөйлеу дағдылары дамиды. 3. Үйренген сөздерін күнделікті өмірде қолдануға үйренеді. 4. Топтасып жұмыс істеуге үйренеді, өз-өзіне деген сенімдік көзқарас қалыптасады, зерделеуге үйренеді. |
Сабақтың түрі | Жаңа сабақ |
Сабақтың әдіс-тәсілі | Сұрақ-жауап, әңгімелеу, қайталау, топтық жұмыс, кесте, «математикалық» әдіс, жұптық жұмыс, көрнекілік әдісі |
Сабақтың көрнекілігі | Интерактивті тақта, форматтар, маркерлер, презентация, кеспе |
Сабақтың барысы |
Сабақтың кезеңі | Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті | Бағалау |
І. Ұйымдастыру кезеңі: -сәлемдесу; -кезекшімен сұхбат; -оқушыларды топқа бөлу | Оқушыларды топқа бөледі | Кезекшімен сұхбат. Топқа бөлінеді. | |
ІІ. Білу: Сабақтың тақырыбын сұрақ-жауап арқылы анықтау. _ азайту + қосу = тең X көбейту 2) «Мен қанша сөз білемін?» Асоц-лық ойларын айту. Уақыт модульі бойынша сөздік қорларын толықтыру. | -Балалар, бүгінгі сабақтың тақырыбын анықтайық. -Сонымен, бүгінгі сабағымыздың тақырыбы: «Көбейту кестесі». Бүгін сендер «Уақыт» модулі бойынша сөздермен танысып, сөздік қорларыңды толықтырасыңдар. (Сабақтың барысын айтып кетеді) -Балалар, жаңа сабақты меңгеру үшін сендерге дайындалған тапсырмамен танысайық. Тапсырманың шартын түсіндіреді. | Сабақтың тақырыбын анықтайды. (Сұрақ-жауап) Мұғалімнің сұрақтарына жауап береді; Модуль бойынша сөздерді айтады. | 1 ұпай 1ұпай |
ІІІ. Түсіну: Жаңа сөздермен жұмыс (жеке жұмыс): Бірнеше -несколько Екі жерде екі – дваждый два Ынталы –одоренный Танып қалды -знает Ажырата алады –умеет разли чать -сөздерді дауыстап оқу; -оқушыларға оқыту; -сөздермен сөз тіркестерін, сөйлемдер құрастыру. | -Жаңа сөздерді дауыстап оқып, түсіндіреді -Жарайсыңдар! | Жаңа сөздерді дауыстап оқып, сөз тіркестерін, сөйлемдер құрастырады | 1ұпай |
ІV. Қолдану 1).Мәтін. (топтық жұмыс; 153- бет 1-тапсырма) -Мәтінді оқу, аудару. -мәтіннен жаңа сөздерді тауып, қай сөзбен тіркесіп тұрғанын айту; -Сұрақ-жауап. 2)2-тапсырма. 3)-Мәтіндегі жуан, жіңішке бөліп сөздерді оқу, талдау. -сан есімнің түрлерін ажырату. -Септік жалғауы бар сөздерді анықтау. | мәтінмен жұмыс жүргізеді. Тапсырманы түсіндіреді Грамматикалық тапсырмаларды түсіндіреді | Топта мәтінді оқып, аударады; Мәтіннен жаңа сөздерді тауып қай сөзбен тіркесіп тұрғанын айтады;
Сұрақтарға шапшаң жауап береді | 2 ұпай 2 ұпай |
V. Талдау Топтық жұмыс. Көбейту кестесін жылдамдыққа оқу. Сандарды қосу аудару. | Әр топтың тапсырмасын түсіндіреді | Әр топ өздеріне берілген көбейту кестесін сөзбен жылдам оқиды. | 1ұпай |
VІ. Жинақтау (қорыту) Сұрақ-жауап ұйымдастыру Жаңа сөздерді дұрыс аударып, оқу. | Бүгін сабақта қандай тақырып өттік? Бүгін сабақта қандай жаңа сөздер үйрендіңдер? | Жаңа сөздерді естеріне түсіреді | 1 ұпай |
ІV. Үй тапсырмасы: Cөздерді жаттау; Мәтінді мәнерлепоқу . Морфологиялық талдау. | -Балалар, сендер осы аралда демалып жүргенде, мемлекеттік тілді ұмытып қалмау үшін үй тапсырмасын беремін. Үй тапсырмасын түсіндіреді | Үй тапсырмасын жазып алады | |
VI. Бағалау: 9 ұпай – «5» 8 ұпай – «4» 7-5 ұпай – «3» | Әр оқушының жетістігі туралы ауызша айтады | Ұпайларын санап, бағаларын айтады | |
VIІ. Рефлексия «Шапалақтау» әдісі | | «Шапалақтау» әдісі арқылы сабақтан алған әсерлерін көрсетеді. | |