kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Дара ж?не к?рделі с?здер

Нажмите, чтобы узнать подробности

Дара ж?не к?рделі с?здер. О?ушылар с?здерді дара ж?не к?рделі с?здерді ажырату. Дара с?здер жал?ыз т?бірден т?рады, к?рделі с?здер екі с?зден т?рады. Дара с?здер: Ар?ар, ар?ан, аспан, аспаз, д?реже, д?некер, жомарт, жо?ыш?а, К?рделі с?здер: Ар?ар м?йіз, аспан к?к, ас?азхан, асы?ып апты?у, астан-кестен, жа?сыатты, жол сілтеуші, жолсерік, жылы ?шырау, жылы шырай, к?ркем?нерпаз, к?ркем фильм, ?ара?алпа?тар, ?араб?лдірген, ?ара к?ре?, ?ара торы

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Дара ж?не к?рделі с?здер »

14 Сабақ

Сабақ тақырыбы: Дара және күрделі сөздер

Сабақтың мақсаты:



а)Білімділік – морфология туралы түсінік бере отырып, дара сөздер мен күрделі сөздер туралы түсінік беру.

ә)Дамытушылық –Сауатты жазу, оқу дағдыларын жетілдіріп, дұрыс сөйлеуге машықтандыру;

б) Тәрбиелік – балаларды кішіпейілділікке, адамгершілікке, ынтымақтыстыққа, тіл тазалығын сақтауға тәрбиелеу.



Сабақтың түрлері:Дәстүрлі сабақ

Сабақ әдісі: сұрақ-жауап, тақырыпқа арналған кеспе карточкалар

Сабақ барысы:

  1. Ұйымдастыру кезеңі 2-3 мин.

*Сәлемдесу рәсімі;

*Оқушыларды түгендеу;

*Сыныптың тазалығын тексеру;

*Зейіндерін сабаққа аудару.

  1. Үй тапсырмасын пысықтау

А)Түбір деген не?

Ә)Қосымша деген не?

Б)Түбір мен қосымшаларды қалай ажыратамыз?

В) Жаттығуларды тексеру.

3.Жаңа тақырып: Дара сөздер мен күрделі сөздер.

А)тақырыптың аты жазылып, сабақтың мақсаты түсіндіріледі.

Мұғалімнің сөзі: Сөздің бастапқы мағынгалы бөлшегін түбір деп атайды.

Мысалы: терезе, домбыра, ел, ақ, он, қанат т.б.

Түбірдің ерекшеліктері:

1.Сөздің мағына беретін бөлшегі;

2.Қосымша жалғанбай-ақ мағынасы болады;

3. Қайталанып та /айта-айта, көре-көре/, қосарланып та /тау-тау, ата-ана/, бірігіп те /тасбақа, бүгін/, тіркесіп те /тас жол, ақ сары, қара торы/ жұмсала алады.

4. Түбірге бір немесе бірнеше қосымша жалғанса да, мағынасын сақтайды. Мысалы: апа+лар+ымыз+ға, жол+дас+тық+тың.


Сөздің түбіріне қосылып,оған қосымша мағына үстейтін бөлшек қосымша деп аталады.

Морфология-сөз құрамын зерттейді

Дара сөздер

жалғыз түбірден тұратын сөздер

Күрделі сөздер

кемінде екі түбірден жасалып, бір мағынаны білдіреді


Түбір сөз

Туынды сөз

Біріккен сөз

Қос сөз

Қысқарған сөз

Тіркескен сөз

сөздің бастапқы мағыналы бөлшегі


түбір сөзге жұрнақ жалғану арқылы жасалады. үй+шік,өнер+паз, біл+ім

Екі н/е одан да көп сөз бірігіп, бір ұғымды білідіреді.

Сөздердің қайталанып н/е қосарланып айтылуынан жасалған сөздер.

Күрделі атаулардың қысқартылып жазылған түрлері

Екі н/е одан да көқп сөзждер тіркесіп бір ұғымды білдіретін күрделі сөздің түрі



  1. Оқулықпен жұмыс:

75-жаттығу:Төмендегі сөздердің қайсысы дара қайсысы күрделі сөз екендігін ажыратып сызбаны толтыр.

Дара сөздер

Күрделі сөздер

Арқар, арқан, аспан, аспаз, дәреже, дәнекер, жомарт, жоңышқа,

Арқар мүйіз, аспан көк, асқазхан, асығып аптығу, астан-кестен, жақсыатты, жол сілтеуші, жолсерік, жылы ұшырау, жылы шырай, көркемөнерпаз, көркем фильм, қарақалпақтар, қарабүлдірген, қара күрең, қара торы


76-жаттығу: Күрделі сөздер түрлеріне мысалдар жазу.

