Пәні: Қазақ тілі
Күні: ……….
Сынып 5
Сабақтың тақырыбы: Дауыссыз дыбыстарды қайталау
Сабақтың мақсаты: 1.Білімділік мақсаты:Дауыссыз дыбыстар
туралы білімдерін пысықтау,қалай меңгергенін
байқау.Дауыссыз дыбыстардың түрлерін
ажырата білуге үйрету.
2.Дамытушылық мақсаты:Әдіс-тәсілдерді
пайдалана отырып,оқушылардың
ой-өрісін,сөйлеу қорын,есте сақтау
қабілеттерін дамытуға ықпал ету.
3.Тәрбиелік мақсаты:Халық ауыз әдебиеті
үлгілерін қолдана отырып,адамгершілікке,
ұйымшылдыққа,елін,жерін сүюге
тәрбиелеу,пәнге қызығушылығын арттыру.
Сабақтың түрі: Қайталау сабағы,топпен жұмыс.
Сабақтың әдісі: Сұрақ-жауап,ойын элементтері.
Сабақтың көрнекілігі: Үлестірмелі карточкалар,сиқырлы сандық,
сөзжұмбақ,буклет,мақал-мәтелдер, нақыл
сөздер.
Сабақтың барысы:
I. Ұйымдастыру кезеңі:
II.Үй тапсырмаларын тексеру үшін қойылатын сұрақтар:
1.Тіл білімінің қандай-қандай салалары бар?
2.Фонетика нені зерттейді?
3.Тіл дыбыстарын жасауға қандай мүшелеріміз қатысады екен?
4.Тіл дыбыстары қандай-қандай топтарға бөлінеді?
5.Қандай дыбыстарды дауысты дыбыстар дейміз?
6.Дауысты дыбыстар өз ішінен қандай топтарға бөлінеді?
7.Дауыссыз дыбыстар ше?
III.Қайталау сабақ.
-Ал,балалар бүгінгі сабақта өткен тақырып дауыссыз дыбыстар
туралы білімізді тиянақтау үшін ойын ойнаймыз.
Ойынды бастамас бұрын шарттарымен таныстырып өтейін.
Бүгінгі ойынымыздың ұраны: «Бәріміз-біріміз үшін
Біріміз-бәріміз үшін.»
Осы ұранды ұстана отырып,ойынға бәріміз атсалысайық.
Ойынды бастамас бұрын шарттарымен таныстырып өтейін.
Ойын ІІІ топқа бөлінеді.І топ қатаң,ІІ топ ұяң,ІІІ топ үнді.
Ойын І –ІІ турдан тұрады.
І тур « Сиқыры сандық» деп аталады.Сандықтың ішінде
нөмерленген асықтар бар.Асықтың нөмері бойынша
жұмақ жасырылады.Сол жұмбақтың жауабын тауып,оған
фонетикалық талдау жасау керек.
ІІ тур « Бас қатырғыш базары» деп аталады.Бұл ойында
Тақтада турлі суреттер ілінген.Сол суреттін артында дыбыстар
жазылған.Сол дыбысқа дыбыстық талдау жасау және оған сөйлем
құрау.Сөйлемдегі әр сөздің басы өзі тандаған дыбыстан басталу
керек.
IV. Сабақты бекіту:
Ауызша тест.Түрлі-түсті қағаздар көмегімен қатаң,ұяң,үнді
дауыссыз дыбыстарын табу.
Тапсырмалар: мысалы:р,қ,с,т,н,ғ,ш,м т.б ( Қатаң-қызыл,ұяң-
сары,үнді-көк түс деп белгілеп алу керек)
V.Сабақты қорытындылау:
«Қазақ тілі» сөзжұмбақты шешу.
VI.Үйге тапсырма беру:
Оқулықтағы 294-жаттығу.Ережелерді қайталу.
V II.Бағалау.
Жауаптарына сай баға қою.
Бақанас мектеп-интернаты
(Ашық сабақ)
Пән мұғалімі: Сұлтанбекова.А
Пән мұғалімі: Сұлтанбекова.А
Бақанас мектеп-интернаты
Тәрбие сағаты
Тәрбиеші: Сұлтанбекова А