kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Ашы? саба? «Радиациялы? ж?не химиялы? барлау ж?не ба?ылау аспаптары»

Нажмите, чтобы узнать подробности

Радиациялы? ж?не химиялы? барлау ж?не ба?ылау аспаптары.

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Ашы? саба? «Радиациялы? ж?не химиялы? барлау ж?не ба?ылау аспаптары»»

Алғашқы әскери дайындық пәнінен практикум-семинарға арналған



Сабақтың тақырыбы: « Радиациялық және химиялық барлау және бақылау аспаптары».


Сабақтың мақсаты:


Білімділік:

Оқушылардың радиациялық және химиялық аспаптардың құрылымын, қасиеттері мен арналуын, жұмыс принциптерін, аспаптарды күтіп ұстау және сақтау ережелері туралы білімдерін пысықтау.


Дамыту:

Оқушылардың ой-өрісін, іскерлігін, шығармашылық қаблетін және АӘД пәніне қызығушылығын арттыру.


Тәрбиелік:

Патриоттық сана-сезім қалыптастыру және әскери тәртіпке тәрбиелеу.


Сабақтың типі: меңгеру сабағы;


Сабақтың түрі: зерттеу сабақ.


Әдіс-тәсілдер: Жаңа оқыту технолногияны қолдану.


Керекті құрал-жабдықтар:

- ДП-5В – дозиметрлік аспабы; химиялық барылау әскери аспабы(ХБӘА); компьютер, проектор, суреттер, үлестірме карточкалар. .



Сабақтың жоспары:



1.Ұйымдастыру кезеңі;

Үй тапсырмасын қайталау;

3. Негізігі бөлім.

Жаңа тақырып.Зерттеу сабағы.
4.Қорытындылау. Бағалау.

Үйге тапсырма беру.

Сабақ барысы:


Ұйымдастыру кезеңі:- 10 мин.


1) Взвод командирдің рапорты.Сәлемдесу. Әнұранды орындау. Түгелдеу. Оқушылардың сыртқы киімдерін тексеру. Взводты екі топқа бөлу.





Үй тапсырмасын қайталау-6 мин


Бейнефильмдердің үзінділерімен жұмыс;

Санитарлық өндеу түрлері(Дегазация; дезактивация; дезинфекция).



Тірек сызбанұсқасымен жұмыс – оқушылар сызбанұсқа бойынша сипаттама береді.

Негізгі бөлімі- 30 мин.


Аспаптармен танысу-15 мин

Радиациялық (ДП-5В) және химиялық (ХБӘА) барлау, бақылау аспаптармен танысу.

Бес минөттан кейін аспаптармен алмасу. Оқушылар аспаптарды зерттейді.

Дәптермен жұмыс.


Презентация және түсіндіру бөлімі -10 мин

Мұғалім ДП-5В және ХБӘА аспаптардың құрылымымен, тағайындалуымен, жұмыс принциптерімен қосымша таңыстырады.

Мұғалім ренгенометр- радиометрін көрсетеді және аспаптың гамма – сәулелену бойынша әртүрлі заттардың радиоактивті зақымдануы гамма-радиация деңгейлерін өлшеуге арналғанын түсіндіреді. Гамма-сәулелену қуаты (радиация деңгейі) аспаптың тиісті белгісі орналасқан кеңістік нүктесі үшін миллирентгенмен немесе 1 сағаттағы рентгенмен анықталады. Бұған қоса, бета-сәулеленуді табу мүмкіндігі де болады.

Аспапты жұмысқа дайындау кезінде:

  • кезектілікті сақтай отырып қоректендіру көзін қосу, ажыратып- қосқыш тұтқасын «Режим бақылау» жағдайына қою, бұл ретте аспап меңзері боялған секторда орнығуы тиіс;

  • қоректендіру бөлігінің қақпағын жабу, қаптама белдікті тағу жіне аспапты кеудеге орнату, оған бас телефондарын қосу;

  • детекторлау блогының экранын «К» жағдайына (контроль-бақылау) қою.