Жезқазған қаласында мыс өндіріледі. Менің ағам ҚазҰТУ-дың жоғарғы курсында оқиды. Ата-анаңның тапқан еңбегін оңды-солды жұмсай беруге болмайды.Дүкеннің алдында қара жұрт қаптап кетіпті.


  1. Оқушыларға таратпа карточкалар беріледі:


№1 кеспе қағаз

Өлеңді дәптерге көшіріп жазып, қарамен жазылған сөздердің мағынасын түсіндір. Түбір мен қосымшасын ажырат.


Сырттан келген мейманға

Сәлем беріп, қол алсаң,

Бірінші еткен құрметің.

«Түсіңіз» деп түс беріп,

Шылбырына оралсаң,-

Екінші еткен қызметің.

Есік ашып енгізіп,

Көрпе төсеп құп алсаң,

Үшінші еткен құрметің. («Шешендік сөздер» кітабынан, 142 бет)


№2 кеспе қағаз

Мына біріккен сөздерді қатыстырып, сөйлем құраңдар.

Шекара

Аққұтан

Жолбарыс

Қалжыңбастар


№3 кеспе қағаз


Бірігу тәсілімен жасалған қандай құс, аң, өсімдік, жер атауларын білесіңдер. Үлгі бойынша жалғастыр.

Құс

Аң

Өсімдік

Жер

Көкқұтан

Ақбөкен

Алабота

Талдықорған


  1. Сабақты қорытындылау үшін “Бәйге сұрақтары” /үш қатар бойынша/

1- қатар

1)Сөзден сөз тудыратын қосымша (жұрнақ)

2)Затың аты білдіретін сөз табы (зат есім)

3) Мағынасы жуық сөздер ( синонимдер)

4)Қазақ тілінде неше сөз табы бар? (9)

5) Екі түбірдің бірігуі арқылы жасалатын күрделі сөз (біріккен сөздер)

6)Заттың сынын білдіретін сөз табы (сын есім)

7)Байжан, Ақтөбе, Бадам сөздері зат есімнің қай түріне жатады?(жалқы есім)



2-қатар

1)Қайта-қайта, көре-көре қос сөздің қай түрі (қайталама)

2)Түбір сөзге жұрнақ жалғау арқылы жасалған сөз ( туынды)

3) тасбақа, алабота, Жезқазған сөздерінің құрамдық түрін анықта (күрделі)

4) Көзге көрінбегенмен, адамның ойлауы нәтежиесінде танылатын құбылыс, ұғым атаулары (дерексіз зат есім)

5) Хан, сарбаз, ханша қандай сөздер? (тарихи сөздер н/е көнерген сөздер)

6) Не істеді? Не қылды? Сұрақтарына жауап беретін Сөйлем мүшесі?(баяндауыш)

7) Дауысты дыбыс жақ қатысына қарай нешеге бөлінеді? (2-ге – ашық, қасық)



3-қатар

1)Морфология нені зерттейді (сөз құрамын)

2) «Көз қорқақ , қол батыр» мақал әлде мәтел ? (Мәтел

3) Мағанасы қарама- қарсы сөздер (антонимдер)

4)Қандай? қай? Сұрағына жауап беретін сөйлем мүшесі (анықтауыш)

5) –ның, -нің,-дің,-дің қай қосымша (ілік септік)

6)Ауыл- аймақ, үлкен-кіші қос сөздің қай түрі? (қосарлама қос сөз)

2)Күзетшілік тұлғасы жағынан қандай сөз? Туынды сөз)

7) Сөздердің дұрыс айтылуы қандай заңдылыққа бағынады (орфоэпиялық)



  1. Үйге:Өткен тақырыптарды қайталау.

Берілген күрделі сөздерді қатыстырып, сөйлем құрап жазыңдар.



  1. Бағалау.






















Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Внеурочная работа

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 6 класс.
Урок соответствует ФГОС

Скачать
Дара ж?не к?рделі с?здер

Автор: Канимагамбетова Гульнур Маратовна

Дата: 17.11.2014

Номер свидетельства: 131782


Получите в подарок сайт учителя

Видеоуроки для учителей

Курсы для учителей

ПОЛУЧИТЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО МГНОВЕННО

Добавить свою работу

* Свидетельство о публикации выдается БЕСПЛАТНО, СРАЗУ же после добавления Вами Вашей работы на сайт

Удобный поиск материалов для учителей

Ваш личный кабинет
Проверка свидетельства