Қосымша диапазондар ажыратып-қосқыш тұтқасын х1000, х100, х10, х1, х0,1 қосымша диапазонына кезектестіре әкелу. Бұл ретте х1000, х100 қосымша диапазондарында меңзер ауытқымауы мүмкін, бірақ телефонда шықылдар естіледі және аспап меңзері тербелуі тиіс;

  • экранды «Г» жағдайына қою, ұзартқыш тіректі белдікке бекіту.

Аспаптың барлық қосымша диапазондарда дыбыстық сигналдандыру болады.Есептеудің кепілдік берілетін ділдігін алу үшін қажетті аспап көрсетулерін белгілеу уақыты (қлшеу уақыты) 45 сек-тан аспайды.

Аспапты қоректендіру үш КБ-1 қоректендіру элементтерімен жүзеге асырылады. Межелікті жарықтандыру үшін тағы да бір осындай элемент пайдаланылады. Жинақталым қалыпты жағдайларда жаңа элементтерді пайдаланған кезде 55 сағ-тан кем емес уақыт ішінде үздіксіз жұмыс істеуге қаблетті.

Аспапта кернеуі 12 және 24 В тұрақты тоқтың бөгде қоректендіру көздерінен қоректендіруге мүмкіндік беретін көшпелі кернеу бөлгіш бар. Аспаптың массасы 3,2 кг-нан аспайды.

Алдымен ХБӘА-ның сыртқы бейнесін көрсету керек және оның ауада , жергілікті жерде, сондай-ақ техникада зарин, заман, иприттің, сондай-ақ ауада \/ газының, фосгеннің, дифосгеннің, көгерткіш қышқылы мен хлорцианның булары бар екендігін анықтауға арналғанын түсіндіру керек. Массасы – 2,2 кг-дай.

Аспап жинақталымына үш түрлі индикаторлық түтікшелер кіреді: заман, зарин мен

\/ газының бар екенің анықтауға арналған бір қызыл сақина мен қызыл нүкте; фосген, дифосген, көгерткіш қышқылы мен хлорцианның бар екендігін анықтауға арналған бір сары сақина. УЗ-ны анықтау кезінде қоршаған ауа температурасы төмен болса индикаторлық түтікшелерді қыздырғыштарда -10 град.С-тан + 15 С-қа дейін қыздыру қызметін атқарады. Температура +15 С-тан төмен болған кезде спиртке түтікшелерді қыздыру үшін; температура 0 С және одан төмен болған кезде заман үлгілі УЗ-ға түтікшелерді қыздыру үшін; индикаторлық түтікшелердегі ампулалардың құрамын еріту үшін пайдаланылады.

Екі-үш оқушыдан аспап құрылысын қалай меңгергенін сұрап тексереді.


Оқушылар жұмыстарын қорғайды -5 мин.


Венн диаграммасы.





















Оқушыларға үлестеірме карточкаларды таратылады.



Қорытынды бөлім – 5 мин


Оқушылардың сұрақтарына жауап беру,

сабақты талдау, оқушыларды бағалау, үйге тапсырмасын беру.




Карточка №1.










Карточка № 2














Карточка № 3

























































Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Внеурочная работа

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 10 класс.
Урок соответствует ФГОС

Скачать
Ашы? саба? «Радиациялы? ж?не химиялы? барлау ж?не ба?ылау аспаптары»

Автор: Анафин Мадияр Зейнуллаевич

Дата: 19.05.2016

Номер свидетельства: 328450


Получите в подарок сайт учителя

Видеоуроки для учителей

Курсы для учителей

ПОЛУЧИТЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО МГНОВЕННО

Добавить свою работу

* Свидетельство о публикации выдается БЕСПЛАТНО, СРАЗУ же после добавления Вами Вашей работы на сайт

Удобный поиск материалов для учителей

Проверка свидетельства